1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yorgos Yakovu: Baskılar artık Ankara’ya yöneltilmeli
Yorgos Yakovu: Baskılar artık Ankara’ya yöneltilmeli

Yorgos Yakovu: Baskılar artık Ankara’ya yöneltilmeli

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi; “Müzakereler İçin Sıcak Ay… 23 Ağustos’ta Yeniden Başlıyor” başlıklı haberinde, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun, gündemi belirlenmiş, tam gün ve yoğunlaştırılmış ola

A+A-

 


Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi; “Müzakereler İçin Sıcak Ay… 23 Ağustos’ta Yeniden Başlıyor” başlıklı haberinde, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun, gündemi belirlenmiş, tam gün ve yoğunlaştırılmış olacak Kıbrıs müzakerelerinin 23 Ağustos’ta yeniden başlayacağını açıkladığını yazdı.
Habere göre, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’deki söylemlerini “kabadayılık, retçilik dolu” sözleriyle niteleyen Yakovu, “Ancak önemli olan, müzakere masasında söylenenler ve Sayın Eroğlu’nun açıklamalarının bunları yansıtıp yansıtmadığı ve ilgili yorumun konusu olup olmayacağıdır” dedi.

ANKARA’YA BASKI

Ağustos 1964’te cereyan eden Dillirga çatışmalarında ölenlerin anıldığı Paşiammo’da konuşan Yakovu, Cenevre’de kararlaştırılan müzakerelerin yoğunlaştırılmasının; Kıbrıs Türk tarafının “uzlaşılmış zeminde ve BM kararları çerçevesinde çözüme yönelik siyasi iradesinin eşlik etmesi halinde gerçek bir mantığı olabileceğini” savundu. Yorgos Yakovu, uluslararası camiaya da “baskılarını artık Ankara’ya yöneltmesi” çağrısında bulundu.

OMİRU: “HALKIN DİRENİŞİ SÜRECEK”

Öte yandan Rum basınından Simerini; “Halkın Direnişi Sürecek” başlıklı haberinde, Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru’nun, Rumların üçüncü tarafların çağrısına kulak vererek Kıbrıs sorununda siyasi reform görmesini bekleyenlere “nihai adalete erene kadar halkın direnişi sürecek” mesajını verdiğini yazdı.
Gazeteye göre Omiru, “Halkımızın köşeye sıkışacağını bekleyenler bundan vazgeçsinler” dedi, şunları söyledi:
“Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve BM kararlarına, AB ilkelerine uygun bir çözümde işbirliği yapmaması durumunda AB ile olan üyelik diyaloğunda daha fazla gelişmesinin bir manası olmadığını Avrupalı ortaklarımızın net şekilde anlaması için strateji belirlememiz gerekir.
Türkiye ve boyunduruğu altındaki Kıbrıs Türk liderliği, garantilere ve Annan planının başka isim altında yeniden gündeme gelmesi ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tasfiyesini, bugünkü taksimci durumun sağlamlaşmasını istiyor, iki devletli çözüm, konfederasyon ve daimi Türk vesayeti için yasadışı taleplerde bulunuyorlar.”
Omiru konuşmasında, AB’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına daha aktif katılmasını da istedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 514 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler