1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yüzleşmeye bir adım..
Yüzleşmeye bir adım..

Yüzleşmeye bir adım..

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR, Türkiye ile Ermenistan’dan “Kişisel bellek anlatıları” sergisini Kıbrıs’ta konuk ediyor. 11 Mayıs 2012 Cuma akşamı saat 19.00’da, Lefkoşa’da, ara bölgedeki Goethe Enstitüsü

A+A-

 

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR, Türkiye ile Ermenistan’dan “Kişisel bellek anlatıları” sergisini Kıbrıs’ta konuk ediyor.

11 Mayıs 2012  Cuma akşamı saat 19.00’da, Lefkoşa’da, ara bölgedeki Goethe Enstitüsü salonunda açılacak olan serginin yanısıra, çeşitli etkinlikler de ay boyunca devam edecek.

Proje, Türkiye’den Anadolu Kültür, Ermenistan’dan Hazaraşen Etnoğrafya Çalışmaları Merkezi ve Almanya’dan bir kamu eğitim enstitüsü olan dvv international’ın işbirliğinin ürünü... Serginin başlığı “Birbirimizle konuşmak...”

Türkiye ve Ermenistan'da yapılan sözlü tarih çalışmalarıyla bir araya getirilen anlatılardan ve yaşam öykülerinden oluşan sergi, birbiriyle sarmalanmış, ancak üzerinde uzlaşılmamış geçmişlerin diyalog sürecinde nasıl paylaşılıp tartışılabileceğinin örnek bir modelini sunuyor. Kıbrıs örneğinde olduğu gibi, travmatik geçmişlere sahip toplumlar, geçmişe dair çelişen tarihsel anlatılar, bellekler ve yorumlamalarla yüzyüze kalmaya devam ediyor. Bu sergi de, çeşitli tarihsel araştırma, inceleme ve diyalog yöntemleri, geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki ilişkiye nasıl yaklaşılması gerektiğinin sorgulanmasını ve üzerinde yeniden düşünülmesi için çok ihtiyaç duyulan platformlar oluşturmayı kapsıyor. Gezici sergi Tiflis, Batum, Lefkoşa, Berlin ve Paris’i dolaşacak. Goethe Enstitüsü’ndeki sergi 12 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında her gün saat 10.00-19.00 arası halka açık olacak.

Daha fazla bilgi için: www.speakingtooneanother.org web sitesine bakılabilir.

Sergi çerçevesinde paralel etkinlikler de yapılacak.

12 Mayıs 2012, Cumartesi sabahı 10.30 – 12.30 "Birbirimizle Konuşmak" proje sunumu ve tartışma yer alacak. Bu etkinlik ara bölgede, Ledra Palace karşısındaki Dayanışma Evi’nde yapılacak.

Program şöyle:

10:30  "Birbirimizle Konuşmak" Projesinin Sunumu, Matthias Klingenberg, dvv international

11:00  "İki Şişman Bale Dansçısı" adlı amatör öğrenci belgeseli gösterimi

11:30  Hranush Kharatyan, Hazarashen - Etnoloji Araştırmaları Merkezi (Ermenistan), Meltem Aslan - Anadolu Kültür (Türkiye), Matthias Klingenberg – dvv international (Gürcistan) ve belgeselin yapımcıları Zeynep Başer (Türkiye) ve Seda Grigoriyan (Ermenistan) ile söyleşi.

Aynı gün saat 16.00’da Arabahmet Mahallesi’nde POST RI rehberliğinde gezi yapılacak. Gezi 90 dakika sürecek ve hareket noktası Dayanışma Evi olacak.  Bu gezi için www.ahdr.info internet sitesinde ön kayıt yapmak gerekiyor.

28 Mayıs – 19 Haziran 2012 tarihleri arasında AHDR “Birbirimizle Öğrenmek” başlıklı atölye çalışmaları yapılacak.

Atölyelerde katılımcılar, sergide öne çıkan konuları daha fazla tartışma ve tarihsel araştırma becerilerini geliştirme fırsatı bulabilecekler, aynı zamanda da akademisyenler Susan Paul Pattie (Ermeni Enstitüsü Londra, İngiltere) ve Yael Navaro-Yaşın (Cambridge, İngiltere) eşliğinde Lefkoşa’da arazi çalışmalarına katılabilecekler. Atölyelere kayıt için www.ahdr.info adresini ziyaret etmek gerekiyor...

 

PROJE HAKKINDA

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Birbirimizle Konuşmak, yüz yıllık çatışma ve diyalog eksikliğinin aşılmasına katkı sağlamak için yetişkin eğitimi, kültürlerarası iletişim ve sözlü tarih araştırmaları yoluyla Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında köprü kurmayı amaçlamakta ve sergi, 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye ve Ermenistan’dan üniversite öğrencilerini her iki ülkede düzenlenen bir dizi tarih atölyesinde biraraya getiren daha kapsamlı bir projenin bir halkasını oluşturmaktadır.  Sözlü tarih araştırmaları, V. Brusov Yerevan Devlet Dilbilim Üniversitesi’nden Prof. Hranush Kharatyan-Araqelyan ve İstanbul Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Leyla Neyzi öncülüğünde yürütülmüştür.  Araştırmacılar, öğrencilere sözlü tarih yöntemiyle ilgili eğitim vermişler ve öğrenciler araştırma sürecinde kendi projelerini geliştirerek etkin bir rol almışlardır.  Proje sonunda “Birbirimizle Konuşmak: Türkiye ve Ermenistan’da Kişisel Bellek Anlatıları” (www.speakingtooneanother.org adresinden ulaşılabilir) isimli kitap yayınlanmışve iki öğrenci-yapımı belgesel gerçekleştirilmiştir.Türkiye ve Ermenistan’da eşzamanlı olarak ve daha sonra Gürcistan’da bir sergi açılmıştır. Lefkoşa’dan sonra ise, sergi Berlin ve Paris’e izlemeye açılacaktır. Daha fazla iletişim, empati ve anlayışın yerleşmesi ve uzlaşma için gelecek adımların atılmasına katkı sağlamak projenin başlıca amacıdır. Proje Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmiştir.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Bilgi almak için:  Kyriakos Pachoulides / Alev Tuğberk

Elektronik posta adresleri: k.pachoulides@gmail.com / alev.tugberk@ahdr.info

Tel: +357 22 445740/+90 542 850 6681

İnternet sitesi: www.ahdr.info

Facebook: http://www.facebook.com/ahdr.cy

Adres: Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, Dayanışma Evi, BM Ara Bölge, Lefkoşa, Kıbrıs.

 

dvv international   

Obere Wilhelmstraße 32

53225 Bonn, Germany

Tel.: 0228/97569-0

Fax: 0228/97569-55

www.dvv-international.de

www.speakingtooneanother.org

Facebook:https://www.facebook.com/pages/Speaking-to-One-Another/237045046308818

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 859 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler