1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YURTTAŞLIK TARTIŞMASI BİTMİYOR
YURTTAŞLIK TARTIŞMASI BİTMİYOR

YURTTAŞLIK TARTIŞMASI BİTMİYOR

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Bu aftan yararlanacak kaçak sayısını kimse bilemez” dedi, rakam vermekten kaçındı… Çavuşoğlu: “Kaç kişi hak edecek bilmiyorum!” Beyaz Kimlik, yeşil kimlik ve yurttaşlıkl

A+A-

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Bu aftan yararlanacak kaçak sayısını kimse bilemez” dedi, rakam vermekten kaçındı…

 

Çavuşoğlu: “Kaç kişi hak edecek bilmiyorum!”


Beyaz Kimlik, yeşil kimlik ve yurttaşlıkla ilgili, Kanal SİM’de Sami Özuslu’nun sorularını yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, rakam vermekten kaçındı.

“Kaçakların sayısını bilmesi gereken Çalışma Bakanlığı, ben değilim” diyen Bakan Çavuşoğlu, aftan kaç kişinin yararlanacağını da kimsenin bilemeyeceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun KANAL SİM'de yaptığı açıklamalar, bugün detayları ile YENİDÜZEN gazetesinde yer aldı ve gazetenin manşetine "Bana rakam sormayın" manşeti ile yansıdı.

 

“Rakama takılmayın”

Tartışmanın rakam üzerinden sürdürülmesinin yanlış olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Rakamı boş verin, takılmayın, öze bakın” şeklinde konuştu. “Nüfus da tartışılıyor, herkes bir rakam söylüyor” diyen Çavuşoğlu, devleti temsil ettiğini ve rakam vermemesi gerektiğini belirtti.

“Sıkıntı burada, bu rakam zaten burada yaşıyor” diyen Çavuşoğlu, yurt dışında olanların aftan yararlanmayacağını, kaçak duruma düşünlerin ‘anne, baba, eş ve çocukların’ yararlanacağını söyledi.

 

“Kaç kişi beyaz kimlik sahibi bilmiyorum”

Bakan Nazım Çavuşoğlu, söz konusu tüzükte kaçak yılı 15 yıla çektiklerini, 15 yılın altında olanların beyaz kimlik alamayacağını söyleyerek, mevcut tüzüğün tek başına af getirmeyeceğini, “af başka tüzük başkadır” şeklinde konuştu. Şuanda beyaz kimlik kartı sahibi kaç kişinin olduğunu bilmediğini aktaran Çavuşoğlu, “Devletin bunu kategorize etme sistemi yok. Verilecek rakamlar yanıltıcı olabilir” şeklinde konuştu.

 

“Evet çelişkili…”

Yurttaşlık başvuru hakkının 5 yıl iken, beyaz kimlik hakkının 8 yıl olmasının ‘çelişkili’ olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu, ülkenin çok ciddi bir çelişkisidir. Yurttaşlık Yasası bu şekilde olmamalı, hepsi bir paket olmalı” şeklinde konuştu.

Kaç kişi ihraç edildi…

CTP Hükümeti döneminde 2004 yılında toplam 476, 2005’te 724, 2006’da 822, 2007’de bin 207, 2008’de bin 528, 2009 Nisan ayına kadar ise 214 kişinin kaçak duruma düştüğü için ihraç edildiğini belirten Çavuşoğlu, UBP’nin ise göreve geldiği 2009’un kalan yarısında 504, 2010 yılında 720, içinde bulunduğumuz 2011 yılının ilk 7 ayında ise 586 kişiyi ihraç ettiğini ifade etti.

 

“Aftan yararlanan 2 bin”

Şimdiye kadar aftan yararlanan insan sayısının 2 bin olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, kaç kişinin aftan yararlanmak için talepte bulunacağını bilmediğini de aktardı. Çavuşoğlu, affa yeni başvuracakların 4 yıldan fazla izin verilmesi konusunda karar çıkacağını, belli bir süre dışarıda kalması istendikten sonra affedileceğini söyledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları, detayları ile YENİDÜZEN gazetesinde yer alıyor.

Bu haber toplam 1876 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler