1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ziller Niçin Çalacak?
Ziller Niçin Çalacak?

Ziller Niçin Çalacak?

Okullar öğretmensiz, müdürsüz, müdür muavinsiz, hademesiz... açılacak derken, şimdi de bakansız açılıyor. Gerçi Eğitim Bakanlığı’na Mutlu Atasayan atandı ama, bakanlığın yolunu alışmadan, koltuğa oturmadan okullar açılacak. Eğitim adına kötü bir zam

A+A-

 

 

Okullar öğretmensiz, müdürsüz, müdür muavinsiz, hademesiz... açılacak derken, şimdi de bakansız açılıyor. Gerçi Eğitim Bakanlığı’na Mutlu Atasayan atandı ama, bakanlığın yolunu alışmadan, koltuğa oturmadan okullar açılacak. Eğitim adına kötü bir zamanlama. Üstelik eğitimden gelmeyen biri için zor bir dönem olacak.

UBP 3 yılda, 4 bakan ataması yaparak eğitimde enkaz yarattı. Atasayan bu enkazın altından kalkabilecek mi? Tabi ki altına girme niyeti varsa... Kendinden önceki bakanların yarattığı enkazın altına “Neden ben gireyim.” diye düşünebilir. Mevcut durumu sürdürme politikası güdebilir. Peki ya “gelişme”, “ilerleme” ne olacak? Eğer UBP’nin eğitimle ilgili bir gailesi olsaydı, milletvekilleri ararasında eğitim camiasından gelen birini bulamayınca, ülkedeki üniversitelerden bir hocayı eğitim bakanı olarak atayabiliridi. Gaile eğitim değil ki, böyle birşey yapılsın. Gaile kurultay, istihdam, torpil, partizanlık...

Eğitimde kurultaya yönelik değişiklikler mevcut sorunları büyüterek, yenilerinin doğmasına neden olacağa benziyor. Atasayan’a yeni görevinde başarılar dilerken, aşağıdaki konularla ilgili ne yapacağına dikkatli karar vermesini salık veririm.

1.Nakiller yasallaşmadı, ne yapılacak?

2.Öğretmen eksikliklerinden doğan, ders kayıpları için ne önlem alınacak?

3.Müdür, müdür muavini eksikliklerinden doğan yönetim kayıpları için ne yapılacak?

3.İlkokul ve ortaokul ders kitaplarındaki eksiklikler, tutarsızlıklar, uyumsuzluklar  ne olacak? İlkokullarda Hayat Bilgisi kitapları 2007’de hazırlanan bir proje çerçevesinde kademeli olarak üç yılda değiştirilecekti. İlkokul birinci ve ikinci sınıfların kitapları değiştirildi. 2009’da proje durduruldu çocuklar üçüncü sınıfta Türkiye’den gelen kitapları okuyorlar. Bir, iki başka üç başka. Öte yandan Matematik kitapları ile programlar arasında da tutarsızlık var ne olacak?... Bu tutarsızlıklar nasıl önlenecek?

4.Haftalık ders saatleriyle oynanarak İngilizce ve matematik ders saatleri azaltıldı. Haftalık ders saatleri 36’dan, 35’e düşürüldü. Bazı okullarda öğretmen fazlalığı yaratıldı. Türkiye haftalık ders saatlerini 30’dan 36 ve 37’ye yükseltti. Bu öğrenciler lise sonda Türkiye’deki öğrencilerle birlikte aynı üniversite giriş sınavlarında yarışacaklar. Başarılı olmaları mümkün mü? Ne şansları kaldı ki!?

5.Zorunlu eğitim çağında dinsel eğitime kapı açıldı. İlahiyat koleji ve Haspolat Meslek Lisesi’ndeki ilahiyat bölümü ne olacak? Buradan mezun olan öğrenciler ne iş yapacaklar?

6.Bakanlıktaki bazı daire müdürlerinin dershanelerle bağlantıları var, bazılarının Eroğlu ve bölgenizdeki rakibiniz olan Dürüst’le yakın ilişkileri var, bazılarının da dini örgütlerle... Ne yapılacak? Bakanlıktaki idari işler ve kararlar nasıl birlik bütünlük içinde doğru ve tutarlı olacak?

7.Devlet okullarında İngilizce dersinde dört beceriye dayalı program ve sınavlar kaldırılarak, dilbilgisi ağırlıklı dersler ve sınavlar yapılıyor. Fakat özel okulların dört beceriye dayalı program uygulamalarına ve sınav yapmalarına izin verildi. Devlet okullarında öğrenim gören öğrenilerin bu eksikliği nasıl giderilecek? Devlet kendi okullarını öğrenim gören örencileri cezalandırmış olmuyor mu?

8.Ortaokul sonrası kolejlere giriş yasaklandı, ama akademik sınıf uygulamasına devam ediliyor. 2012 A Level sınavlarındaki bu çocukların başarıları orta yerde dururken bu yasaklama niye getirildi? Ne yapılacak?

9.Kolej sınavları geri getirilerek, okullar özel derscilere ve dershanelere peşkeş çekildi. İlkokullar kolej sınavlarına, ortaokullar yerleştirme sınavlarına, liseler ise üniversite sınavlarına kurban edildi. Dershanecilik hortladı. Dershaneciler, velileri tek tek arayarak 5-6 bin TL istiyorlar. Güzelyurt’ta IGCSE programında okuyan öğrencilerin velileri aranarak “Okulda öğretmen yok, iki dershane birleşti 6 bin TL’ye çocuğunuzu sınavlara hazırlarız.” teklifleri yapılıyor. Bunlar devam mı edecek? Ne yapılacak?     

10.Ek bütünleme hakkı verilerek okullardaki öğrenci ve şube sayılarında değişiklik oldu. Öğretmen görevlendirmeleri neye göre yapılacak? Karar verildi mi?

11.Türkiye’de “4+4+4” sistemine geçildi ve 5. sınıflar ortaokula alındı. 5-8 bütünlüğünde hazırlanan program ve kitapları alarak ilkokul 5. sınıflara uygulandı. Bu çelişki nasıl giderilecek?

12.Önceki bakanlar üniversiteleri masaya yatırmışlardı; kaldıramadılar, masada kaldı. Öğrenci tercihlerindeki sorunlar bir yana, yükseköğrenim sorunları çözülmedi, çözüm önerileri de üretilmedi. Yeni bir açılım, yükseköğrenim politikası belirlenecek mi?

En önemlisi dört, beş  gün sonra okul zilleri çalacak, çocuklarımız okullara koşacaklar... Gelen Bakana da, giden Bakana da soruyorum “Okullarımız 2012-13 öğretim yılına hazırlar mı?”

Ziller, öğretmensiz...

Ziller, kitapsız, programsız...

Ziller, müdürsüz, müdür muavinsiz... eğitim için çalacak.

Keşke böyle olmasaydı...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler