1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİRVE 2. GÜNÜNDE
ZİRVE 2. GÜNÜNDE

ZİRVE 2. GÜNÜNDE

Zirvenin sonuçlarıyla ilgili açıklamanın, yarın, KKTC saatiyle 16.30 sıralarında yapılması bekleniyor

A+A-

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla devam eden müzakerelerde var olan farklılıkların giderilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un liderlerle gerçekleştirdiği beşinci zirvenin ikinci ve son günü başladı.

New York’un merkezi Manhattan’ın yaklaşık 30 kilometre güneyinde bulunan Greentree Çiftliğinde dün sabah BM Genel Sekreteri’nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında başlayan görüşmelerin, bu gün saat 18:00’e (KKTC’de yarın saat 01:00’e) kadar devam etmesi bekleniyor.

Bugün saat 08.00'de (KKTC saatiyle 15.00'de) başlayan toplantının tamamlanmasının ardından Ban, Eroğlu ve Hristofyas eşli olarak Manhattan’da yemeğe gidecek.

Zirvenin ilk günü olan dün, Ban liderlerle 6 saat geçirmiş, taraflar arasında farklılıkların bulunduğu federal devlet başkanının seçimi, mülkiyet ve vatandaşlık konularında yakınlaşma sağlamaya çalışılmıştı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer ilk günkü görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünde, Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Biriliği Başkanlığını devralacağı 1 Temmuz’un son tarih olarak hedef alınması gerektiğini belirtmişti.

Zirvenin sonuçlarıyla ilgili açıklamanın, yarın, KKTC saatiyle 16.30 sıralarında yapılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler