1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yurttaştan gelenler...
Yurttaştan gelenler...

Yurttaştan gelenler...

Bugün köşemi yurttaşın şikayetlerine ayırıyorum. Ben susuyorum, yurttaş konuşuyor. Üstüne almak isteyen yetkililer, yazılardan paylarına düşeni alsınlar. İşte yurttaşın şikâyetleri: ----------------------------------------------------------------

A+A-

 

 

Bugün köşemi yurttaşın şikayetlerine ayırıyorum.

Ben susuyorum, yurttaş konuşuyor.

Üstüne almak isteyen yetkililer, yazılardan paylarına düşeni alsınlar.

İşte yurttaşın şikâyetleri:

 


Köy okulları batacak

 

“Eğitim Bakanlığı'ndan okullara bir gazzık daha... Okullardaki fotokopi makinelerinin servisi için anlaşmalı olduğu şirketlere bundan sonra servisi için ödeme yapmayacağını bildirdi. Bu karardan sonra her servisi (2-3 ayda bir)5-6 yüz TL tutan servis ücreti ödemekle karşı karşıya kalan köy okulları (bildiğim kadarıyla sadece köy okullarının parası ödeniyordu) zor durumda kaldı. Çok fazla geliri olmayan köy okullarının yılda 2-3 bin TL servis parası vermesi imkânsız. Zaten durumları çok zor. Bakanlıktan hiçbir katkı görmüyorlar. Bir müdürün bana  "okula gelir elde etmek için sokağa çıkıp sokak çocukları gibi kağıt mendil mi satalım" dedi. Merkezi okullar ise özel şirketlerden fotokopi makinesi kiralama yoluna gitti. Sadece baskı parası ödüyorlar. Sorumluluk özel şirketlere ait. Yani devletin okulunda fotokopi işleri özele devredildi. Bakanlığın ilgisizliğinden bunalan müdürler çareyi konuyu özele devretmekte buldu”

 


Part-time personel ödenmiyor

 

“Bir üniversitemiz yüzlerce part time akademisyen çalışanını aylardır geç ödüyor. Hem da öyle böyle değil. 7-8 ay geriden ödüyormuş. Part-time çalışanlar isyanlarda. Aslında benim de çalıştığım dönemden hatırladım, bizi de 3-4 ay sonra öderlerdi. Şimdi bu ara iyice açılmış. Paralarını alamayan part-time çalışanlar topluca işten ayrılmayı düşünüyorlarmış. Benden söylemesi.”

 

 


Promosyon ürünleri satıyorlar

 

 

Sevgili Mert, sana birkaç fotoğraf gönderiyorum. Fotoğraflarda bir bebek ıslak mendil markasının bir ürününün yakından çekilmiş görüntüsü var. Bu ürünü Lefkoşa’da en çok satış yapan büyük market zincirlerinin birinden aldım. Ürünün üzerinde bir barkot ve fiyatı yazıyordu. Bu barkodu kaldırdım altından bir not çıktı. “Promosyon üründür, para ile satılamaz”. Yani benim anladığım Kıbrıs’a Türkiye’de “promosyon” olarak gönderilen mallar burada fiyatlandırılarak satılıyor. İlgili bakanlık (varsa) gidip bakabilir. En büyük market zincirlerinde bu mallar rafta duruyor. Böyle rezillik olmaz. Buraya promosyon ürünü olarak gönderilen mallar para ile satılıyor, ve bundan kâr ediliyor.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler