1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YORGANCIOĞLU: DEVLET HER İNANCA SAYGILI OLMALI
YORGANCIOĞLU: DEVLET HER İNANCA SAYGILI OLMALI

YORGANCIOĞLU: DEVLET HER İNANCA SAYGILI OLMALI

Özkan Yorgancıoğlu bugün Pir Sultan Abdal Derneği’ni kabul etti.

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, insanların gerek bireysel, gerekse toplumsal düzeyde inançlarının önüne engel konulmaması, devletin ise her türlü inanca saygılı olması gerektiğini belirtti.

Özkan Yorgancıoğlu bugün Pir Sultan Abdal Derneği’ni kabul etti. CTP’den yapılan açıklamaya göre, Pir Sultan Abdal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oruç Kaya, kabulde yaptığı konuşmada, demokratik kavramlarının gelişmiş olduğu Kuzey Kıbrıs’ı vatan bilerek burada yaşadıklarını ifade ederek, çocuklarına okullarda verilen din eğitiminde Sünnilik öğretilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Kaya, “Biz Alevi çocukların Sünniliği değil, Aleviliği öğrenmesini istiyoruz. Bu nedenle de Aleviliğin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını istiyoruz” dedi.

Avrupa ve Amerika’da Alevi çocuklara o ülkedeki olularda Alevilik dersinin seçmeli ders olarak okutulduğuna işaret eden Kaya, Alevi çocukların kendi dinlerini öğrenmelerinin en doğal hakları olduğunu sözlerine ekledi.

Kaya, bu konuda CTP-BG’nin desteğini talep etti.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, CTP-BG’nin felsefesinin insanlar arasında din, dil, ırk, renk, cinsiyet ve inançları nedeniyle ayrımcılık yapılmaması gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, devletin eğitimi, tek tip insan yetiştirme adına kullanmaya hakkı olmadığına işaret ederek, CTP-BG’nin böyle bir davranışı benimseyemeyeceğini söyledi.

İnsanlar kendi inançlarını paylaşırlarken engellerle karşılaşmaması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

“Devlet bu konuda yardımcı olmalı. Birine hak tanırken, diğerini ötekileştirmemeli. Biz, parti olarak her zaman farklı düşüncelere saygı gösterilmesini savunuyoruz. Bu çerçevede sizin isteğiniz doğrultusunda hükümete öneri götüreceğiz”

Yorgancıoğlu, seçmeli olmak kaydıyla okullarda her inancın öğretilebilmesi gerektiğini savunarak, “Kimsenin kendi inancını başkalarına zorla kabul ettirme hakkı yoktur” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler