1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan'a "Oyunun kurallarına uymalısın" çağrısı
Yunanistana Oyunun kurallarına uymalısın çağrısı

Yunanistan'a "Oyunun kurallarına uymalısın" çağrısı

Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem: "Yunanistan'da yeni hükümetin, oyunu Euro Bölgesi'nin kurallarına göre oynaması gerek"

A+A-

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'da genel seçimleri borçların yeniden müzakere edilmesini hedefleyen Radikal Sol Koalisyon İttifak'ın (SYRIZA) kazanmasına ilişkin, yeni hükümetin oyunu Euro Bölgesi'nin kurallarına göre oynaması gerektiğini söyledi.

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'da seçimlerin galibi SYRIZA'nın önderliğinde kurulacak hükümetle bağlantı kurmaya hazır olduklarını, fakat mevcut kurallara bağlılık beklediklerini belirtti.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Brüksel'deki toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Hollanda Maliye Bakanı ve Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, "Yunan ekonomisinin Euro Bölgesi içinde güçlenmesinin ortak hedefleri olduğunu, fakat yeni hükümetin oyunu Euro Bölgesi'nin kurallarına göre oynaması gerektiğini" ifade etti.

Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici ise maliye bakanları toplantısından, yeni Yunan hükümetiyle birlikte çalışmaya hazır olunduğunun sinyalinin verilmesinden başka herhangi bir karar beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble da SYRIZA'nın seçim vaadi olan borç indirimiyle ilgili, "Şimdi bunu konuşmanın hiçbir anlamının olmadığını düşünüyorum" dedi.

Schauble, kurallar haricinde kimsenin Yunanistan'a herhangi bir dayatmada bulunmadığını ve daha önceki Yunan hükümetlerinin verdiği taahhütlerin hala geçerli olduğunu vurguladı.

(AA/tak)

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler