1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yurttaş: Kan vermek istiyorum... Devlet: Hayır almıyorum
Yurttaş: Kan vermek istiyorum... Devlet: Hayır almıyorum

Yurttaş: Kan vermek istiyorum... Devlet: Hayır almıyorum

Bir arkadaş özel bir hastaneden aradı; “Annem hastanede yatıyor… Acil kana ihtiyacımız var, SimTV’de alt yazı geçmesi ve Radyo’da anons edilmesi için ilgilenirsen memnum olurum” dedi. Televizyon ve radyodaki arkadaşlara söy

A+A-

 

 

 

Bir arkadaş özel bir hastaneden aradı;

“Annem hastanede yatıyor… Acil kana ihtiyacımız var, SimTV’de alt yazı geçmesi ve Radyo’da anons edilmesi için ilgilenirsen memnum olurum” dedi.

Televizyon ve radyodaki arkadaşlara söyledim ilgilenmeleri için ama yayın yapamadılar.

Neden mi?

Çünkü Yayın Yüksek Kurulu’ndan birkaç gün önce yazı gelmiş ve ilgili hastaneden bir yazı gelmezse böyle bir yayın yapamayacakları aksi takdirde ceza alacakları söylenmiş.

Döndüm utana sıkıla beni arayan arkadaşı aradım;

“Kusura bakma ama hastaneden böyle bir yazı gelmesi gerekiyor, yoksa yayın olmazmış” dedim.

Arkadaşın haklı olarak canı sıkıldı. Annesi yoğun bakımda yatıyor, acil kan aranıyor ama bu acil kan ihtiyacı bürokrasiye takılıyor.

İşimi gücümü bıraktım, (o anda en önemli iş bu oldu çünkü) Sağlık Bakanlığı’nı aradım bu kez… Bakanlık çalışanları bana bunun gerekçesini açıkladılar;

“Daha önce şöyle oldu; kan ihtiyacı olan kimse için televizyonlarda anons yapıldı, o arada kan ihtiyacı ortadan kalktı ama televizyonlarda, radyolarda anonslar devam edince vatandaşlar kan bankasına yığıldı. Akşam saatleri olduğu için de içerideki nöbetçi bir kişiyse, bu yığılmadan dolayı sorun yaşandı, onun için de böyle bir uygulama başlatıldı.”

Gerekçe bana çok anlamsız geldi. Mesai bittiği için veya akşam saatlerinde ancak bir nöbetçi olduğu için kan alınamazmış! Zaten ihtiyaç da kalkmış ama anons devam ettiği için bunlar oluyormuş.

Böylesini ilk kez duydum. Kan ihtiyacı biter mi? Kan bankasının amacı nedir zaten? O hastanın ihtiyacı kalmamışsa başka hastalar için kana ihtiyaç olmaz mı? Kan bankası önünde yığılmalar olması ne güzel bir şey… Bunun için önlem alınacağına, gelen kanları alabilmek, bankada saklayabilmek için çareler üretileceğine “yığılma oluyor” gerekçesiyle böyle abuk sabuk uygulamalar yapılıyor.

Neyse, Müsteşarı aradım daha sonra cep telefonundan birkaç kez ama ulaşamadım.

Bu arada bir şey yapamamanın verdiği rahatsızlıkla dönüp hasta yakını arkadaşı arayıp soruyorum bir gelişme var mı diye… Başhekimden yazı alacakmış O da uyarmam üzerine ama öğle arası olduğu için başhekimin gelinmesi bekleniyor, yazı yazılacak, fakslanacak veya bize getirilecek… Bu arada acil kan bekleyen hasta ne olacak peki?

Bekleme sürerken yine arayıp soruyorum; bir şişe kan bulunduğunu ama ihtiyacın hala sürdüğünü söylüyor arkadaş…

Sonunda kağıt geliyor hastaneden… Ve alt yazı giriyor tv’ye… anons ediliyor radyodan… Bu arada 3 saat geçiyor ilk telefon konuşmasının ardından. Acil kan aranmasındaki ilk adım için 3 saat. Bir insanın yaşama tutunma süreci, anlamsız bürokrasiye takılıyor.

***

Bir kez daha yazmak gerekiyor; eğer böyle bir çağrıya yurttaşlar cevap veriyorsa, yani ‘kan aranıyor’ çağrısına uyuluyorsa ve kan bankası önünde yığılmalar yaşanıyorsa daha ne istiyoruz ki! Devletin buna sevinmesi gerekirken, aksine yığılma olmaması için önlem almaya kalkıyor. Sürekli kan verme çağrıları yapılıyorken, ‘personel yok’ diye veya ‘mesai bitti’ diye kan alınmıyorsa buna söylenecek her söz hafif kalır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler