1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yunanistan bankaları bugün açılmayacak
Yunanistan bankaları bugün açılmayacak

Yunanistan bankaları bugün açılmayacak

Avrupa'dan Yunanistan'a ret... Yunanistan bankaları bugün açılmayacak… EURO ‘REFERANDUM’

A+A-

 

Euro Bölgesi maliye bakanları bu ay sonunda süresi dolan Yunanistan'ın kurtarma programını uzatmayı reddetti. Yunanistan parlamentosu ise referanduma onay verdi.
Brüksel'de Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Yunan hükümetinin referanduma gitme yönündeki kararının not edildiği" bildirildi. Açıklamada, "Euro Bölgesi'nin mali istikrarını sağlamak için gereken her şeyi yapmaya hazırız " denildi.
Yazılı açıklamada, Yunan hükümetinin teklifleri reddettiği ve 26 Haziran'da kurtarma programı müzakerelerinin sona erdiği belirtildi. Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan ile kreditörler arasındaki görüşmelerde bir sonuç alınamaması üzerine Yunan hükümetinin referanduma gitme yönündeki kararından "şaşkınlık duyduğunu" söyledi.


Yunanistan 30 Haziran’da IMF’ye 1,6 milyar Euroluk borcunu ödemek zorunda…
Euro bölgesi maliye bakanları önceki gün, Yunanistan'ın 30 Haziran'da ödemesi gereken borcu için bir aylık ek süre talebini reddetmişti.
Borcunu ödeyemezse Yunanistan'ın Euro'yu terk edebileceği ve ülkenin temerrüde düşebileceği belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası desteği artırmadı
Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunan bankalarına verdiği Acil Likidite Desteği'ni mevcut seviyede devam ettireceğini açıkladı.
Borç krizindeki Yunan bankaları, ECB'den gelen bu yardımla ayakta duruyor.
Acil likidite desteği Yunan bankalarının günlük fonlama ihtiyacını karşılamak adına kullandığı bir kanal.
Bu desteğin kesilmesi halinde Yunan bankalarının yeterli nakit kaynağının kalmaması ve müşteri taleplerini karşılayamaması riski bulunuyor.

Desteğin artmaması da benzer sonuçlara neden olabilir.
Yunan bankalarına Yunanistan Merkez Bankası üzerinden kullandırılan acil likidite desteği 89 milyar Euro’ya ulaşmıştı.
Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, "Euro bölgesi üyesi olarak, ülkenin finansal istikrarı için gerekli tüm önlemleri alacaklarını" açıkladı

Halk kemer sıkma paketini oylayacak
Yunanistan parlamentosu pazar sabaha karşı, ülkeye yeni mali yardıma koşul olarak sunulan yeni kurtarma paketini referanduma sunma kararı almış, bu da ECB'nin Yunan bankalarına desteğini kesebileceği söylentilerine neden olmuştu.
Fransa Başbakanı Manuel Valls, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına verdiği Acil Likidite Desteği'ni kesebileceği söylentileri üzerine, desteğe son verilmemesi gerektiğini belirtti.
Europe 1 radyosuna konuşan Valls, "ECB bağımsız ancak sorumluluklarını yerine getireceğinden eminim. Yunanistan'a desteğe son verebileceğini düşünmüyorum" dedi.
5 Temmuz'da halk, Euro bölgesi ve Uluslararası Para Fonu IMF'nin, ülkeye yeniden nakit aşısını sağlamaları karşılığında Yunanistan'dan istedikleri kemer sıkma önlemlerini oylayacak.

Yunanistan'ın bu kararı Avrupa'da şaşkınlıkla karşılandı.
Yunanistan hükümeti, koşullarını "küçük düşürücü" bulduğu kurtarma paketine karşı çıkıyor.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, yaklaşık 13 saat süren oturumda "Kreditörler bizden kurtarma paketini kabul etmemizi değil, siyasi onurumuzu terk etmemizi istedi" dedi.
Başbakan Tsipras halkın kurtarma paketini reddedeceğine inandığını da belirtti.
Tsipras, kreditörleri 'gururlu ve mücadele içindeki halkına şantaj yapmakla' suçlamıştı.

Yunanistan'a gideceklere nakit para uyarısı
Hollanda'dan bildiren Yusuf Özkan, Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan'a gidecek olanlara "yanlarına yeterli miktarda nakit para almaları" uyarısında bulunduğunu belirtti.
Hollandalılara, Yunanistan'daki ekonomik belirsizlik yüzünden kredi kartı ile ödemenin de mümkün olamayabileceği uyarısı yapıldı.

-------------------------------------

Yunanistan bankaları bugün açılmayacak

Borç krizindeki Yunanistan'da son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Mali İstikrar Konseyi, bankaların Pazartesi günü (bugün) kapalı kalması kararı aldı. Reuters haber ajansı, borsanın da açılmayacağını duyurdu. Yunan kabinesinin dün akşam toplanarak alınacak önlemleri tartışacağı da bildirildi.
Bankalardan çekilebilecek olan nakit miktarını kısıtlama, izlenecek yollardan biri olabilir. Başbakan Aleksis Tsipras ve hükümeti, bu tarz kısıtlamalara gitmekten kaçınıyordu.
Yunanlar haftasonu boyunca bankamatikler önünde kuyruklar oluşturarak nakit çekmeye çalıştı.
Yunan Maliye Bakanı Yanis Vaoufakis de "Bu Avrupa için karanlık bir zaman... Ama bizim vicdanımız rahat" dedi. BBC TÜRKÇE

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler