1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YURTTAŞLIKLARI SİZE Mİ SORACAĞIZ?'
YURTTAŞLIKLARI SİZE Mİ SORACAĞIZ?

'YURTTAŞLIKLARI SİZE Mİ SORACAĞIZ?'

YENİDÜZEN’e önceki gün gerçekleştirdiği ziyaret sırasında önemli açıklamalarda bulunan Saner; türkücü İzzet Yıldızhan ve “KKTC Fahri Kültür Elçisi” aktör Necati Şaşmaz’a verilen vatandaşlıkların neden verildiğinin sorulması üzerine

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, dün YENİDÜZEN’i ziyaret etti, yaklaşık 2 saat boyunca gelişmeleri konuştu, kim anlarda yükselen tansiyonla birlikte, YENİDÜZEN ekibinin sorularını yanıtladı

Bakan Saner; türkücü İzzet Yıldızhan ve “KKTC Fahri Kültür Elçisi” aktör Necati Şaşamaz’a verilen vatandaşlıkların sorgulanması üzerine, “Size mi açıklayacağız. Kararı biz aldık, yaptığımız şeyleri açıklamak zorunda değiliz. Sonuçta beni oraya halk seçti. Yaptıklarımız beğenilmezse de halk bizi bir sonraki seçimlerde aşağıya indirebilir” cevabını verdi. 

 

Saner, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Bakanlar Kurulu onayı ile 10 milyon sterlin borçlanması hakkında kabine üyesi olarak gayrı yasal bir iş yaptıysa yargılanmaya hazır olduğunu, kişisel olarak “dokunulmazlığının kaldırılması”na da itiraz etmeyeceğini söyledi. Saner, Sayıştay’ın LTB’nin borçlanmaları ile ilgili raporunda hükümetin suç işlediğinin tespit edildiğinin hatırlatılması üzerine “Sayıştay yanlış söylüyor” dedi.

 

 

YENİDÜZEN’e önceki gün gerçekleştirdiği ziyaret sırasında önemli açıklamalarda bulunan Saner; türkücü İzzet Yıldızhan ve “KKTC Fahri Kültür Elçisi” aktör Necati Şaşmaz’a verilen vatandaşlıkların neden verildiğinin sorulması üzerine, “Size mi açıklayacağız. Kararı biz aldık, yaptığımız şeyleri açıklamak zorunda değiliz. Sonuçta beni oraya halk seçti. Yaptıklarımız beğenilmezse de halk bizi bir sonraki seçimlerde aşağıya indirebilir” cevabını verdi. 

 

“SUÇ İŞLEDİYSEK BEDELİNİ ÖDERİZ”

Bakan Saner, LTB’deki borç miktarının, Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın görev süresini aştığı için Bakanlar Kurulu’nun, belediye meclisi kararı koşulu koyarak borçlanma yetkisi verdiğini ifade etti.

LTB’nin ortaya herhangi bir proje koymadığını ve borcun ne için alınacağının bilinmemesine karşı borçlanma yetkisi verildiğinin ifade edilmesi üzerine Saner, “Belediye’nin borçlanması konusunda suç işlediysek bedelini öderiz” diyen Saner’e Sayıştay Raporu’nda Bakanlar Kurulu’nun suç işlediğinin tespit edildiğinin hatırlatılması üzerine “Sayıştay LTB’nin borçlandırılması konusunda yanlış söylüyor” dedi. Borçlanmanın seçim döneminde yapıldığının gündeme getirilmesine karşılık Saner, “Bakın o konulara girmeyelim. Ben de çıkar geçmişte kimlerin ne kadar para aldığını söylerim” diye konuştu.

 

“MAKAM ARAÇLARI KONUSUNDA GİZLİLİK YOK”

Bakanlar Kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanlığı’nda kullanılmak üzere “makam araçlarının

yenilenmesi” için “Resmi Gazete’de yayınlanmamak şartıyla” gizli karar alındığı yönündeki verileri reddeden Saner, “gizli kalması şartıyla” alınan bir karar olmadığını, kendisinin de böyle bir karara imza koymadığını söyledi. Bakanlar Kurulu kararının YENİDÜZEN tarafından yayınlanması, Başbakan İrsen Küçük’ün bu konuda çıkıp açıklama yapmasına rağmen Saner, bu yönde bir karara imza atmadığını, böyle bir karar da olmadığını, “yayınlanmamak” kaydıyla alınan bir kararın Meclis’e de gitmeyeceğini belirtti.     

 

“ERCAN’A 152 BİN METRE KARELİK YENİ TERMİNAL”

İhaleye çıkan Ercan Havaalanı ile ilgili Türkiye’den dört başvuru olduğunu, bir Kıbrıslı Türk işadamının da şartname aldığını söyleyen Bakan Saner, yeni Ercan Havaalanı’nın iki pisti olacağını ve kargo bölümü olacak şimdiki terminalin güneyinde ise 152 bin metre karelik yeni bir terminal yapılacağını buna ek olarak da 400bin metre karelik bir park alanı yapılacağını belirtti.

 

Projenin maliyeti konusunda herhangi bir bilgi vermeyen Bakan Saner, havaalanı projesini yap-işlet-devret modeliyle ihaleye açtıklarını, 2011 verileriyle devletin Ercan’dan 12.4 milyon TL gelir elde ettiğini, yeni havaalanını yapacak şirketten ise peşinat olarak 100,000,000 EURO alınacağını açıkladı.

 

“YEDEK PARÇALARIN AKIBETİNE KAYYUM KARAR VERECEK”

Ercan Havaalanı’nda atıl vaziyette duran ve ekonomik değerleri 5.5 milyon dolar olan uçak yedek parçalarının neden ekonomiye kazandırılmadığı sorusuna karşılık, “oraya bir kayyum atandı. İsterse parçaları açık artırma ile satabilir. Bu konuda bir şey bilmiyorum bu yüzden yorum yapamayacağım” dedi.  Kuzey Kıbrıs Hava Yolları ile ilgili sorulan soruya ise kısa bir cevap veren Saner, “tarih açıklamakla siyasi hayatımın en büyük hatasını yaptım” dedi.

 

“LEVHALARDAKİ İNGİLİZCE İSİMLERDE İMLA HATASI OLDU”

Anayollara asılmaya başlanan baş üstü levhalar konusunda da açıklama yapan Saner, özellikle Girne gibi turistik bir kentte levhalarda İngilizce isimin bulunmaması eleştirilerine karşılık, “Levhaları yapan şirket İngilizce isimlerle ilgili bir imla hatası yapmış. “İ” harfi yerine “ı” harfi koymuşlar. Ancak onlar da yakında gelip levhaların üzerine monte edilecek” dedi.


TÜM ÜLKE KAMERALARLA TAKİP EDİLECEK
Baş üstü tabelalarla güvenlik kameralarının da yakında yerleştirileceğini söyleyen Saner, bu sayede tüm ülke trafiğinin bir odadan takip edilebileceğini, aynı zamanda kameralar sayesinde trafik kurallarını çiğneyenlerin ve suç işleyenlerin de tespit edilebileceğini ifade etti. Saner, “Girne Çevre Yolu’nun 2010 Haziran’da tamamlanmasına rağmen baş üstü tabelaların neden iki sene sonra monte ediliyor” sorusunu yanıtsız bıraktı. Kıbrıs’ın kuzeyinde yapılanların TC Elçiliği tarafından projelendirildiği ve koordine edildiği ve hükümet yetkililerinin sadece açılışlarda kurdele kestiği eleştirilerine karşılık Saner, projeleri Türkiye’ye kendilerinin sunduğunu ifade ederek, “Parasını Türkiye’den alıyoruz çünkü bizde para yok. Kurdeleyi da biz keseceğiz tabi ki” şeklinde konuştu.

 

“BUNLARI NİÇİN YAZMAZSINIZ?”
Ziyareti sırasında gazetenin taraflı yayın yaptığını iddia eden Saner, Mayıs ayında gerçekleşen sağanak yağışlar sırasında Mağusa’nın drenaj sisteminin doğru dürüst çalışmadığı için sular altında kaldığını, yağmur sularına lağım sularının da karıştığını söyledi ve “bunları niçin yazmazsınız?” diye sordu.

 

“İLKLERİ YAPTIK….”

Bakan Ersan Saner, 2009’dan beridir görevde olan UBP hükümetinin bir çok ilki gerçekleştirdiğini söyledi. Bunların arasında Güney Kıbrıs’ta parça parça monte edilen ancak Kıbrıs’ın kuzeyinde bütün olarak yol refüjlere konan “New Jersey” tipi korkulukları ilk kez kendilerinin getirdiğini söyledi. Saner buna ek olarak Türkiye’nin müdahil olmadığı Geçitkale-Dörtyol yolunu da kendilerinin yaptığını, UBP’nin sivilleşme konusundaki isteksizliğine karşın da “askeri” ikna ederek Mağusa Limanı’ndaki duvarı yıktıklarını, yeni havaalanının inşa edileceği arazide bulunan kışlanın da yerini değiştirdiklerini, böylece “askere söz geçirebildiklerini” sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler