1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yönlendirmeden Yerleştirme...
Yönlendirmeden Yerleştirme...

Yönlendirmeden Yerleştirme...

Milli Eğitim Bakanlığı 2008 yılından beridir uygulanmakta olan “Yönlendirme Sınavı”nı kaldırarak bu yıl “Yerleştirme Sınavı” adı altında yeni bir uygulama başlattı. Bu uygulamaya göre sadece Lefkoşa’daki iki okula öğrenci y

A+A-

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2008 yılından beridir uygulanmakta olan “Yönlendirme Sınavı”nı kaldırarak bu yıl “Yerleştirme Sınavı” adı altında yeni bir uygulama başlattı.

Bu uygulamaya göre sadece Lefkoşa’daki iki okula öğrenci yerleştirilecek. Bülent Ecevit Anadolu Lisesi IGCSE programına 30, Anadolu lisesi programına 120, ve 20 Temmuz Fen Lisesi’ne 130 öğrenci alınacak.

Bu yıl ilçelerdeki; Gazimağusa, Güzelyurt, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Kolejlerine öğrenci alınmayacaktır. Erenköy’den, Mehmetçik’ten, Mağusa’dan, Girne’den, Lapta’dan, Güzelyurt’tan, Lefke’den... öğrenciler Lefkoşa’ya taşınacak.

Oysa daha önce ilçelerdeki kolejlerde Anadolu lisesi programı vardı ve öğrenciler kendi bölgelerinde öğrenim görüyorlardı. Bu programlar kapatılmak suretiyle hem öğrencilere otobüslerle Lefkoşa’ya taşıyarak eziyet edilmekte, hem de taşıma ücreti ödenerek devlet zarara sokulmaktadır. Eğitim hizmetlerine erişilebilirlilik ve eşitlik ilkesine ters bir uygulama.

Hata I

Bakanlığın uygulamaları ve kararları arasında da tutarlılık bulunmamaktadır.

2011-12 öğretim yılı başında aldığı bir kararla tüm liselerdeki Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik ve Yapancı Dil programlarını 10. sınıflardan başlayarak kademeli kaldıracağını açıkladı. Yani BEAL’de okutulan programla Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt Türk Marif kolejlerindeki programlar aynı oldu. Dersler aynı, ders saatleri aynı...

Bakanlık senenin başında eşitlediği programlara senenin sonunda öğrenci almaktan vazgeçiyor?

Senenin başında yayınlanan genelgeye göre BEAL’de 9. sınıflarda 4 saat matematik okutuluyor; ilçelerdeki kolejlerde de aynı...

10. sınıfta BEAL’de en az 2, en çok 5 saat matematik alınabilir; ilçelerdeki kolejlerde de aynı...

Fizik, kimya, geometri BEAL’de 9. sınıflarda ikişer saat; ilçelerdeki kolejlerde de aynı... 10. sınıflarda en az 2, en çok 3 saat alınabiliyor, hepsinde aynı...

Hatta biyoloji dersi aynı adla tüm liselerde “Biyoloji ve Sağlık Bilgisi” olarak 9. sınıflarda 3, 10. sınıflarda ise en az 2, en çok 3 saat olarak okutuluyor.

BEAL’deki derslerle ilçelerdeki kolejlerdeki dersler aynı. Her ikisi de YGS, LYS’ye öğrenci hazırlıyor... Öyleyse neden BEAL’e öğrenci alınırken ilçelerdeki kolejlere öğrenci alınmıyor?

Öğrencilerin otobüslerle Erenköy’den, Lefke’den... Lefkoşa’ya taşınması doğru bir uygulama değildir.

Hata II   

Daha önce Yönlendirme sınavında yer alan İngilizce sınavı okuma, yazma, dinleme, konuşma olmak üzere dört beceriye dayalı olarak yapılıyordu. Bu yıl yapılacak olan yerleştirme sınavından yazma, dinleme ve konuşma becerileri çıkarıldı. Sadece okuma ve dil bilgisine ağırlık verildi.

Oysa Bakanlığın okullara gönderdiği programlarda yazma, dinleme ve konuşma becerilerini kazandırma hedefleri de bulunmaktadır. Bu uygulamayla söz konusu beceriler değerlendirme dışı bırakılıyor. Önce programa yazılıyor, sonra ölçmeye gelince vazgeçiliyor. Öğretilenlerle ölçülen aynı olmayınca öğretim de bozulacaktır.

Bakanlık dinleme ve konuşma sınavlarını hazırlayıp organize edemediyse, kompozisyonları okutamıyorsa bunun cezasını öğrenciler mi çekmelidir?

Hata III

Bakanlık Yerleştirme sınavıyla 20 Temmuz Fen Lisesi’nin sadece fen programına öğrenci yerleştiriyor. Bu okuldaki Tarih, Edebiyat, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Mantık gibi derslerin sayılarını ya azalttı ya da kaldırdı. Bu dersleri veren öğretmenlerin durumu ne olacak? Bu birincisi...

İkincisi genel liseler ile 20TFL’nin ders programları bir-iki ders saati farkla büyük ölçüde eşitlendi. Bu okula niye sınavla öğrenci alınıyor?

Hata IV

Yerleştirme sınavının amacı nerdir? Neden bu uygulamaya gidildi?

Bakanlık yayınladığı kitapçığın amaç kısmında bunu şöyle açıklamaktadır:

“Ortaokul sonunda öğrencinin ulaştığı genel düzey belirlenerek, ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda lise düzeyindeki programlara yönlendirilmesini sağlamak. Öğrencinin ortaokul sürecindeki performansı ve ulaştığı düzey dikkate alınarak gerçekleştirilen, yönlendirme kapsamında “BEAL ve 20 TFL Yerleştirme Sınavı” 8. Sınıfın sonunda uygulanır.”

 Birinci cümle yönlendirme sınavından alınma, ikinci cümle ise sınavı uygulamak amaç olarak ifade edilmektedir. Sınavı uygulamak amaç oluyor.

Yönlendirme öğrencinin ulaştığı düzey ve performansı ile birlikte ilgi, istek, yetenekleri de dikkate alınarak meslek de dahil olmak üzere farklı programlar arasında tercih yapabilmesidir.

Yerleştirme ise merkezi otorite tarafından yapılan sınavlar sonucunda öğrencilerin bir programa alınmasıdır. Bu anlayış yaklaşık kırk yıl önce Batı’da terk edilemeye başlanmıştı. 2012’de Kıbrıs Türk eğitim sisteminde uygulamaya çalışılmaktadır.

Bu hatalar ve anlayışlar eğitim sistemini daha da fazla dershanecilik ve özel ders batağına itmektedir.

Çağın gerisine doğru dört nala koşuyoruz. Aklımız başımıza gelip de geri dönmek istediğimizde, bizim geriye koştuğumuz kadar Batı ileriye koştuğu için aradaki fark iki kat artacaktır. Nasıl yetişeceğiz? Çocuklarımız devletin eliyle çağın dışına itiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler