1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YORGANCIOĞLU'NDAN '14 MART' MESAJI
YORGANCIOĞLUNDAN 14 MART MESAJI

YORGANCIOĞLU'NDAN '14 MART' MESAJI

Yorgancıoğlu, Tıp Bayramlarının sadece kutlama değil sağlıkla ilgili sorunların masaya yatırıldığı, tartışıldığı günler olduğunu belirtti

A+A-

 

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Tıp Bayramlarının sadece kutlama değil sağlıkla ilgili sorunların masaya yatırıldığı, tartışıldığı günler olduğunu belirtti ve sağlık alanında sistemsizliğin devam ettiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, hayatın en kutsal ve değerli yanı olan yaşamın emanet edildiği hekimlerin, hemşirelerin, eczacıların, sağlıkla ilgili gerek teknisyen gerek diğer alanlarda hizmet veren tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

Sorunlara hala palyatif tedbirlerle çözüm bulmaya çalışılmakta olduğunu savunan Yorgancıoğlu, şunları ileri sürdü:

“Sorunların bütününü çözecek Genel Sağlık Sigortası konusuna eğilinecek yerde anayasaya aykırı uygulamalarla insanlardan para alınmaya çalışılmaktadır. Sağlığın çok pahalı bir hizmet olduğunun bilinciyle, günümüzün teknolojisinde sorunları geçici uygulamalarla aşamazsınız. Tersine daha da karmaşıklaştırırsınız.”

Hükümeti öncelikle Genel Sağlık Sigortası konusunu ele almaya davet ettiklerini belirten Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

“Sağlık hizmetlerinin sunumunda yaşanan karmaşa da hizmet kalitesinin düşmesini ve güvensizliği tetikleyen en önemli etmendir. Anayasa mahkemesinin kararları çerçevesinde Sağlık Hizmetleri Yasasının kamu ve özel sağlık hizmetlerini birbirinden ayıracak ve çalışanlara da hak ettiği maaşları verecek şekilde yeniden düzenlemeye davet ediyoruz.

Konunun sınırları ve çerçevesi belirlenmiştir. Bu nedenle zamana oynayan, oyalamaya çalışan adımlardan vazgeçilmelidir. Hiçbir mali kaynağa gerek duyulmayan Hasta Hakları Yasasının bir an önce geçmesi zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü sağlıkta sistemsizliğin bedelini halk ödemektedir. Hasta hakkı insan hakkıdır. Demokrasinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu yasa diğer uygulamaların hayata geçmesini de tetikleyecektir. Bu çerçevede hükümeti tekrar oyalayıcı adımlardan vazgeçip sistem kurmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler