1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİRVE PROGRAMI RUM BASININDA
ZİRVE PROGRAMI RUM BASININDA

ZİRVE PROGRAMI RUM BASININDA

Habere göre; Greentree’de gerçekleştirilecek olan zirve 23 Ocak Pazartesi (yarın) ve 24 Ocak Salı olmak üzere iki gün süresince yapılacak

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın New York Greentree’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la gerçekleştireceği üçlü zirvenin ve diğer temaslarının programı belli olurken, zirve ve sonrasına ilişkin senaryolar da gündemde kalmaya devam ediyor.

Simerini gazetesi: “New York Time (New York Zamanı) - Kıbrıs Sorununun Geleceğine İlişkin En Kritik Randevu Greentree’de - New York Üçlü Zirvesinin Programı - Çıkmaz Mı, Uzatma Mı Yoksa Uluslararası Konferans Mı?” başlıkları altında yer verdiği haberinde, Greentree zirvesine ilişkin bilindik senaryolara yer verdiği haberlerinin yanı sıra, görüşme programının nihai şekline de yer verdi.

Habere göre; Greentree’de gerçekleştirilecek olan zirve 23 Ocak Pazartesi (yarın) ve 24 Ocak Salı olmak üzere iki gün süresince yapılacak.

Ban’ın bugün liderlerle gerçekleştireceği yemek ise Salı akşamına ertelendi. Habere göre, Ban Salı akşamı Manhattan’da liderler ve eşleriyle yemekte bir araya gelecek ve bu yemek üçlü zirvenin tamamlanmasının ilanı anlamını da taşıyacak.

Pazartesi günü müzakereler yerel saatle 08:35’de (Kıbrıs saatiyle 15:35) basının görüntü almasına izin verilmesinin ardından başlayacak.

Yerel saatle 18:50’de (KS 01.50) BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer gazetecilere müzakerelerin gidişatı hakkında bilgi verecek ve soruları yanıtlayacak.

Gazete, Salı günü de müzakerelerin sabah erken saatlerde başlayıp akşamüzeri tamamlanacağını belirtirken saat vermedi.

Gazete, Ban’ın müzakerelere ilişkin resmi açıklamasının ise Çarşamba sabahı BM binasında yapılacağını, Ban’a liderlerin de eşlik edip etmeyeceğinin ise henüz netleşmediğini belirtti.

Gazete, zirveye ilişkin diğer haberlerinde, Hristofyas’ın New York’a varışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “ne yönetim, ne mülkiyet, ne toprak, ne de vatandaşlık, yani yerleşikler (TC kökenli vatandaşlar) konusunda ilerleme olmamıştır. Umarım mucize gerçekleşir” şeklindeki sözlerini öne çıkardı.

Gazete ayrıca, zirve sonrasında gerçekleşmesi muhtemel senaryolar arasında, Kıbrıs sorununun çıkmaza girdiğinin, süre uzatmasının verildiğinin yada uluslararası konferans ilanının gerçekleşmesi unsurlarının yer aldığı yorumunda da bulundu.

MERAL EROĞLU VE ELSİ HRİSTOFYAS’IN PROGRAMI BELLİ DEĞİL

Gazete, New York’ta bulunan Kıbrıs Türk ve Rum heyetlerin bugün yerel saatle akşamüzeri Greentree binasına gitmelerinin beklendiğini belirtirken, Genel Sekreter’in eşi Yoo Soon - Taek tarafından misafir edilecek Meral Eroğlu ve Elsi Hristofyas’ın programının ne olacağının ise açıklanmadığını duyurdu.


 

Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler