1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİRVENİN ARDINDAN
ZİRVENİN ARDINDAN

ZİRVENİN ARDINDAN

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon New York’taki 3’lü zirvenin ardından basına kısa açıklama yaptı. Ban’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle: · İki lider, yoğunlaştırılmış müzakerelerde, “Ekonomi”, “AB”, &

A+A-

 

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon New York’taki 3’lü zirvenin ardından basına kısa açıklama yaptı.

 

Ban’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

·        İki lider, yoğunlaştırılmış müzakerelerde, “Ekonomi”, “AB”, “İç Güvenlik” konularında ilerleme sağlamıştı ancak  “Başkanlık”, “Mülkiyet”, “ Toprak” ve “Vatandaşlık” konularında az ilerleme olmuştu, zirvede bu konulara odakladılar

·        İki liderler ile görüşmemiz umut verici

·        Bazı zor anlar yaşadık ama umut verici gelişmeler yaşandı, yapıcı tartışmalar oldu

·        Ocak’ta yine 3’lü zirve için mutabakat sağlandı

·        Ocak ayına kadar, iki aylık sürede, iki lider müzakerelerin 'nihai aşaması'na geçmek için çalışacak

·        Ocak ayında gerçekleştirilecek zirvede Kıbrıs sorununun ‘İç Meseleleri’nin çözümlenmiş olacağını umuyorum, bundan sonraki adım ‘Çok Uluslu Konferans'a geçilmesi

 


“LİDERLER CESARETLENDİRİCİ İLERLEME SAĞLADI. GÖRÜŞMELER ÇÖZÜME ULAŞILABİLECEĞİ YÖNÜNDE BANA GÜVENCE VERDİ”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, liderlerin müzakerelerde son aşama (son oyun) için gelecek iki ayda daha fazla çaba gösterilmesi konusunda anlaştığını duyurdu.

Kıbrıslı liderler Derviş Eroğlu ile Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasında New York’ta Pazar günü ve dün yapılan zirvenin ardından, bugün Kuzey Kıbrıs saatiyle saat 16:30’da açıklama yapıldı.

Açıklamayı, BM merkezinde, Eroğlu ve Hristofyas’ın eşlik ettiği Ban yaptı. Ban, açıklamadan sonra basından soru kabul etmedi, liderler de herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Ban açıklamasında 7 Temmuz’da yer alan son üçlü görüşmenin ardından liderlerin bazı kilit konularda ilerleme sağladığını, ekonomi, AB ile ilişkiler ve iç güvenlik konularında kayda değer ilerlemeler sağlandığını, yönetim, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık gibi önemli konularda daha az ilerleme sağlandığını ifade etti.

Ban, Eroğlu ve Hristofyas’ı Gren Tree’ye söz konusu çekirdek konular üzerinde daha fazla ilerleme sağlama ümidiyle davet ettiğini kaydetti.

Gren Tree’deki buluşmanın liderlerin çözüme ne kadar yaklaştığını görme bakımından da  önemli olduğunu belirten Ban,  liderlerin iki günlük görüşmede geriye kalan çekirdek konularda cesaretlendirici ilerleme sağladığını da duyurdu kaydetti.

Ban, “Özel Danışmanımın dediği gibi, görüşmeler olumlu, üretken ve enerjik olmuştur. Kapsamlı bir çözüme ulaşılabileceği yönünde bana güvence vermiştir” dedi.

Buluşmada liderlerin bir çözüm planına ulaşabileceğini gösterdiğini ifade eden Ban, ancak yapacak işin varolduğunu söyledi.

Ban, “Hristofyas ve Eroğlu gelecek iki ay içerisinde müzakerelerin son aşamasına geçmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği konusunda anlaştı” dedi.

Özel temsilcisi ve ekibinin gerekli desteği vermeye hazır olduğunu da kaydeden Ban, liderleri Ocak 2012’de benzer bir formatta görüşmeye davet ettiğini, çok taraflı konulara geçebilmek için bu zaman zarfında Kıbrıs sorununun iç konularının çözülmesini beklediğini belirtti.

 

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler