1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZAMAN’a farklı konuştu
ZAMAN’a farklı konuştu

ZAMAN’a farklı konuştu

TC Başbakanı Erdoğan, Kıbrıs'la ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türklere haksızlık yaptığını, Türkiye'yi ise açıkça aldattığını kaydetti. Annan Planı referandumunda Türklerin yüzde 65 evet, Rumların yüzde 75 hayır dediğ

A+A-

Erdoğan ZAMAN’a farklı konuştu:

 

Kumar mafyası orada

 

·        Kumar mafyası orada. Aç, sefil oraya gidenler bu tür çeteleşmelere zemin hazırlıyor. Buna karşı KKTC'nin etkin ve farklı tedbirler alması gerekir

 

 

TC Başbakanı Erdoğan, Kıbrıs'la ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türklere haksızlık yaptığını, Türkiye'yi ise açıkça aldattığını kaydetti. Annan Planı referandumunda Türklerin yüzde 65 evet, Rumların yüzde 75 hayır dediğini hatırlattı. Erdoğan, Ada'daki çeteler ve mafya ile mücadele konusunda ise "Kumar mafyası orada. Aç, sefil oraya gidenler bu tür çeteleşmelere zemin hazırlıyor. Buna karşı KKTC'nin etkin ve farklı tedbirler alması gerekir. Kıbrıs'ın huzur bölgesi olmaya devam etmesi buna bağlı." ifadelerini kullandı.

 

Kıbrıs meselesinde AB'yi Türkiye'yi aldatmakla suçlayan Başbakan, yeni dönemde Ada'nın ekonomisinin geliştirilmesine yönelik politikalar geliştirileceğinin işaretini verdi. Bu çerçevede markaları bir araya getiren alışveriş merkezleri açılabileceğini, Bafra'ya havaalanı düşünülebileceğini söyledi. Erdoğan, Ada'daki çeteler ve mafya ile de daha etkin mücadele edilmesi gerektiğini anlattı. Başbakan'ın uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

 

AB, BİZİ BAŞKALARIYLA KARIŞTIRMASIN

 

Kıbrıs'la ilgili çıkışımız, tamamen bizim belirlediğimiz bir politika. Önceki dönemlerle veya başka isimlerin politikalarıyla karşılaştırması bizi üzer. Rumların AB dönem başkanlığına tepki de bizim politikamız. Zaten Rumların ilk kez dönem başkanlıkları gündeme geliyor. Avrupa Birliği, Kıbrıslı Türklere haksızlık yaptı; Türkiye'yi ise açıkça aldattı, bize dürüst davranmadılar. Annan Planı referandumunda Türkler yüzde 65 evet, Rumlar yüzde 75 hayır demesine rağmen Türk tarafını cezalandırdılar. Bu referandum süreciyle ilgili Annan'ın yazdığı raporun, BM Güvenlik Konseyi'nde hâlâ sümen altında bekletiliyor olması düşündürücü. Hristofyas, yeniden Annan Planı'nın peşinde mi, yoksa başka bir plan mı istiyor? Genel Sekreter Ban Ki-Moon'un yeni bir planı yok. Kıbrıslı Türklerden ve Türkiye'den başka bir öneri sunan da yok. Garantör ülke Yunanistan ortada görünmüyor. İngiltere ise biz bir şey gündeme getirirsek, pozisyonunu açıklıyor. Bu şartlarda, BM gözetiminde yapılması planlanan 19 toplantı yapılabilecek mi merak ediyorum. Güney Kıbrıs'taki siyasi kördüğüm nasıl çözülecek bilmiyorum. Biz, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na çözüm yolundaki görüşmeler için her türlü desteği vereceğiz. Olursa olur, olmazsa olmaz."

 

RUMLARIN ÇÖPE ATTIĞI PLANI NİYE MASAYA GETİRELİM?

 

Annan Planı'nda verilen Güzelyurt'u artık vermeyiz dediniz. Annan Planı, Türkiye için de bitti mi?

 

Rumlar, "Annan Planı'nı çöpe attık" diyor. Çöpe attıkları planı niye bir daha masaya koyalım? Bakan arkadaşlarımla helikopterle Güzelyurt'u havadan gördük. Gerçekten güzel yurtmuş.

 

KKTC'YE İKİNCİ HAVAALANI DÜŞÜNÜLEBİLİR

 

KKTC ekonomisinin gelişmesi için markaları bir araya getiren alışveriş merkezleri açılabilir. Bu hem güneye yönelimi azaltır hem de turistlere hitap eder. Bafra'ya havaalanı düşünülebilir. Bu havaalanı Ercan'a alternatif olacağı gibi Dipkarpaz'a hızlı ulaşımı sağlar. Şu an Ercan-Dipkarpaz arası karadan 2-2,5 saat sürüyor.

 

KIBRIS'IN DA KUMAR MAFYASI VAR

 

Kıbrıs'taki konuşmalarınızda Ada'daki çeteler ve mafya ile mücadeleden bahsettiniz. Bu konuda ne yapılacak?

 

Kumar mafyası orada. Aç, sefil oraya gidenler bu tür çeteleşmelere zemin hazırlıyor. Buna karşı KKTC'nin etkin ve farklı tedbirler alması gerekir. Kıbrıs'ın huzur bölgesi olmaya devam etmesi buna bağlı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2130 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler