1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YORGANCIOĞLU MECLİSTE VURGULADI
YORGANCIOĞLU MECLİSTE VURGULADI

YORGANCIOĞLU MECLİSTE VURGULADI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivedilik istemi ile görüşülmesi sırasında vurguladı “Polis sayısı fazla ama suçlar giderek artıyor” İvedilik istemiyle

A+A-

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivedilik istemi ile görüşülmesi sırasında vurguladı


“Polis sayısı fazla ama suçlar giderek artıyor”

İvedilik istemiyle ilgili ilk sözü alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ülkedeki polis sayısının birçok ülkedekinden fazla olmasına karşın, sıradan suçların giderek arttığına işaret ederek, polisin kadrosunun en azından yarısının sokakta görev yapması gerektiğini söyledi.
Yorgancıoğlu, geçmişte az sayıda polisle bisikletlilerin bile tek yola yanlış girişinin rapor edildiği denetim ortamı varken, bugün çok daha fazla sayıda polise sahip olunmasına karşın polisin emniyet için gerekli caydırıcılığı yapamadığını ileri sürdü.
Özkan Yorgancıoğlu, ülkede yaşanan tüm polisiye sorunlarla ilgili tüm hesabın Hükümet’e ait olduğunu savunarak, Hükümet’in gerekli önlemi almasından başka yolu olmadığını kaydetti.
Polis Genel Müdürü’nün Başbakan’ın önünde değil, başka makamların önünde ceket iliklediğini iddia eden Yorgancıoğlu, temel sorununun bu olduğunu ileri sürdü.

 

“POLİS NAKİL TÜZÜĞÜ’NÜN DEĞİŞECEĞİ SÖZÜ NE OLDU?”
Yorgancıoğlu, hükümetin seçim propagandası amacıyla polis nakil tüzüğünün değiştirileceğini söylediğini hatırlatarak, aradan iki yıl geçmesine karşın böyle bir konunun gündemde bile olmamasını eleştirdi.
Yorgancıoğlu, ülkede yasaların herkese, tüm vatandaşlara eşit uzaklıkta olması gerektiğini ancak bunun mümkün olmadığını anlatarak, ülkede polislerin dernek kurmalarının yasak olmadığını; ancak dernek kuran polislerin başına gelmeyen kalmadığını söyledi.
Özkan Yorgancıoğlu, ülkede yasalara uygun olarak dernek kuran polislerin, sürüldüğünü, görevlerinden alındığını, mahkeme tarafından haklı bulunmasına karşın Başbakan İrsen Küçük’ün hiçbir şey yapmadığını anlattı.
Yorgancıoğlu, hükümetin iki buçuk yıl önce aldığı oyların bugün sahibi olmadığını belirterek, aradan geçen iki buçuk yılda verilen sözlerin tümünün tersinin yapıldığını, bu nedenle o gün alınan oyların hala Ulusal Birlik Yasası (UBP)’ye ait olamayacağı görüşünü dile getirdi.
Yorgancıoğlu, tüm bu nedenlerden dolayı Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivediliğine ret oyu vereceklerini açıkladı.


 

ÇAKICI: “ÜLKE TEKSAS GİBİ”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’un gündemine getirilmesinin anlamsız olduğunu söyledi.
Çakıcı, polislerin seslerini duyurmak amacıyla dernek kurduklarını ancak bunun da sorunlarla karşılaştığını anlatarak, yürürlükteki polis yasasının sivil bir yasa olmadığını, sivilleşme ve demokratikleşmeden uzak bir yapıya sahip olduğunu iddia etti.
Çakıcı, ülkenin suç merkezi haline geldiğini ileri sürerek, ülkeyi bir dönem filmlerde izlenilen sürekli suç işlenen Teksas’a benzetti.
Mehmet Çakıcı, tecavüz edilip öldürülen Mustafa isimli 7 yaşındaki çocukla ilgili sorulması gereken pek çok soru olduğuna işaret ederek, tüm bu sorulara yanıt verilmeden bir yere varmanın mümkün olmadığını belirtti.
Polisiye önlemlerle ilgili sorun yaşandığını, poliste işkenceyle ilgili Meclis raporunun ne yapıldığını bilmek istediğini anlatan Çakıcı, demokratik bir polis yasasının yapılması gerektiğini söyledi.KÜÇÜK: “SİVİLLEŞMEYE HİÇBİR ZAMAN KARŞI ÇIKMADIK”
Başbakan İrsen Küçük, Hükümet’in polisle ilgili sürekli sivilleşme çalışması içinde olduğunu anlatarak, muhalefet milletvekillerinin yerlerinden “siz hep sivilleşmeye karşı çıktınız” sözlerini, “Partisinin, polisin sivilleşmesine hiçbir zaman karşı çıkmadığını” belirterek yanıtladı.
Küçük, Hükümet’in temel hedefinin polise ve polis teşkilatına seviye getirmeyi istediğini anlatarak, trafik polisini oluşturacaklarını anlatarak, radarlı 8 araç ve 100 polisle İngilizcesiyle sistemi süratle yerine getireceklerini anlattı.
Başbakan Küçük, muhalefetin kabul edemediğinin de bu olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından yapılan oylamada Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivedilik istemi oy çokluğuyla kabul edildi.


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem:

“Lefkoşa ve Lefke belediye başkanları istifa ettirilmelidir”

CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, “Hükümet İcraatları ve Basında Yer Alan Haberlerle” ilgili gündem dışı konuşma yaptı.
Adem, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananları eleştirerek, “ortada oyun içinde oyun yaşandığını, sorunun temelinde yatanın hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi’nin iflas ettiğini kabul etmemesi olduğunu ileri sürdü ve bunun kabulünün aslında UBP ve onun hükümetinin zihniyetinin iflası anlamına geldiğini” iddia etti.
Sonay Adem, Lefkoşa Belediyesi’nde yapılması gerekenin; “belediyeyi batıran başkanın istifa etmesi; yeniden seçim yapılması olduğunu” öne sürdü.
Adem, UBP için şapkayı çıkarıp önüne koyma zamanı geldiğini, hamasetle bir yere varılamayacağını öne sürerek, CTP/BG’nin hükümet ettiği dönemde belediyelerin gelirlerini artıracak, güçlendirecek yasal düzenlemeler yapıldığını, tüm bunlardan sonra belediyeler güçlenirken, başta Lefkoşa Türk Belediyesi olmak üzere UBP’li tüm belediyelerde sorun yaşandığını savundu.
Sonay Adem, ikinci batan belediyenin Lefke Belediyesi olduğun iddia ederek, yapılması gerekenin Lefkoşa Türk Belediyesi ile Lefke Belediye başkanlarının istifa ettirilmesi olduğunu kaydetti.KÜÇÜK: BAŞKA BELEDİYELERDE DE SORUNLAR VAR”


Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefke belediyesinden bahsedildiğini ancak başka belediyelerde de sorunlar yaşandığını ifade eden Küçük, Girne Belediyesi’nin de sorunlu belediyelerden bir olduğunu belirtti.
Küçük, hükümetin Lefkoşa Belediyesi’ne Kayyum atama gibi bir düşüncesi olmadığını belirterek, Lefkoşa Belediyesi’nde veya başka bir belediyede olsun hükümetin yaklaşımının yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olmak olduğunu söyledi.
Küçük, seçimle iş başına gelen belediye başkanlarının yaşadığı sorunlar karşısında yapılan görüşmeleri değerlendirmek için Başbakanlıktan bir görevlendirme yaptığını, bunun kayyum atamak gibi değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti.


İZBUL: “KOMİTE KURULDU, HİÇ TOPLANMADI”

Genel Kurul daha sonra “Yedikonuk’ta Yükleme, Boşaltma, ve Her Türlü Depolama İzni ile Bu Tesislerin Kurulacağı Arazinin Verilmesinde, Usulsüzlük, Yasalara ve Anayasaya Aykırılık Olup Olmadığının Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi Başkanlığı’nın komiteye ek süre verilmesine ilişkin teskeresini ele aldı.
CTP/BG Girne milletvekili Salih İzbul, konuyla ilgili söz alarak, Komite’nin hiç toplanamadığını, bu nedenle bir şey yapılmadığını anlatarak, konunun tüm adayı ilgilendiren bir konu olduğuna işaret ederek, UBP’yi bu konuda ciddiyete davet etti.
İzbul, parti olarak süre uzatma istemine bu sefer olumlu oy vereceklerini ancak, bundan sonrakinde ne yapacaklarını şimdiden söyleyemeyeceğini kaydetti.AVCI: “HANGİ ARAŞTIRMA KOMİTESİ İŞİNİ YAPTI, ARAŞTIRDI, SONA VARDI?”
Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, aslında polisle ilgili olarak konuşmak istediğini ancak, konuşma sınırı nedeniyle konuşamadığını belirterek, görüşlerini bütünlüklü olarak burada aktaracağını söyledi.
Avcı, CTP/BG milletvekili Salih İzbul’a “hangi araştırma komitesi işini yaptı, araştırdı, sona vardı?” diye seslenerek, partisinin bu nedenle araştırma komitesinin süre uzatmasına olumsuz oy vereceğini kaydetti.KÜÇÜK: “PETROL DOLUM TESİSİ GEREKLİ”
Başbakan İrsen Küçük bu konuyla ilgili olarak yeniden söz alarak, petrol dolum tesisi konusunda hükümetin en başından beri böyle bir yatırımın ülke için gerekli olduğunu söylediğini hatırlattı.
Küçük, yer konusunda hiçbir zaman kesin bir karar alınmadığını, bu konunun tartışmaya açık olduğunu anlatarak, ekonomik kurallara göre ülkedeki hükümetlerin hareket etmesi gerektiğini ve hükümetin de bunu yaptığını söyledi.
Yer konusunu görüşmeye ve en iyi yerin tespiti konusunu tartışmaya her zaman hazır olduğunu anlatan Küçük, petrol dolum tesisiyle ilgili araştırma komitesi önerisine hükümetin destek verdiğini, bu nedenle süre uzatmaya olumlu oy vereceklerini kaydetti. 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler