1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YORGANCIOĞLU, 'SAYIMI' DEĞERLENDİRDİ
YORGANCIOĞLU, SAYIMI DEĞERLENDİRDİ

YORGANCIOĞLU, 'SAYIMI' DEĞERLENDİRDİ

A+A-

 

 

 

Yorgancıoğlu: “Sayıma güvensizliğin nedeni hükümetin tavırları”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 4 Aralık Pazar günü yapılacak nüfus sayımıyla ilgili kamuoyunda oluşan tepki ve kaygılara dikkati çekerek, ortaya çıkan güvensizliğin tamamen hükümetin tavırlarından kaynaklandığını bildirdi.

Bir ülkedeki nüfusun bilinir olmasının ülkenin bütün alanlarındaki planlamalar için çok önemli olduğunun altını çizen Yorgancıoğlu, hükümetin uygulamalarının kuşkuları artıracağı ile ilgili endişelerini ifade etti.

Nüfus sayımının gerek iç kamuoyu ve gerekse dış dünya bakımdan son derece hassas bir konu olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, böylesine kritik bir konuda halkın kendi devletine güven duymayacak noktaya gelmesinin son derece tehlikeli olduğunu vurguladı.

UBP’nin, söylediklerinin tam tersini yapmakla nam saldığını, seçimlerde verdiği sözlerin aksine işler yaptığını anımsatan CTP-BG lideri Özkan Yorgancıoğlu, “Birçok konuda halkına yalan söyleyen UBP hükümetinin yapacağı nüfus sayımıyla ilgili kuşkuların oluşması sürpriz değildir” dedi.

Ana muhalefet partisi olarak nüfus sayımı konusunda son derece hassas olduklarını kaydeden Yorgancıoğlu, ancak sayım için kullanılacak memurların bazılarının yabancı uyruklu olduğu ve evde olsalar bile kendileri beyan etmediği sürece ev sakinlerinin kaydedilmemesi konusunda sayım memurlarına telkinde bulunulduğu iddialarının sayım sonuçları ile ilgili güvensizlik oluşmasına katkı yapacağını ifade etti.

Nüfus konusunun Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde de önemli bir başlık olduğuna dikkati çeken CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, böylesi geniş bir güvensizlik oluşturan sayımın müzakere heyetinin de başını ağrıtacağına işaret etti.

Sayım konusunda gösterilen tepkilere karşı hükümetten yükselen tehditkâr açıklamalara da tepki gösteren Yorgancıoğlu, “Hükümet her konuda olduğu gibi diyalog ve ikna etme yöntemi yerine sayım konusunda da halkına sopa göstermektedir. Makamı ne olursa olsun herkes haddini bilmelidir. Aylardır belirsizliğe, işsizliğe ve açlığa mahkum edilen KTHY çalışanlarının tepkilerini anlayışla karşılamak, onları sayıma katılmak için ikna etmek yerine tehdit etmek devlet adımlığı değildir” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler