1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yorgancıoğlu, gündemi değerlendirdi
Yorgancıoğlu, gündemi değerlendirdi

Yorgancıoğlu, gündemi değerlendirdi

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ün, Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmediğini, halkın çıkarları değil, bireysel ve partisel çıkarları savunduğunu öne sürdü. Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleş

A+A-

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ün, Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmediğini,  halkın çıkarları değil, bireysel ve partisel çıkarları savunduğunu öne sürdü.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19-20 Temmuz tarihlerinde Kuzey Kıbrıs’a ziyareti sırasında meydana gelen olaylarla ilgili değerlendirmesinde, “Başbakan İrsen Küçük’ün, halka karşı şiddet kullanan polisin ‘sorgulanması gerektiğini’ söylemesi beklenirken, bunu onayladığını” savundu.

CTP-BG Basın Bürosu açıklamasına göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yorgancıoğlu, madalyonun diğer yüzüne bakınca, olayın, aynı zamanda Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmediğini de ortaya koyduğunu savunarak, “Küçük, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını değil, bireysel partisel çıkarlarını savunan bir tutum sergilemiştir ki bu da halkın güvenini yıpratan bir davranıştır” iddiasında bulundu.

CTP-BG Genel Başkanı, Anayasa’nın vatandaşlarına önceden haber vermeden eylem yapma hakkı tanıdığına işaret etti. Yorgancıoğlu, eylemlerin zarar verici bir noktaya ulaşması durumunda ise hukukun gereğini yaptığını kaydetti.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında yaşananlarda ise, polisin, bir arada durarak, slogan atan gruba ani saldırıda bulunduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, bunun orantısız güç kullanımının da ötesinde kabul edilmesi mümkün olmayan bir davranış olduğunu ifade etti.

CTP-BG Genel Başkanı, soruşturma başlatması gereken merci olan Başbakanlığın bunu yapmamasının polis örgütüne karşı halkta güvensizlik duygusu oluşmasına yol açacağını savundu şunları söyledi:

“Sayın Küçük’ün tüm eylem, tavır ve davranışlarının toplamına baktığınızda, koltuğunu koruma adına halkını hiçe saydığını görüyoruz. Hatta sadece halkını da değil. Örneğin, Sayın Erdoğan buraya gelişindeki ilk demecinde, ‘Güzelyurt’u, Maraş’ı vermeyiz’ diye konuştu. Yani görüşmecimiz Sayın Eroğlu’ndan yetki çaldı. Bu konuda da hükümetten itiraz gelmedi. Sayın Küçük mitinglerde Sayın Erdoğan’ın yanında ev sahibi gibi değil, misafir gibi durdu.”

Yorgancıoğlu, bugün gerek Polis Genel Müdürlüğü, gerekse Başbakanlık’ta yaptıkları eylemleri de yapılan adaletsizliklerin yapanın yanına kalmamasına inandıkları için düzenlediklerini sözlerine ekledi.

CTP’nin 19 Temmuz tarihinde düzenlenen mitinge kurumsal olarak katılmamasına yönelik eleştirileri de yanıtlayan Yorgancıoğlu, şöyle konuştu:

“Biz, 19 Temmuz’da, bu yönde aldığımız kararın arkasındaydık. Gençlik ve Kadın Örgütlerimiz bildiri yoluyla, bizler ise Sayın Erdoğan’la görüşerek Kıbrıs Türk toplumunun endişelerini aktarmayı kararlaştırmıştık ve bunu yaptık. Biz ayrıca başka örgütlerin eylemlerine kurumsal olarak katılmayacağımızı bildirmiştik. Dolaysıyla CTP neredeydi sorusunu anlamsız buluyorum çünkü bu eylemlerin hemen ardından CTP hastanede de oldu hapishanede de. CTP %30 oyu olan kurumsal bir yapı olarak başkalarının peşinden koşamaz. Kimse bunu beklemesin.”

Hükümet icraatlarını da değerlendiren Yorgancıoğlu, UBP’nin seçim öncesindeki vaatleriyle seçim sonrasındaki icraatların taban tabana zıt olduğunu savundu.

 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler