1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ZEHİR'DE TOP SAĞLIKTA
ZEHİRDE TOP SAĞLIKTA

'ZEHİR'DE TOP SAĞLIKTA

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’ndan konu ile ilgili gerekli belgelerin henüz ulaşılmadığına da dikkat çekildi

A+A-

 

Başbakanlık, sebzelerde limitlerin üzerine ilaç kalıntısı haberleri ile ilgili açıklama yaptı. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’ndan konu ile ilgili gerekli belgelerin henüz ulaşılmadığına da dikkat çekildi.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Başbakanlığımıza göndermiş olduğu “Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde yapılan testlerde havuç, domates, salatalık ve benzeri ürünlerimizde olması gereken azami limitlerin üstünde kimyasal kalıntı bulunduğu” yönünde iddiaların yer aldığı yazı Başbakanlıkca konunun ilgisi bakımından Sağlık Bakanlığına gönderilmiş, dağıtımı da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na yapılarak konuyla ilgili bilgi talep edilmiş ve böyle bir bulguya ulaşılması durumunda derhal gerekli önlemlerin alınması yönünde Başbakanlığın talimatları verilmiştir.

 Bu süre zarfında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı sözlü olarak Başbakanlığımıza verdiği bilgide, ülkemizde sürekli olarak pesticide konusunda numuneler alındığı ve testler yapıldığı, üreticilerin de konuyla ilgili bilgilendirildiği belirtilerek, Bakanlığın yaptığı  AB standartlarında olan testlerde böyle bir bulguya ulaşılmadığı aktarılmıştır. Bakanlığın verdiği bilgide, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin iddia ettiği oranların söz konusu olmadığı belirtilerek, konuyla ilgili belgelerin de talep edildiği ancak bir belgenin Bakanlığa henüz ulaşmadığı kaydedilmiştir. Ancak konuyla ilgili diğer bakanlığımız olan Sağlık Bakanlığı’mızdan ise  henüz bir cevap Başbakanlığımıza iletilmemiştir.

Kamuoyumuzun bilmesini ve emin olmasını isteriz ki; ülkemizde yapılan AB standartlarındaki testlerde ilaç kalıntılarının yüksek çıkması durumunda zaten anında ürünler imha edilmekte ve basın yoluyla çok fazla paylaşılmasa da, pesticide konusunda oldukça sıkı denetim ve takipler yapılarak üreticiler bilgilendirilmektedir.  

 İnsan sağlığına verdiğimiz değer ve konuya gösterilen duyarlılık nedeniyle konunun ilgili taraflarca tekrar ele alınıp değerlendirilmesine olanak sağlamak üzere iddiaları ileten Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı  ve Sağlık Bakanlığı yetkililerini biraraya getirmek ve bu konuda bir yol haritası belirlemek üzere 11 Eylül 2012, Salı günü Başbakanlığımızda bir toplantı gerçekleştirilmesine karar verilmiş ve gerekli davetler taraflara iletilmiştir.

Avrupa Birliği Yeşil Hat Tüzüğünü tartışılır kılmak üzere Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bir plan çerçevesinde ve tamamen spekülatif, bilgi ve belgeye dayanmayan bu iddiaları ileri sürdüğü düşüncesinden hareketle, halkımızı boş yere endişeye sevkedip kurumlarımız üzerinde şüphe uyandıracak, üreticilerimizi tedirgin edecek, ekonomimizi olumsuz etkileyecek Güney Kıbrıs Rum yönetiminin propaganda kaynaklı bu tür yayınlarında daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizer, halk sağlığına büyük duyarlılık gösterdiğimizi ve konuya hassasiyetle yaklaştığımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler