1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yumruklu seçim!..
Yumruklu seçim!..

Yumruklu seçim!..

UBP’de kavga bitmiyor. Önceki akşam Mağusa Surlariçi Örgütü’nde yapılan seçimde taraflar birbirine girdi. İddialara göre, yumruklaşmalar yaşandı. 2 adayın yarıştığı seçim olaylı başladı, olaylı bitti, polis müdahale etti. Örgüt başkanı ve k

A+A-

 

 

UBP’de kavga bitmiyor. Önceki akşam Mağusa Surlariçi Örgütü’nde yapılan seçimde taraflar birbirine girdi. İddialara göre, yumruklaşmalar yaşandı.

2 adayın yarıştığı seçim olaylı başladı, olaylı bitti, polis müdahale etti.

Örgüt başkanı ve kurultay delegelerinin seçileceği yarışta, Başbakan İrsen Küçük’ün desteklediği aday ve eski başkan Sultan Kıraner ile Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in destek olduğu Mustafa Mannik yarışa girdi.

 Ancak Küçükçüler, Mannik’in Surlariçi’nde kalmadığını iddia ederek, adaylığını düşürdü. Başkan yeniden Kıraner seçildi ancak itirazlar üzerine konu Parti Üst Kurulu’nun değerlendirmesine bırakıldı. 

4 kurultay delegesinin seçileceği seçimde de tartışmalar yaşandı. 7 adayın yarıştığı seçimde, bu kez Kaşifçilerin benzer itirazları oldu ve Küçük’ün desteklediği adayların delegelikleri düştü. Muhtardan ‘ikamet’ belgesi almaları halinde delege olabilecekleri sonucuna varıldı.

Dün adaylar muhtardan ikamet belgesi alabilmek için koşuşturdu

 


 

Neyin pazarlığı yapıldı?

 

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, ‘benden izinsiz istihdam yapılıyor’ diyerek, ortalığı ayağa kaldırdı oturttu, ‘Kaşif’e destek vereceğim’ diyerek bir köşe yazarına yaptığı açıklamayı aynı gün bertaraf ederek, yeni bir açıklama yaparak, “Öyle bir şey açıklamadım” diyerek yalanladı.

Önceki gün bir yemek yenildi… Yemekte veryansın ettiği ilçe başkanı Ahmet Çaluda ve Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de vardı. Yemek ‘barış’ yemeği olarak adlandırıldı.

Dün Kanal Sim’e bağlanan Çaluda, “istihdamlar konuşulmadı” dese de yemekte sıkı bir pazarlığın yapıldığı imajını verdi. “İstihdam için öyle bolluk yok” diyen Çaluda, “Yanlış anlaşılmayı gidermek için buluştuk” dedi.

Aynı gün İçişleri Bakanlığı’nda yapılan ve YENiDÜZEN’in de fotoğrafladığı toplantının da Kurultay’a yönelik olduğunu Çaluda doğruladı.

Küçük’ün ‘ziyaret’ Dürüst’ün ‘bütçe görüşmesi’ diye adlandırdığı toplantı aslında bir kulis çalışmasıymış.

Çaluda, “Kurultaya giderken böyle toplantıların, kulislerin yapılmasından daha doğal ne var” diyerek, hem Küçük’ü hem de Dürüst’ü yalancı çıkardı.

Çaluda dün önemli bir iddiayı daha ortaya koyarak, Dürüst’ün kurultayda Küçük’ün yanında yer alacağını söyledi, “İrsen beyle yapılan konuşmalarda Dürüst’ün yanında olduğu konuşuldu” dedi.

Evet, birkaç gündür Dürüst cephesinde yaşanan gelişmeler bu yönde, neyin pazarlığı yapıldığını, nelerin elde edildiğini, Dürüst’ün tavrının ne olacağını göreceğiz.

Bir de Dürüst’ün bugün basın açıklaması yapması bekleniyordu. Bu gelişmelerden sonra yapar mı bilemiyoruz.

 


 

Canaltay: Aday değilim…

 

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Resmiye Canaltay’ın UBP Mağusa İlçe Başkanlığı’na aday olacağı yönündeki söylemler şu sıralar sıkça gündemde… 21 Ekim’de yapılacak UBP Kurultayı’nda başkanlığa aday olan Ahmet Kaşif’e açık destek veren ve yapılan kurultay gezilerinde Kaşif’in yanında duran Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Resmiye Canaltay’ın ilçe başkanlığına aday olup olmayacağı merak ediliyor.

Dün bu bağlamda aradığım Canaltay, “İlçe başkanlığına aday olma düşüncem yok” dedi. Canaltay, “Ancak Mağusa İlçesi Kadın Kolları Başkanlığı’na aday olacağım” mesajını da verdi.

Canalaty’ın bu açıklamasının ardından şimdi Başbakan İrsen Küçük’ün destekçisi olan ilçe başkanı Ahmet Eti’nin karşısına kimin aday çıkacağı, Kaşif’in adayının kim olacağı UBP kulislerinde tartışılıyor.

 

 


 

Bayram bitti; sıra kurultayda

 

“Partide "bir yerlere gelmenin" kıstası yetenek, bilgi iyi niyet, vatan sevgisi olması gerekirken; şimdilerde UBP içinde bir yerlere gelmek liderlik ve çevresindekilerle "iyi" ilişkiler kurabilmeye bağlı oldu.  Sakın bu iyi ilişkileri eşit ve adil düşünmeyin ha! Kapıkullarından, hokkabazlara, aşçılardan yeniçerilere kadar bir ilişki yelpazesi gelişti UBP içinde..

 “Demokratik mutlakıyet” gibi garip bir şekil sergileyen UBP’de kapıkullarının eleştirmeyen, özeleştiri yapamayacak kadar kör gözler ile etrafta dolaşan tavırları “efendileri” başlarından eksik etmemesi için çalışır oldu!

"İş insanın aynasıdır." Kendi partisi içinde bile demokratik bir yapılanmayı kuramayan kişi ve grupların, iktidar olduklarında ülkenin demokrasisini geliştirmeleri beklenebilir mi?”

 

ÇİĞDEM DÜRÜST

 


 

Asil Nadir suçlu mu?

 

“Genel anlamda, Asil’in Poly Peck ile yükselişi de politikti, çöküşü de… Ekonomide normalin çok üstünde bir zekâya sahip olduğu tartışılmaz Asil Nadir’in, politik danışmanları her kimse, büyürken ona doğru yol göstermişler ama orada kalmasını sağlayamamışlardır. Belki de onun ekonomik gücünü, kendi çıkarları için politikaya tahvil etmeye kalkmışlardır, bilemem. Bildiğim, politik bir figür olmaya kalkan her iş adamının, bir biçimde bundan zarar gördüğü ve hatta battığıdır, sadece… Berlusconi’nin haline bakın!”

 

NAZIM BERATLI

 

 


Aklını yitirdin?

 

“Nasıl bir anlayış, özel sektör gelişiminin önüne set koyar ki? hangi anlayış büyük yollar, mega petrol dolum tesisleri gibi projelerin önünü açmak için potansiyel ekonomik özel sektör yatırım imkanlarını daraltır, ülkenin mukayeseli avantajlarını yok eder ki? Borçlanma veya başkasının parası ile temel atma gösterileri yapar görünüp kendi toplumunun kalitesiz hayat yaşamasından sıkıntı duymaz ki?  hangi anlayış ülke vatandaşının gerek sosyal, ekonomik, sağlık ve altyapı itibarıyle kaliteli hayat yaşamasının önünde engeldir ki? istihdam ettiği kişileri kısır döngüye, kalitesizliğe mahkum eder ki? 

 Haklı olarak söylenen "Aklını yitirdin?" sözü, huzuru yakalamak isterken beni ülkemizin içinde bulunduğu duruma çekti götürdü. Doğruydu, benim gibi pek çok insan yukarıdaki soruları sormakta ve bu kaygılarla iş sahibi olamıyor veya en az bağımlı olacak bir işi seçmeye çalışıyor veya işini kapatma yolunu seçiyordu.”

 

AYŞE DÖNMEZER

 

 


 

 

“Asil insan idare eder Aciz insan şikayet eder Basit insan iftira eder Soysuz insan İHANET eder.”

Resmiye CANALTAY’ın profilinden

 

***

 

“İftar yemekleri bitti, şimdi meyhanelerde gonyaklanarak yemekler moda. E, bunların Müslümanlığı da koftidendir ya aslında...”

 

Ulaş BARIŞ’ın profilinden

 


 

FOTO YORUM

 

 

“Yiğitler köy kahvesinde hayvancının sorunlarını konuştuk kaçakçılık büyük sorun” diyerek tweet atan Maliye Bakanı Ersin Tatar bu konuyu dert etti, fotoğraf paylaştı. Sorunun çözümü için bir şey yaptı mı peki?

 


“Devletimizi güçlendirmeye ve halkımızın refah seviyesini artırmaya devam etmeliyiz. Anavatan Türkiye’nin her alanda devam eden desteği de büyük bir önem taşımaktadır. Kıbrıs Türk halkının izolasyon altında yaşamasına daha fazla göz yumulamayacak.”

 

Hüseyin ÖZGÜRGÜN (Dışişleri Bakanı)

 


 

“Ülke yangın yerine dönerken, üretici, hayvancı elindeki sermayesini kaybedip banka borçları nedeniyle mahkemeye düşerken, UBP'li bakan ve milletvekillerinin lüks otellerde iftar yemeği verip konserlere katıldı. Bu hükümetin halkın sorunlarına karşı ne kadar duyarsız olduğunun göstergesidir.”

 

Özkan YORGANCIOĞLU (CTP Başkanı)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler