1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Zamlar…Ve UBP-CTP farkı
Zamlar…Ve UBP-CTP farkı

Zamlar…Ve UBP-CTP farkı

CTP ile UBP hükümetleri karşılaştırması (1) Zamlar…Ve UBP-CTP farkı Hayatın pahalılaştığını ve halkın yaşam kalitesinin giderek düştüğü, UBP hükümeti dönemi ile 2009’dan önceki CTP hükümeti dönemini “VERİLER” koyarak kar

A+A-

 

 

 

 

CTP ile UBP hükümetleri karşılaştırması (1)

 

 

Zamlar…Ve UBP-CTP farkı

 

Hayatın pahalılaştığını ve halkın yaşam kalitesinin giderek düştüğü, UBP hükümeti dönemi ile 2009’dan önceki CTP hükümeti dönemini “VERİLER” koyarak karşılaştırma zamanı geldi artık…

Evet, veriler ortaya konmalı iki iktidar dönemi karşılaştırmalıdır.

UBP hükümeti “zam” kararlarıyla tarihe geçmiş bir hükümet olarak karşımızda duruyor.

Piyasada sıcak para akışını neredeyse durduran zamlar, ticaret ve sanayicileri de zor bir döneme soktu, piyasa neredeyse dondu.

Peki nedir bu zamlar?..

Madde madde inceleyelim.

                                  ***

2009 yılından günümüze akaryakıt % 60,

tüp gaz % 80,

eğitim ücretleri % 28,

sağlık ücretleri % 15,

elektrik % 36 zamlandı.

Sıradan bir yurttaşı doğrudan ilgilendiren bu zamlar direkt ev bütçesini sarsıyor.

Bu kadar zam yapan UBP hükümeti seçim bildirgesinde ne vaat etmişti, şimdi ne yapıyor?

Bakalım…

Çok çarpıcı bir örnekle başlayalım…

Araç seyrüsefer ruhsatları…

CTP BG’nin hükümeti döneminde zorunluluktan yaptığı “tek vergi artışı” olan araç ruhsatları konusu UBP adına tam bir siyasi fiyaskodur.

CTP döneminde yapılan ruhsat fiyatları artışından sonra UBP, yeri göğü inletmiş çok sert bir muhalefet sergilemişti.

UBP’nin iktidara gelmesinden sonra dönemin UBP Genel Başkanı ve Başbakanı Derviş Eroğlu  “İlk Yüz Gün” programında, ruhsat fiyatlarını yüzde 50’ye düşüreceği sözünü vermişti! Hem de basının önünde!..

Muhalefetteki eleştirilerinden sonra UBP iktidara gelince ne yapmıştır peki?.. Araç ruhsatlarındaki zamları bırakın geri almayı, üzerine daha da zam koydu.

(Son zam Ocak 2012)

                                  ***

Öte yandan tüp gaz…

CTP döneminde 19 TL’den satılıyordu.

Art arda gelen zamlarla şimdi 40 TL’ye yanaşan rakamlarla satışa sunulan gaz        konusu da yurttaşın belini büken zamlar arasındadır.

Akaryakıt, tarihin hiçbir döneminde bu kadar zam almadı.

Hemen hemen 2 haftada bir zam alan akaryakıt fiyatları da 2009’dan bu yana  neredeyse asgari ücretlinin araç kullanamayacak duruma gelmesine neden oldu: % 60!..

                                  ***

Elektriğe yapılan zam da tam bir siyasi fiyaskonun sonucudur.

“Başbakanlıkta İlk Yüz Gün” toplantısında bizzat Başbakan Eroğlu kendi ağzından elektrik fiyatlarının düşürüleceği vaadinde bulunmuştu.

 18 Aralık 2008 Bütçesinin KKTC Meclisinde görüşülmesi sırasında da o gün ana muhalefet partisi UBP Başkanı Eroğlu konu ile ilgili olarak şöyle demişti:

 “Artan elektrik fiyatları nedeni ile ülke karanlıklara gömüldü. Esnaf buzluklarını işletmiyor. Sanayiciler kapılarına kilit astı.”

 2008’de mecliste yaptığı bu konuşma temelinde söylemler yapmış ve halka elektrik fiyatlarını düşüreceği sözü vermişti Derviş Eroğlu…

 Nitekim, hükümeti kurduktan on gün sonra, ilgili bakan alçak sesle, elektrik fiyatlarının düşürülemeyeceğinden, bunun petrol fiyatına bağlı olduğundan söz etti.

Peki sonra?..

Eroğlu ve partisi UBP muhalefet döneminin aksine hükümete geldikten sonra elektriğe % 36’lık zam koyarak tarihe geçti.

UBP muhalefette iken stopajı kaldıracağı sözünü vermişti. Ne yaptı? Kocaman bir hiç!..

 Ancak kendisi ve partisi, CTP-BG hükümetinin 2009’un başında gündeme getirdiği ve inşaat sektörünün sıkıntılarının aşılması için inşaat sektöründeki stopajı %4‘e düşüren uygulamayı “bu nedir?” diye küçümsemişti.

                       ***

Şimdi  zam üstüne zam yapan UBP seçimden önce seçim bildirgesinde neleri vaat etmişti?.. Bakalım:

Bakın neler yazıyordu seçim bildirgesinde:

·        Temel prensip olarak ekonomide vergi indirimine gidilecektir.

·        Bu çerçevede stopaj vergisi kaldırılacaktır.

·        Ekonominin kayıt altına alınması ile birlikte resen vergilendirme uygulamadan kaldırılacaktır.

·        KDV oranları yeniden gözden geçirilecek daha basit, daha düşük düzeyde ve asgari sayıda KDV oranı yürürlüğe konacaktır.

 Evet, yapmayı vaat ettikleri bunlardı…

 UBP hükümete geldikten sonra bunların hiç birini yapmadı…

Ne yaptı?

Tüm vergilere zam yaptı!

                           ***

1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe giren kararla, araç ruhsatlarına ortalama yüzde 12 oranında zam geldi.

Araç ruhsatlarının yanı sıra, pasaport, kimlik kartı, evlenme, boşanma, çalışma izinleri, alkollü içki ruhsatları, akaryakıt ve tüp gaz depolaması, otel çalıştırma izinleri başta olmak üzere birçok kalemde ödenen harçlara artışlar getirildi.

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Yasası kapsamında yapılan değişiklikle sürüş ehliyetleri için ödenecek harçlar, motorlu araçlar kayıt ve ruhsat harçları da değişti.

Akaryakıt (Depolama, nakliye ve Satış) Yasası, Alkollü İçkiler Satış Yasası, Ateşli Silahlar Yasası, Yurttaşlık, pasaport, vizeler ve benzeri meseleler, evlenmeler, doğumlar, ölümler, vasiyetname ve terekeler, Oteller Yasası kapsamında otellerin ödediği harçlar, patlayıcı madde harçları, Telsiz Telgraf (geçici hükümler) Yasası kapsamında ruhsat harçları, kimlik kartı harçları, yabancılar çalışma izinleri yasası kapsamında çalışma izinleri harçları başta olmak üzere birçok kalemde değişikliğe gidilerek, zam yapıldı.

Bunlara ek olarak da 2009 yılından günümüze akaryakıt % 60, tüp gaz % 80, eğitim ücretleri % 28, sağlık ücretleri % 15 elektrik % 36 zamandı.

Sizce UBP dönemi ile CTP dönemi “zamlar” özelinde aynı mıdır?.. Veriler ortadadır... Bırakın verileri, her gün yaşadıklarımız, ödediklerimiz, cüzdanlarımızdan uçanlar...  Yorumu size bırakıyorum...

 

 


PAZARTESİ: Maaşlar... Ve UBP “FARKI”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler