1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ZEHİR' YAĞDI, BAHÇELER KURUDU
ZEHİR YAĞDI, BAHÇELER KURUDU

'ZEHİR' YAĞDI, BAHÇELER KURUDU

Alsancak’da kimyasal maddelerin bulunduğu deponun yanmasının ardından çevre sakinleri zor günler yaşıyor. Bölge halkı zehir solumaya devam ederken, bahçeler kuruyor ağaçlar meyve döküyor… Yetkililer ise bu duruma duyarsız… Alsancak

A+A-

 

 

 

 

Alsancak’da kimyasal maddelerin bulunduğu deponun yanmasının ardından çevre sakinleri zor günler yaşıyor. Bölge halkı zehir solumaya devam ederken, bahçeler kuruyor ağaçlar meyve döküyor… Yetkililer ise bu duruma duyarsız…

 

 

Alsancak’ta geçtiğimiz hafta bir depoda çıkan yangının etkileri sürüyor. Turunçgil Sokak’ta havuz kloru ve birçok kimyasal madde bulunan Sıba isimli işyeri ambarının yanması ardından çevre sakinleri adeta zehir soluyor. Bir hafta geçmesine rağmen kimyasal maddenin etkileri havada dolaşırken, bölge sakinleri sağlık sorunları yaşıyor. Yangın gününden beri temiz hava alamayan mahalle sakinleri, bahçelerinin de büyük zarar görmesinden yakınıyor. Yangının ardından hiçbir yetkilinin bölgeye gelip inceleme yapmaması göze çarparken, yangının izleri halen duran depoya da yeni malzemelerin alınıp konulması dikkat çekiyor. Mahalle sakinleri söz konusu deponun başka yere taşınmasını istiyor.

 

VATANDAŞ: “EVLERİ TERK ETTİK, NEFES ALAMIYORUZ”

Havuz kloru ve birçok kimyasal maddenin aşırı sıcak nedeniyle alev almasıyla çıkan yangın ardından Turunçgil ve Ahmet Şükrü Efendi Sokak sakinleri zor günler yaşadığını dile getirdi. Yangın günü evlerini terk ederek başka yerlerde kaldıklarını aktaran vatandaşlar, evcil hayvanlarının da büyük tehlike atlattığından yakındı. Kimyasal maddenin yaydığı tehlike nedeniyle, solunum sorunu yaşadığını belirten çevre halkı, maddi olarak da büyük zarara uğradığını ifade etti. Evlerinin içi kara tozlarla dolan ve sürekli temizlemek zorunda kalan mahalle sakinleri, dışarıda yemek yiyemez durma geldiklerini belirtti.

 

“BİTKİLER VE AĞAÇLAR ÖLDÜ, MEYVE DALINDA KALDI”

Özellikle bahçeli evlerin bulunduğu her iki sokakta adeta çevre felaketi yaşandığını söyleyen mahalle sakinleri, ekili hiçbir bitkinin ve ağacın kalmadığını vurguladı.

Birçok ağacın yaprak döktüğünü ve meyvelerini düşürdüğünü üzüntüyle belirten çevre sakinleri, ‘yasemin, cemile’ gibi en sevilen ağaçlarının da eriyip gittiğine isyan etti. Ayrıca bazı meyvelerin çatlayarak dalında kaldığını söyleyen vatandaşlar, ‘dalında kalan ve sağlam görülen diğer meyveleri tüketip tüketmeyeceğimizi bilmiyoruz. Yetkililer bu konuda bize yardımcı olsun” dedi.

 

“DEPO KALDIRILMALI”

Ektikleri birçok sebze ve meyvenin tekrar iyileşmesi için uzun bir zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten bölge halkı, Alsancak Belediye Başkanı ve birçok yetkilinin yangından sonra kendileriyle ilgilenmediğini aktardı. Mahalle sakinleri, ayrıca yaşanan yangın felaketinden sonra söz konusu şirketin halen malzeme alıp depoya getirdiğini belirterek, yetkililerin duyarsız kalmalarına da isyan etti. Yerleşim yerinde bulunan söz konusu deponun oradan kaldırılmasını isteyen mahalle sakinleri, bir gıda mühendisi ve çevre mühendisinin bitkilerini kontrol etme çağrısında bulundu.

 

Mahalle sakinleri ne dedi? Tüm ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler