1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YURTTAŞ EKONOMİK TEDBİRLERİ YORUMLADI
YURTTAŞ EKONOMİK TEDBİRLERİ YORUMLADI

YURTTAŞ EKONOMİK TEDBİRLERİ YORUMLADI

“YAKINDA TÜRKİYE’YE BAĞLARLAR!” Türkiye’den aktarılan 300 Milyon TL suyunu çekti. Elçilik tedbir alınması “kaçınılmaz” dedi, vatandaş isyan etti; “yakında Türkiye’ye bağlanırız!” İrfan Gündüzler KK

A+A-

 

 

 

 “YAKINDA TÜRKİYE’YE BAĞLARLAR!”

Türkiye’den aktarılan 300 Milyon TL suyunu çekti. Elçilik tedbir alınması “kaçınılmaz” dedi, vatandaş isyan etti; “yakında Türkiye’ye bağlanırız!”

İrfan Gündüzler

KKTC halkı ise yeni bir zam dalgasına hazırlanıyor. Hükümetin bilinçsiz icraatları sonucu, 2012 yılı için T.C. kaynaklarından bütçe açığı katkısı olarak aktarılan 300 Milyon TL’lik kaynak üç ayda suyunu çekti.  Mart ayı itibariyle 225 Milyon TL’lik kısmının kullanılmış olduğunu açıklayan Türkiye Elçiliği, Haziran ayından sonra gerekli tedbirlerin alınması istedi. Ekonomik krizle boğuşan “Euro Bölgesi” krizi atlatmak için, önce yönetenlerin maaşlarından başlarken, ülkemizde ise UBP Hükümeti “gerekli tedbirler” başlığı altında yeni bir zam dalgasına hazırlanıyor.  Geçtiğimiz günlerde DPÖ Haziran ayı hayat pahalılığını % 0,95 olarak açıklamış ve maaşlara da %1’i bile bulmayan “artış” yapılacağı hükümet tarafından açıklanmıştı. Tüm bunların üzerine bir de Ağustos ayından itibaren kaçınılmaz zam dalgası ile karşılaşacak olan vatandaşın hali perişan. Sokakta yeni zamları konuştuğumuz vatandaşlardan ilginç yorumlar aldık. Bir vatandaş KKTC’yi 1938 yılında kurulan Hatay Cumhuriyeti’ne benzeterek  “onlar gibi bizde yakında Türkiye’ye bağlanırız” yorumunu yaptı.

Vatandaş ne dedi? 

 

Hüseyin Bektaş: “Söyleyecek bir kelime bulamıyorum. Giderek daha da kötüye gidiyoruz. Zaten işlerimiz iyi değil, doğru düzgün kazanamıyoruz, bir zam daha gelirse kaldıramayız. Evliyim bir çocuğum var, annemizle birlikte yaşıyoruz. Bu maddi sıkıntıda geçinebilmek çok zor.”

Kemal Ruh: “Bu ülke kötüye gider. Ben emekliyim, üniversitede bir çocuk okutuyorum, aldığım emekli maaşı ile geçinebilmek çok zor. Bu zorlukların içinde birde kemerleri daha da sıkamayız. Ben her zaman söylerim, yine söyleyeyim, Hatay Cumhuriyeti 10 ay dayandı, biz 40 ama ikisinin de sonu aynı olacak. Eninde sonunda Türkiye’ye bağlanacağız!”

Salim Mertoğlu: “Ben idare ediyorum ama toplum olarak çok zor günler geçiriyoruz. Şu an da bu halkın herhangi bir zamma veya kemer sıkmaya gücü yoktur dayanamaz. Hükümet zam yerine daha başka çareler arasın.”

Muzaffer Çetinsoy: “Zaten sürekli zam olması nedeni ile artık alıştık. Maaşlarda zaten yıllardır artış yok. Yerinde sayar dersem doğru olmaz daha çok geriye giden bir durum söz konusu. Çünkü enflasyon var ve ülkede her şey dövize endekslidir. Bunun üzerine bir de zamlar geldi mi zaten zor olan geçim daha da zorlaşacak.”

Halil Bayar: “Hükümet yeni zam yapacağına bence koltuklarını terk etsinler. Artık halkın uyanıp ayaklanıp harekete geçmesi gerektiğine inanıyorum. Bu halk yeni bir zammı daha kaldıramaz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler