1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yunan komutanın ‘gafı’
Yunan komutanın ‘gafı’

Yunan komutanın ‘gafı’

Yayımladığı bir bültende “KKTC” ifadesi kullanan Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı’na Rum basınından “büyük gaf” diye tepki geldi

A+A-

Yunan komutanın ‘gafı’

Yayımladığı bir bültende “KKTC” ifadesi kullanan Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı’na Rum basınından “büyük gaf” diye tepki geldi.

Haberi “Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığından Büyük Gaf... İşgal Altındaki Bölgeleri KKTC Olarak İsimlendirdiler” başlıklarıyla veren Fileleftheros, Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı’nın AB’ın savaş grubu HELBROC’un 5 yıllık operasyonlarıyla ilgili bültenine atıf yaptı.

Bu gruba Yunanistan dışında Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs’ın da katıldığını ifade eden gazete, söz konusu bültende “Kıbrıs’la” ilgili de bir başlık bulunduğunu ve bu bölümde adanın sınırlarıyla coğrafyaya değinildiğini belirtti.

Bu bölümde “Kıbrıs’la” ilgili birtakım genel coğrafik bilgiler verildiğini yazan gazete, “gaf” diye nitelediği paragrafı şöyle aktardı:

“Jeopolitik açıdan ada 4 ana bölüme ayrılır. Adanın 3’te ikisine, Güney’ine (yüzde 59,74’üne) sahip olan uluslararası anlamda tanınmış hükümetiyle Kıbrıs Cumhuriyeti. Sadece Türkiye tarafından tanınan ve adanın 3’te 1’ine, Kuzey’ine (yüzde 34,85’ine) sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. BM kontrolündeki yeşil hat iki bölgeyi ayıran ara bölgeyi teşkil eder ve adanın yüzde 2,67’sini kapsar. Son olarak da İngiliz egemenliği altındaki iki üs Ağrotur ve Dikelya’da bulunur ve geriye kalan yüzde 2,74’lük alanı kaplar.”

Gazete, “Yunanlı askerler ve diplomatlar tüm NATO birimlerinde ve AB’da işgal altındaki Kıbrıs’ı KKTC olarak niteleyecek herhangi bir şeyi önleme çabası içindeyken, bu paragrafın bültende yer alması birçok soru işaretlerine yol açtı” diye yorumda da bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler