1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZENOBIA BATIĞINA DAÜ BAYRAKLI DALIŞ
ZENOBIA BATIĞINA DAÜ BAYRAKLI DALIŞ

ZENOBIA BATIĞINA DAÜ BAYRAKLI DALIŞ

DEEP DIVE Dalış Merkezi, Larnaka açıklarında bulunan 172 metre uzunluğundaki ZENOBIA batığına dalış düzenlendi.

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi (DAÜ - SAGAM), DAÜ Su Altı Sporları Kulübü ve DAÜ Deniz Tesisleri’nde faaliyet gösteren DEEP DIVE Dalış Merkezi tarafından 14 Ekim 2012 Pazar günü Larnaka açıklarında bulunan ve dünyanın en iyi on batığı arasında yer alan, 172 metre uzunluğundaki ZENOBIA batığına dalış düzenlendi.

 

 

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) yararına gerçekleştirilen dalışta DAÜ ve DEEP Dive dalgıçları sualtında DAÜ bayrağını açarak renkli görüntüler elde ettiler. Konuyla ilgili açıklama yapan DAÜ-SAGAM Başkanı Dr. Burak Ali Çiçek, dalışın, özel ilgi turizmi açısından Kıbrıs adası için ön plandaki rekreasyonel aktivitelerden biri olma özelliğine sahip olduğunu ifade ederek, Larnaka bölgesindeki dalış okullarının Zenobia batığı ile sektör açısından önemli sayılabilecek miktarlarda ekonomik girdi sağladıklarını açıkladı. Bu bölgelerin, cazibe merkezi oluşturmaları nedeniyle denizel koruma alanı gibi de görev gördüklerini söyleyen Dr. Burak Ali Çiçek, bu konuda çalışmalarını sürdüren DAÜ-SAGAM ve DEEP DIVE Dalış Merkezi’nin Gazimağusa ve İskele’de benzeri alanlar kurmak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı. Dr. Çiçek, izin ve gerekli teknik altyapının oluşturulması süreci tamamlanmış olan projeler ile, çok kısa zamanda KKTC’de turizm, balıkçılık ve koruma açısından örnek sayılabilecek projeler gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

 

Dalış sonrası açıklama yapan DEEP DIVE Dalış Merkezi Direktörü Erol Adalıer ise, bu özel dalıştan elde edilen gelirin Gazimağusa’da gençliğin buluşma yeri konumunda bulunan; gençler tarafından sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü MAGEM’e teslim edileceğini belirtti.

 

Bu çalışmayı her yıl farklı bir hayır kurumu için düzenlediklerini belirten Happy Divers direktörü  Costas Photiou ise, bu yıl gelirin MAGEM’e teslim edilmesi dolayısıyla çok mutlu olduklarını ve işbirliği içerisinde DAÜ ve DEEP DIVE ile benzer çalışmalar yapacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 592 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler