1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Yuva değil, cezaevi' ve UYARI!..
Yuva değil, cezaevi ve UYARI!..

'Yuva değil, cezaevi' ve UYARI!..

Bu sözlerin sahibi, Sosyal Hizmetler Dairesi’nde görevli sosyal hizmet uzmanı Barış Başel’e ait… Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda yaşananları farklı bir gözle yorumluyor Başel, farklı bir boyuttan konuyu ele alarak, gördüklerini ve deney

A+A-

 

 

 

Bu sözlerin sahibi, Sosyal Hizmetler Dairesi’nde görevli sosyal hizmet uzmanı Barış Başel’e ait…

Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda yaşananları farklı bir gözle yorumluyor Başel, farklı bir boyuttan konuyu ele alarak, gördüklerini ve deneyimlerini paylaşıyor, basınla…

Dün Havadis Gazetesi’nde yayınlanan röportajında Başel, “Böyle yuvadan herkes kaçar” diyor ve nedenini de şuna dayandırıyor:

“Cezaevi gibi yuva, ne cezası bitiyor ne psikolojik baskısı, böyle yuvadan herkes kaçmak ister.”

Bu açıklamayı yapan sıradan biri değil, Lefkoşa Çocuk Yuvası’nın bağlı olduğu Sosyal Hizmetler Dairesi’nin sosyal hizmet uzmanı...

Başel, daha da çarpıcı açıklamalar yaparak; “Buradaki çocuklar öyle çağ dışı bir koşulda yetişiyor ve bunaltılıyor ki çocuk, ister istemez ufak bir fırsatta hemen kaçma eylemine giriyor. Söylenildiği gibi o yuvada çocuklar, hiçbir sosyal faaliyette bulunmadıkları gibi annelerinin mezarına bile gidemiyor. Çocuklar, kafesteki kuş gibi demir parmaklıkların ardında nefes almaya çalışıyor.”

Başel’in bu açıklamalarını dikkate almak gerek, Bakan Ünverdi’nin yanı sıra yuva yöneticilerinin çizdiği pembe tablonun aksine bir görüntünün de olabileceği UNUTULMAMALI…

Ancak bu açıklamalar Çalışma Bakanlığı’nda rahatsızlığa neden oldu. Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu imzası ile Başel’e  ‘uyarı’ ve yasal işlem başlatacaklarına dair yazı gönderdi.

Peki, Çalışma Bakanlığı yetkililerini kim uyarmalı, dava etmeli? Polis bu olayla ilgili ne gibi bir işlem yapmalı?

Devletin sorumluluğunda olan çocukların kaçması, cinsel istismara uğraması kimin suçu?

 

 


 

Çıkış yolu…

 

Eski KTHY çalışanları, çıkış yolu arıyor. Başbakan İrsen Küçük’ün Ocak ayında bir kısım çalışanı işe almasının ardından Şubat ayında işe alınmak için bekleyenler isyanın eşiğinde…

Çünkü verilen sözler tutulmuyor, Başbakan verdiği sözün arkasında durmuyor.

Açıklama yok, izahatta olmayınca, ne yapacaklarını bilmeyen eski çalışanlar durumu değerlendirmek için toplanıyor.

Bundan sonra atılacak adımlar konusunda karar almak üzere iş bekleyen ‘işsizler’ Cuma günü yani yarın Hava-Sen’de toplanıyor.

 


BES harekete geçti

 

Lefkoşa Belediyesi’nde yaşananların ardından BES harekete geçti. Önceki gün Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile yapılan görüşmeden bir sonuç alamayan BES çalışanları yeni eylem dizisini yürürlüğe koydu.

Belediye çalışanları bugünden itibaren uyarı grevleri ile Başkan Bulutoğluları’na karşı direnişe geçiyor.

 


 

KRAL ÇIPLAK

 

"Son sekiz gündür gerek sokakta yaşamak zorunda kalan gerekse suça itilmiş genç dostlarım ile birlikte geceli gündüzlü hummalı bir şekilde çabalayarak kayıp iki kızımızla ilgili, deyim yerindeyse istihbarat topladık. Sonunda kısa süre yuvada kalıp annesine geri verilen bir başka kızımızın ihbarı üzerine çocuklarımız bulundu. Birinci derecede yetkili kişilerin gaf sayılacak açıklamalarının yanında kurumla ilgili bakan her zamanki gibi konuya hakim olmadan, yanlış yönlendirmeler sonucu, kameraman ordusu ile, yanına Sayın Gülin Küçük’ü de alarak yuvadaki çocukları deşifre edecek pozlar verdi ve açıklamalar yaptı.

Türkçemizi severim. Hani “kılavuzu karga olanın” diye başlayan atasözü olayın resmini ortaya koymuş oldu. Bilmem dikkat eder misiniz ama bir kalbur samanı iki merkebe paylaştırma yetisinden uzak atamalar kırk kelimelik hazne ile iletişim kuran ve en önemlisi basın etiğinden dem vuran çantacıların tecavüze sessiz kalması, olayı örtbas etmeye, normalleştirmeye çalışması da sayın bakanın eksi hanesine yazılmış, hatta yuva ile ilgili yıllardır süren sorunların birikimi onun üzerinde patlamış oldu. Sokakta beni çevirip destek belirtirken “aman dokunma bu hanım UBP’nin sonunu getirecek” esprisini yapanlar bile oldu.”

BARIŞ BAŞEL

 


Bir ihtimal daha var... O da...

 

“Ben “figüran” demiyorum ama…

UBP’nin memleketi pazara çıkarma operasyonu çerçevesinde bir araç olarak kullanmaya çalıştığı Meclis’te durdukları sürece;

İktidarın eline;

 “Demokratik Meclis’ten geçen yasalardır” bunlar şeklinde;

Siyasi bir koz vermekte olduklarını söylüyorum…

İsteseler de istemeseler de, Meclis’te ne kadar gayret gösterseler de, görüntü bu…

Partiler arasında da hiç ayırım yapmıyorum bu konuda…

CTP, DP, TDP… Hiç farketmez…

O Meclis’te durdukları ve UBP’nin bu ülkenin canına okumakta olan yasaların geçmesini engelleyemedikleri takdirde – ki bu şartlarda engelleyemiyorlar;

Kıbrıslı Türk toplumunun tükeniş noktasında;

Kaçınılmaz finalin ilanına da o çatı altında tanık olacaklardır.”

 

ALİ TEKMAN

 

 


Yaga-Turizm Bakanlığı-Çevre Dairesi Üçlüsüne laf-ı bergüzardır!!!

“Aylardır YAGA’nın direktörü Derviş Besimler besmeleyi çekip, bir petrol dolum tesisinin peşinde son sürat koşturuyor, “oraya olmazsa buraya, buraya olmazsa şuraya, şuraya olmazsa elbet bir yere yapacağız” diyor.

Bir türlü derdinin ne olduğunu, bu hevesin arkasında ne olduğunu anlayamadık gitti bu değerli bürokratımızın!

Memlekette onlarca sivil toplum örgütü bu projeye karşı duruyor, bir tane bile sivil toplum örgütü bu projeye olumlu yaklaşmıyor, ama birileri inatla dörtnala bu projenin arkasında koşturuyor.

Nedir bu petrol dolum tesisi projesinin özü?

Anayasa’nın apaçık 38, 39 ve 40. maddelerine aykırı bir proje...”

 

EDİZ TUNCEL

 

 


 

 

“Saldırı büyüktür. Direniş de büyük olmalı. Yaşasın Kıbrıs eşeklerinin, Kıbrıs foklarının ve Kıbrıslı insanların Kıbrıs'ın kurtuluşu için büyük direnişi..!”

 

Derman Saraçoğlu’nun profilinden

 

“Kompleksi kişilere makam vermek büyük hata... Komplekslerinden iş yapamadıklarını bir yana koyun saldırganlaşmaları işin cabası”

 

Mete Tümerkan’ın profilinden

 

 


 

“Teknik okulların Domuzcular Burnu olarak bilinen bölgeye taşınması yönünde başlatılmış çalışmalar var.  TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin arkasındaki okulların da Haspolat’taki komplekse aktarılması ve Lefkoşa’nın göz bebeği olan bölgenin de çarşı, modern bir alışveriş merkezi haline getirilmesini düşünüyoruz”

 

İrsen KÜÇÜK (Başbakan)

 

 


“Ülkenin toplum iradesini ve isteklerini dikkate almayan, ülke gerçeklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı eden, Vakıflar İdaresi’nde yapılanlardan bihaber olan, hukuka aykırı davranan, verilen sözlerin arkasında durmayan ve yüksek öğretime değer vermeyen” bir hükümet tarafından yönetildiğini gösteriyor.”

 

UKÜ

 


 

FOTO YORUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler