1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YOLSUZLUKLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ'
YOLSUZLUKLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

'YOLSUZLUKLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ'

Kamu-Sen, UBP Milletvekili Mehmet Tancer’in "kredilerin yüzde 80’i geri dönmüyor" açıklamasını değerlendirdi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Mehmet Tancer’in “kredilerin yüzde 80’i geri dönmüyor” açıklamasına işaret ederek, yolsuzluk, vurgun ve halkın soyulmasına sessiz kalmanın geleceğe yapılan ihanet olduğunu, bu nedenle Kamu-Sen’in sessiz kalmayacağını bildirdi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, bugün yaptığı yazılı açıklamada, “kayıt dışı ekonomi”, “vergi kaçakçılığı”, “kontrolsüz nüfus”, “partizanlığın” ülkenin kanaya yarasa olduğunu ifade ederek, yağma düzeninin önüne geçilmemesinin faturasının imtiyazlı bir azınlığın dışındaki halkın ödediğini ileri sürdü.

Açıklamada, ülkede yapanın yanına kar kaldığı bir düzen olduğu, bu nedenle halkın siyasetçiye, adaletin ve basının tarafsızlığına, sivil toplum örgütlerine güveni kalmadığı savunularak, “Hükümetlerin popülizm davranışları, yandaş kayırma ve istismara yönelik uygulamaların sıradanlaştığı bir sistem artık kokuşmuştur” iddiasında bulunuldu.

Tancer’in basına yansıyan açıklamalarının başta hükümet yetkilileri, muhalefet, Savcılık, Sayıştay ve ilgili tüm merciler tarafından dikkatle okunması ve gereğini yapması üzerinde durulan açıklamada şu sorular dile getirildi:

“Batık bankalardan hortumlanan ve hala alınamayan iki yüz trilyonu aşkın halkın parasının hesabı neden sorulmuyor? Kalkınma Bankasından alınan trilyonlarca krediler neden geri ödenmiyor? Bu kredileri alıp hortumlayanlar kimlerdir? Korunanlar kimlerdir?”

Açıklamada, Tancer’in “iki ay önce yapılan toplantıda Başbakanlık hukukçularının Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’ne batık bankalarla ilgili bir rapor sunduğunu, ancak üç aydır bir sonuç çıkmadığını, Taslağın Ekonomi Bakanlığında olduğunu ve her bakanın ya da vekilin hesap vermek zorunda olduğunu belirterek tüm bunlar açıklansın ki; halkımız devleti soyan hırsızları milletvekili ya da başbakan seçmesin” diyerek halkın beklentilerine tercüman olduğu da savunuldu.

Kamu-Sen’in Kalkınma Bankası’ndan sorumlu olan Bakanın hortumlanan kredilerle ve batık banklarla ilgili bugüne kadar ne yaptığını bilmek istediğine işaret edilen açıklamada, “Kalkınma Bankasından kimler kredi alıp geri ödemedi, bu krediler usulüne uygun olarak verildi mi, şimdiki ve geçmişteki yönetim kurulu başkan ve üyeleri de kredi aldılar mı, aldılarsa geri ödediler mi ve kendisine gelen dosyaların akıbetleri ne oldu bunları halkımıza açıklamalıdır” ifadesi kullanıldı.

Kamu-sen’in yazılı açıklamasında, muhalefet partileri ve medyanın da bu konunun üzerine sürekli gitmemesinin de üzücü ve düşündürücü olduğu kaydedildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler