1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YURTTAŞLIK KIYAĞI
YURTTAŞLIK KIYAĞI

YURTTAŞLIK KIYAĞI

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), üniversite kontenjanlarına yerleştirmeler tamamlanmadan bazı öğrencilerin torpille ve gizlice tıp fakültesi kontenjanlarına yerleştirildiğini savunarak, böylece birçok öğrencinin de hakkının yendiğin

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), üniversite kontenjanlarına yerleştirmeler tamamlanmadan bazı öğrencilerin torpille ve gizlice tıp fakültesi kontenjanlarına yerleştirildiğini savunarak, böylece birçok öğrencinin de hakkının yendiğini belirtti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yazılı açıklamasında, kontenjan hakkına sahip olup ilk 10’a giren öğrencilere hiçbir duyuru yapılmadan, burs ve kontenjan yerleri açıklanmadan 37. sıradaki bir öğrencinin, bakanın yeğeni olduğu için Çapa Tıp Fakültesi’ne yerleştirildiğini; daha sonra 44. ve 57. sıradaki öğrencilerin de torpille kontenjanla tıp fakültelerine alındıklarını savundu.

Açıklamasında, yaşandığını belirttiği iddialara geniş yer veren Gökçebel, bunların “AKP kurmaylarıyla gizli ilişkiler içindeki bazı UBP bakanlarının çıkarları için” yapıldığına dikkat çekti.

Gökçebel, bu yıl ilk kez YGS ve LGS sonuçlarına göre ilk 10’a giren öğrencilerden en az 5’inin sınav öncesi KKTC vatandaşı yapılarak KKTC liselerine kaydedildiklerini ve bir anda KKTC’ye verilen üniversite kontenjanlarından yararlanma hakkına sahip olduklarını da belirterek, yıllardır ilk 10’a burs verilmesine rağmen bu yıl ilk kez ilk 4’e burs verileceğinin söylendiğini; ilk 10’a 3. ve 4. sıradan giren öğrencilerin de bir ay önce vatandaş yapıldığını savundu.

“Eğitim Bakanlığı torpilin, adaletsizliğin, yasasızlığın, partizanlığın yuvası olmamalıdır” diyen Gökçebel, “Bu olay derhal araştırılmalı, hakkı yenen çocukların hakkı verilmeli, bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Sayın Eğitim Bakanı unutmamalıdır; taşıdığı etiket tanıdığı yandaşlara göre değil, yaptıklarına göre değerlendirilecektir. KTOEÖS atılan her olumlu adıma katkı koyacak her haksızlığın, yolsuzluğun, yüzsüzlüğün, hırsızlığın karşısında kim olursa olsun mücadele edecektir” ifadelerini de kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3100 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler