1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YURTTAŞ KONUŞTU
YURTTAŞ KONUŞTU

YURTTAŞ KONUŞTU

İnsanoğlu’nun en fazla tüketim gıdaların olan tavuk üretiminin, ülkemizdeki durumunu vatandaşa sorduk. Yurttaş, Hükümetin ‘bağımsız’ şekilde hem tavuk üretim firmalarını hem de köylerde üretilen tavukları sıkı denetim altına alması gerek

A+A-

 

İnsanoğlu’nun en fazla tüketim gıdaların olan tavuk üretiminin, ülkemizdeki durumunu vatandaşa sorduk. Yurttaş, Hükümetin ‘bağımsız’ şekilde hem tavuk üretim firmalarını hem de köylerde üretilen tavukları sıkı denetim altına alması gerektiğini söyledi

 

“DEVLET DENETLEMELİ, HALK BİLİNÇLENMELİ”

 

İnsanoğlu’nun en fazla tüketim gıdaların olan tavuk üretiminin, ülkemizdeki durumunu vatandaşa sorduk. Ülke nüfusunun hemen hemen hepsine hitap eden tavuk tüketiminin önemli olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, üretimlerinin denetlenmesi gerektiği noktasında birleşti. 

Tavuk üretiminde denetimin ne kadar sıklıkla ve kimin tarafından yapıldığının bilinmediğini söyleyen yurttaş, Hükümetin ‘bağımsız’ şekilde sıkı denetim yapması gerektiğini vurguladı.

 

DENETİM ŞART!

Sağlık açısından en önemli gıdalardan olan tavuğun, Kuzey Kıbrıs’taki üretim şeklinin bugüne kadar sorgulanmadığını belirten bir kısım vatandaş, Hükümetin uzman kadro oluşturarak sadece tavuklarla ilgili değil tüm besinlerle ilgili çalışmalar yapması gerektiğini aktardı.

Bir kısım yurttaş, Hükümetin bugüne kadar seri üretim firmalarını denetlemediğini, denetlemeye de gücü olmadığını savunarak, Hükümetin kontrol ve denetim mekanizmalarının yetersiz olduğunu belirtti.   

 

SIKI DENETİM OLMALI…  Selen Çakal, “Tavuk yemleri çok önemlidir. Tavuğun daha büyük ve daha lezzetli olması için enjekte edilen katkı maddesi vücutta kısa süreli olmasa bile, uzun sürede belirli hastalıklara neden olabilir. Bu açıdan denetimin sürekli ve sıkça yapılması gerekir”

 

DENETİMİ SAĞLAMALIYIZ… Mehmet Amber, “Ziraat ve yem sanayinin doğru düzgün denetlemediği tohumlarda, bunların hayvanlara yansıyacağını düşünüyorum. Bu toplumsal bilinçlendirmeyi gerektirir. Tavuğun daha fazla büyümesi için göğsüne ve kalçalarına enjekte edildiğini duyuyoruz. Sağlığımızı düşünerek, susmayıp gerekli bakanlıkların bunları denetlemesini sağlamalıyız”    

 

DEVLETİN DENETİMİ SIFIR… Seyit Yolak, “Buğday da bile DDT olan bir ülkede tavuklar nasıl sağlıklı olur. Fabrika ürünlü tavukları denetleyecek bir mekanizma yoktur. Devletin denetleme yeteneği ve niyeti yoktur. Bu yerler kesinlikle denetlenmesi gerekir. Tarafsız bir kurum denetlese inanırım ama devlet denetlerse inanmam. Devlete güven sıfırdır”

 

HÜKÜMET DENTLEMELİ… Gönül Sedef, “Seri üretim şekilde imal edilen tavuklar elbette denetlenmelidir. Ama kurumların kendi mekanizmaları dışında olmalıdır. Ülkemizde en fazla tüketilen gıdalardan biri olan tavuğun iyi denetlenmesi gerekir.Köyde yetişen tavuklarında Hükümet tarafından sıklıkla denetlemeli”

 

Yusuf Aksu, “Bir toplumun sağlığını düşünmek öncelikle devletlerin işidir. Hükümet halkı için tüm gıda ürünü satışı yapan kurumları incelemeli, görülecek sağlıksız durumlarda uyarılarını yapmalıdır. Bence toplumun bilinçlenmesi gerekir. Köy tavukları şuanda en sağlıklı et türlerindendir. Kanser hastaları için de doktorlar köy tavuğunu önermektedir.”

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1265 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler