1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZANZİBAR
ZANZİBAR

ZANZİBAR

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 5-10 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 5’inci Viva Dünya Kupası’na katılacak takımları tanıtımına devam ediyoruz. Bugüne kadar, bu turnuvaya resmen katılacaklarını açıklayan 8 takıma ek olarak, so

A+A-

 

 

 

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 5-10 haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan turnuvaya katılaca olan Zanzibar, Afrika Futbol Konfederasyonu’nun (CAF) tam üyesi olurken, 2007 – 2009 yılları arasında FIFA’ya yardımcı üye oldu. Zanzibar’ın 2006 yılında Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen ELF Kupası’nda 4’üncülüğü bulunuyor

 

Necmi Belge

 

Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde 5-10 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 5’inci Viva Dünya Kupası’na katılacak takımları tanıtımına devam ediyoruz.

Bugüne kadar, bu turnuvaya resmen katılacaklarını açıklayan 8 takıma ek olarak, son dakika katılacaklarını belirten Monaco, Para Nui ve Greenland’ın katılmamaları halinde, turnuvaya katılacak son takım Afrika’nın doğusunda yer alan Zanzibar adası olacak.

Ne var ki, 5’inci Viva Dünya Kupası’na katılacak olan Zanzibar’ın diğer yedi takıma göre bir farklılığı var.

FIFA üyesi olmayan Zanzibar,  Afrika Futbol Konfedasyonu’nun (CAF) tam üyesi olurken, 2007-2009 yılları arasında da FIFA’ya yardımcı üye oldu.

FIFA’nın hiçbir organizasyonuna katılamayan Zanzibar, CAF üyesi olduğu için Avrupa Milletler Kupası’nda yer alabiliyor.

FIFA üyesi olan Tanzanya’nın bir bölümü olarak kabul edilen Zanzibar, 1964 yılında Tanganyka-Zanzibar’ın birşleşmesiyle Tanzanya’nın bir parçası oldu.

 

NFBOARD ÜYESİ ZANZİBAR

2006 yılında kurulan NFBOARD’un halen bir üyesi olan ve Oliver Pocher isimli bir Alman komedyan tarafından çalıştırılan  Zanzibar, 2006 yılında Almanya’da düzenlenen FIFI WILD CUP finalinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 4-1 yenilerek, ikinci olmuştu.

 

ELF KUPASI’NDA ZANZİBAR

2006 yılında KKTC’de düzenlenen ELF Kupası’na U-20 takımı ile katılan Zanzibar tek galibiyetini 1-0’lık skorla Kırgızistan karsında alırken, Gagauziya ve Greenland ile beraber kaldı.

KKTC’ye 5-0 yenilen Zanzibar, turnuvaya katılan sekiz takım arasında dördüncü oldu.

Orta ve Doğu Afrika ülkelerinin bağlı bulunduğu CAF’a da üye olan Zanzibar, 1995 finalinde Uganda’yı 1-0 yenerek, şampiyon olmuştu. Bu kupada, iki  kez üçüncülük olmak üzere, altı defa yarı finalist olan Zanzibar, 1962 Afrika Kupası’na elenerek, katılamamıştı.

18 Haziran 2010 tarhinde yeni bir başlangıç yapmak isteyen Zanzibar anlaştığı Stewat Hall ile teknik nedenlerle anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldı.

 

EN FARKLI GALİBİYET VE YENİLGİ

Forma rengi ev sahibi olduğu maçlarda sarı-siyah, deplasmanlarda yeşil-beyaz olan Zanzibar ilk milli maçını Mayıs 1949’da Kenya’ya karşı oynadı ve 3-2 galip geldi.

Bugün maçlarını Amaan Stadı’nda oynayan Zanzibar’ın en farklı galibiyeti 29 Kasım 2009’da Burundi’ye karşı alırken, en farklı yenilgiyi ise, 1961 yılında 10-0 ile Kenya karşısında aldı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 526 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler