1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YÖNETİM' BAKANLAR KURULU'NA İLETİLDİ
YÖNETİM BAKANLAR KURULUNA İLETİLDİ

'YÖNETİM' BAKANLAR KURULU'NA İLETİLDİ

DEV-İŞ, K-PET Yönetimi ile ilgili isimleri içeren mektubu Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere Başbakanlık’a bıraktı

A+A-

 

 

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu, “K-Pet’in en üst karar organı olan Ortak Yönetim Kurulu’nun emek kanadı temsilcileri” ile “İşçi Meclisi ve İşçi Konseyi’ne seçilenlerin” isimlerini içeren mektubu Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere Başbakanlık’a bıraktı.

Devrimci İşçi Sendikaları (Dev-İş) Genel Başkanı Mehmet Seyis, tarafından Başbakanlığa bırakılan, isimlerin yer aldığı mektupta, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin Kamu İktisadi Teşebbüsü yasalarına göre yönetilmesi gerektiği ifade edildi.

Mehmet Seyis, K-Pet’in %52’lik hissesinin OMW Petrol Ofisi A.Ş'den satın alınmasının ardından Kamu İktisadi Teşebbüsü durumuna geçtiğini belirterek, K-Pet’in KİT Yasasına göre, ortak yönetim usulüyle yürütülmesi gerektiğini savundu.

Seyis, bu çerçevede K-Pet çalışanlarının Ortak Yönetim Kurulu üyeleri ile İşçi Meclisi ve İşçi Konseyi üyelerini belirlediklerini ve organlara seçilenlerin isimlerini Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere Başbakanlık’a bıraktıklarını söyledi.

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis Başbakanlık önünde basına yaptığı açıklamada Emek kanadı üyelerinin çalışanların yüzde yüz katılımıyla belirlendiğini, sermaye tarafı olarak İnkişaf Sandığı’nın 2 yöneticisinin de belirlenmesi gerektiğini İleri sürdü.

K-Pet’in satışının şaibeli olduğunu iddia eden Seyis, konu ile ilgili Mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Seyis, K-Pet’in durumu ile ilgili hükümetten açıklama, mahkemeden ise karar beklediklerini sözlerine ekledi

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler