1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YORGANCIOĞLU VURGULADI
YORGANCIOĞLU VURGULADI

YORGANCIOĞLU VURGULADI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili maraton görüşmesi, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın sunuş konuşmasıyla başladı. Maliye Bakanı Ersin Tatar, 2012 bütçesiyle ekonomik istikrarın sağlanmasını es

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili maraton görüşmesi, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın sunuş konuşmasıyla başladı.

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, 2012 bütçesiyle ekonomik istikrarın sağlanmasını esas aldıklarını söyledi. Tatar, “sürdürülebilir bir kamu finansman dengesini kurmayı, gerekli yapısal tedbirleri uygulamaya koyarak ekonomide sürdürülebilir kalkınma sürecini sağlamayı ve buna paralel üretime dayalı büyümeyi” amaçladıklarını ifade etti.

 

UBP hükümetinin üçüncü bütçesi olan 2012 Mali Yılı Bütçesi’nin tasarrufu esas alan gerçekçi bir yaklaşımla hazırlandığını kaydeden Tatar, kamu finansmanını sürdürülebilir bir yapıya kavuşturup makro ekonomik hedeflere ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

 

YORGANCIOĞLU: TC YARDIM HEYETİ KAPATILMALI

Anamuhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 2012 bütçesinde öngörülen açığın söylenenden büyük olacağını, personel giderlerinin artmasının da partizanlık göstergesi olduğunu söyledi.

2012 Bütçe Yasa Tasarısı’nın geneli üzerinde konuşan CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, UBP’nin yasalara saygılı olduğunun hiç görülmediğini savunarak, meclis komitesinin dün UBP Grubu kararıyla Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmesini örnek verdi.

Yorgancıoğlu, bütçeye olumlu oy vermelerinin mümkün olmadığını da söyledi.

TC Yardım Heyeti’nin günün ihtiyaçlarının çok gerisinde kaldığını ve kapatılması gerektiğini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, bütçenin oluşturulmasına da gölge düşürdüğünü savundu ve hükümetin daha dirayetli durmasını istedi.

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, ülke ihracatını artırıp büyük oranını Türkiye’ye yapabilmesi gerektiğini ama ülkede üretilenlerin Türkiye’ye ihraç edilemediğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, ülke gümrüklerinde giriş çıkışların kayıt altında olması gerektiğini vurgulayarak, verilerin sağlıklı olmasının önemine işaret etti.

Maliye Bakanı’nın ülke ekonomisinin büyüdüğüne ilişkin söylemlerine karşın verilerin böyle olmadığını savunan Yorgancıoğlu, çeşitli rakamlar verdi.

Ülkede ekonominin bütün ayaklarının kredi kartları üzerine oturduğunu Türkiye’dekine benzer bir felaket yaşanabileceğini kaydeden Yorgancıoğlu, bütçe gerçekleşme rakamlarının hükümetin öngörüleriyle örtüşmediğini belirtti.

“2011 bütçesi hazırlanırken hayat pahalılığına göre finansman kalemleri oluşturuldu” diyen Yorgancıoğlu, 2011’de yüzde 15 olarak varsayılan hayat pahalılığının ödenip ödenmediğini, ödenmediyse bu paranın nerede olduğunu sordu.

Yorgancıoğlu, “Muhasebe oyunları ile geçici işçi aldınız” dedi.

Yorgancıoğlu, “ekonomi büyüdü” denirken gelir vergisi rakamlarının artmadığını kaydederek, ya ekonominin büyümediğini ya da gelir vergisinin toplanmadığını savundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler