1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YÜRÜTME VE YARGI İÇ İÇE'
YÜRÜTME VE YARGI İÇ İÇE

'YÜRÜTME VE YARGI İÇ İÇE'

KTÖS, Yüksek İdare Mahkemesi’nin dün Belediye Emekçileri Sendikası’nın grev yasağına karşı ara emri başvurusunu reddetmesini kınadı.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Yüksek İdare Mahkemesi’nin dün Belediye Emekçileri Sendikası’nın grev yasağına karşı ara emri başvurusunu reddetmesini kınadı.

 

KTÖS Genel Sekreter Şener Elçil imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükler nedeni ile belediyenin zarara sokularak çalışanların bile ödenemediği süreç, adamızın kuzeyinde yaşanan gerçekleri bir kez daha ortaya koymuştur.

 

Emeklerinin karşılığını aylardır alamayan çalışanların ortaya koydukları direniş ve grevin hükümet tarafından yasaklanması kabul edilemez bir dayatmadır. İşbirlikçi UBP Hükümetinin aldığı bu faşizan yasaklama kararını yargıya götüren sendikanın ara emri başvurusunun ertelenmesi ise yargı sisteminin siyasete alet edildiğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Maaş bile alamayan, çalışanların, anayasa ile güvence altına alınan eylem ve grev hakkının yasaklanması ve yargının da hükümetin aldığı bu karara onay vermesi, emeğe ve sendikal örgütlenmeye saygı duyulmadığını göstermektedir. Hükümetin aldığı faşizan kararlara yargının onay vermesi kuvvetler ayırımı anlayışına aykırı, adanın kuzeyinde yürütme ve yargının aynı bütünlük içinde olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Bu anlamı itibarı ile yargıya güven kalmamıştır. Özellikle basınımızda çıkan haberlere göre, Yakın Doğu Üniversitesi’nin ara emri almakla ilgili yargıya gittiği birçok durumda, bu kurum lehine ara emri alma konusunda yargının ortaya koyduğu tutum her nedense sendikaların başvurularına yansımamaktadır. Yine “Çakurmas” isimli Rum’un yargı sürecinde yaşananlar yargımızın siyasallaştığını ortaya koyan gerçeklerdir.

 

Belediye Emekçileri Sendikası’nın grevinin yasaklanması ve bunun yargı tarafından onaylanması kabul edilemez olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınması gereken önemli konulardan biridir. Konu ile ilgili olarak alınan kararı şiddetle protesto eder, Belediye emekçilerinin haklı mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğimizi vurgularız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler