1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZEYTİNCİLİK HAYAT BULUYOR
ZEYTİNCİLİK HAYAT BULUYOR

ZEYTİNCİLİK HAYAT BULUYOR

Yıllardan beridir süre gelen ve zeytin üreticilerinin en büyük sorunu halini almış kooperatif eksikliği sonunda hayata geçirildi. Ada genelindeki 20 Bin üretici için zeytin üretimi, tekrardan hayat bulacak. Zeytincilik hayat buluyor Yıllardan berid

A+A-

 

 

Yıllardan beridir süre gelen ve zeytin üreticilerinin en büyük sorunu halini almış kooperatif eksikliği sonunda hayata geçirildi. Ada genelindeki 20 Bin üretici için zeytin üretimi, tekrardan hayat bulacak.

 

Zeytincilik hayat buluyor

 

Yıllardan beridir süre gelen ve zeytin üreticilerinin en büyük sorunu halini almış kooperatif eksikliği sonunda hayata geçirildi. Mehmet Pekin önderliğinde toplam 16 zeytin üreticinsin oluşturduğu kurucu ortaklık ile hayat bulan ZEK – KOOP; ülke genelindeki 20 Bin zeytin üreticisinin umut kapısını aralıyor.

 

6 MİLYON DOLARLIK PROJE

Zeytin yetiştiriciliği, ilaçlama, hasat ve elde edilen ürünlerin işlenerek değer kazanması için; kurulacak olan 8 dönümlük sanayi tesisi, UNOPS sponsorluğunda hayata geçirilecek. AB standartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek tesisler, altı milyon dolar bütçe ile Kuzey Kıbrıs’taki bütün zeytin ürercilerinin can damarını oluşturacak. Kurulacak olan tesisler üç aşamada oluşacak. Birinci aşama tesislerin oluşumunu kapsarken, ikinci aşamada ülke genelindeki tüm zeytini değerlendirmek ve üçüncü aşamada ise ada genelindeki zeytin ağaçlarının koruma altına alınmasını kapsıyor.

 

20 BİN ÜRETİCİ İÇİN UMUT KAPISI

Kurulan Kooperatif, üyelerini tasarrufa teşvik etmek ve mevduatlara uygun faiz vermekle birlikte; çeşitli vadelerle avans ve kredi vermek gibi üretici destek maddeleri içeren bir tüzüğe sahip. Ayrıca zirai ilaçlardan korumaya, ihtiyaç duyulan alet ve malzemeden firmaların gelişimini sağlamaya ve sigorta gibi teşvik ve garanti edici birçok maddeyi tüzüğünde bulunduran ZEK – KOOP; içten ve dıştan tüm üreticilerin dâhil olabileceği çağdaş bir kooperatif hizmeti verecek.

 

ARTIK İHTİYAÇ KADAR ÜRÜN İTHAL EDİLECEK

Geçmişteki yanlış politikaların aksine, ülke genelinde üretilen zeytin iç piyasada dağılacak ve ihtiyaç fazlası zeytinde ihraç edilecek. ZEK – KOOP prensiplerince, siyasi bağlılığı veya siyasetin hüküm kılabileceği hiçbir durum; Kooperatife dâhil edilmeyecek ve müdahale edemeyecek. Yalnızca yıllık üretimin, iç piyasanın taleplerini karşılamadığı durumlarda; ihracat yoluna gidilecek ve bu karar ZEK – KOOP tarafından alınacak.

 

ZEK – KOOP’un öncü kurucusu Mehmet Pekin'in; hem kooperatif hem de kurmak istediği tesisler ile ilgili açıklamaları bugün gazeteniz  YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler