1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİRVEYE DOĞRU
ZİRVEYE DOĞRU

ZİRVEYE DOĞRU

Liderlerin 22 Ocak’ta New York Greentree’de gerçekleştireceği üçlü zirveye yönelik hazırlıklar devam ediyor.

A+A-

 

 

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakereler çerçevesinde liderlerin 22 Ocak’ta New York Greentree’de gerçekleştireceği üçlü zirveye yönelik hazırlıklar devam ediyor.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun geleceği açısından son derece önem taşıyan zirve öncesinde yarın olağanüstü oturumda Cumhuriyet Meclisi’ni bilgilendirecek.

 

Eroğlu, cumartesi günü de sivil toplum örgütleri ve sendikaların yer aldığı Halk Konseyi’ne bilgi aktaracak. AKM’de saat 10.00’da başlayacak toplantıya Halk Konseyi toplantısına bugüne değin bu platforma kayıt yaptırmamış olan ve Cumhurbaşkanlığı’ndan bilgi talep eden sendikaların temsilcileri de katılabilecek.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, pazartesi günü ise Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerin başkan ve temsilcilerinin yer aldığı Meclis Platformu’nu bilgilendirecek. Cumhurbaşkanlığı’ndaki toplantı saat 15.00’de başlayacak.

 

GREENTREE ZİRVESİ

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 22-24 Ocak tarihlerinde beşinci kez BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile üçlü zirvede bir araya gelecek. Zirve, Greentree- New York’ta gerçekleşecek.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un daveti üzerine 19 Ocak’ta gidecekleri New York’tan 27 Ocak Cuma akşamı dönecek.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu’na New York ziyaretinde Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, mülkiyet uzmanı Serden Hoca, müzakere heyeti üyesi Oğuzhan Hasipoğlu ve II. Sekreter Güneş Onar eşlik edecek.

 

BEŞİNCİ ÜÇLÜ ZİRVE

 

Kıbrıs’ta taraflar, müzakereler çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un katılımıyla bugüne kadar 4 üçlü zirve yaptı.

 

İlkini 18 Kasım 2010’da New York’ta gerçekleştiren liderler, geçen yıl 26 Ocak ve 7 Temmuz’da Cenevre’de, 30 Ekim’de ise New York Greentree’de üçlü toplantıda bir araya geldi.

 

Greentree’de gerçekleşen son üçlü zirvenin ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, liderleri ocak ayında müzakerelerde “son aşama” için yeniden aynı yerde görüşmeye çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler