1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YYK MEDYAYI UYARDI: ÖZENDİRMEYİN!
YYK MEDYAYI UYARDI: ÖZENDİRMEYİN!

YYK MEDYAYI UYARDI: ÖZENDİRMEYİN!

Yayın Yüksek Kurulu, yurdumuzda ard arda yaşanan intihar olaylarının ardından bazı yayın kuruluşlarının, bu tür acı olayların detayına inerek özendirici rol oynadığı belirtti

A+A-

 

Yayın Yüksek Kurulu’dan medyaya uyarı: “İntihar olaylarını haber yaparken hassasiyet gösteriniz”. Yayın Yüksek Kurulu, yurdumuzda ard arda yaşanan intihar olaylarının ardından bazı yayın kuruluşlarının, bu tür acı olayların detayına inerek özendirici rol oynadığı belirtti.

Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şöyle;

 

Ülkede yaşanan gelişmeler ve olaylar hakkında, vatandaşı bilgilendirmekle sorumlu olan yazılı, görsel ve işitsel medya, haberlerde kullanılan dil, üslup, sunuş biçimi gibi kavramları göz önünde bulundurarak, etik değerler çerçevesinde haberi vermekle yükümlüdür. Haber verme ve yayınlama anlayışında medyanın, kamu yararını göz önünde bulundurarak, basın özgürlüğü kavramı etrafında geliştirlen etik değerleri koruması gerekmektedir.

Son zamanlarda ülkede ard arda yaşanan intihar olaylarında, ne yazık ki medyanın bu konuya gerekli hassasiyeti göstermediği, bu tür haberlerin bazı gazetelerin manşetlerinden verildiği ve bazı televizyon kanallarında da bu haberlerin gazetelerden aktarıldığı ya da doğrudan derinlemesine haber yapıldığı gözlemlenmiştir.

Özellikle intihar haberlerinde, haberin detaylarıyla verilerek, vurgu yapılarak, olaylarda kullanılan ilaç ve benzeri araç gereçlerin isimlerinin, yol gösteren bir nitelikte ön plana çıkarılması, kişiler üzerinde özendirici, yönlendirici bir durum yaratmakta olduğu göz ardı edilmektedir. 

Radyo ve televizyonları düzenleme ve denetlemekle yükümlü olan Yayın Yüksek Kurulu, yaptığı incelemeler sonucunda bazı radyo ve televizyonların bu tür haberleri ön plana çıkardığı, özellikle olaylarda kullanılan ilaç ve benzeri gereçlerin isimlerinin hatta oluşum biçimlerinin anlatıldığını tespit etmiştir.  

Yayın Yüksek Kurulu, ilkelerinde de yer alan düzenlemeler ve etik değerleri göz önünde bulundurarak, özellikle çocukların ve gençlerin ruh sağlığı ve gelişimlerini dikkate alarak, bu tür haberleri izledikleri bilinci ile ve haberlerin etkisi altında kalabilecekleri düşüncesi ile hareket ederek, ayrıca toplum huzuru açısından da haberlerin daha dikkatli verilmesi gerektiği konusunda tüm radyo ve televizyonları duyarlı bir haber dili kullanmaya ve bu konuda yazılı medyayı temsil eden sivil toplum örgütlerini de konuyu hassasiyetle gündemlerine almaya davet eder.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 614 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler