1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yolsuzluk 1 numara!
Yolsuzluk 1 numara!

Yolsuzluk 1 numara!

BRÜKSEL- Kalkınmakta olan ülkelere yapılan toplam yardımın yarısına yakını AB’den geliyor. 2011 rakamlarına göre AB kalkınan ülkelere bir yılda 53 milyar Euro tutarında ‘kalkınma yardımı’ yapmış. Eurobarometer’in üye ülkelerde yap

A+A-

 

 

BRÜKSEL- Kalkınmakta olan ülkelere yapılan toplam yardımın yarısına yakını AB’den geliyor. 2011 rakamlarına göre AB kalkınan ülkelere bir yılda 53 milyar Euro tutarında ‘kalkınma yardımı’ yapmış.

Eurobarometer’in üye ülkelerde yaptığı özel kamuoyu araştırması, Avrupalıların yüzde 85’inin kalkınma yardımını ‘çok önemli’ gördüğünü ortaya koyuyor. Bu rakam ekonomik krizin etkilerinin henüz yeni başladığı 2009 yılında yüzde 88’e kadar çıkmıştı.

‘Kalkınma’ kavramının içine sadece ekonomik anlamda gelişim değil, aynı zamanda demokrasi, eğitim ve sosyal denge de giriyor. Aksi takdirde ‘çarpık’ bir durum ortaya çıkıyor.

Zaten günümüz dünyasına tam da bu çarpıklıklar damgasını vuruyor.

Yalnız ‘geri kalmış’ ülkelerde değil, birçok gelişmiş ülkede ‘sosyal denge’, orta ve alt sınıfların aleyhine değişiyor.

**

2003’te üye sayısı bakımından en büyük genişlemeyi gerçekleştiren ve 15 üyeden neredeyse iki katına çıkan AB’nin gündeminde bir yandan ‘kalkınma yardımları’ var, ancak diğer yandan da birçok AB ülkesinde ekonomik krizle tetiklenen ‘sosyal adalet’ Brüksel’in önünde çözüm bekleyen konuların üst sıralarında yer alıyor.

Krizin en fazla vurduğu Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi ülkeler ile AB’ye sonradan girmiş, çoğu eski Doğu Avrupa ülkesinde sosyal adalet duygusu körelmeye yüz tutmuş durumda.

Ekonomik krizle beraber her ülkenin gündemine ‘Allah kelamı’ gibi konulan ‘tedbirler’in işe hep yurttaşın cebinden başlamasına çok büyük tepki var.

Kim ülkelerde bu tepkiler sokağa protesto, grev, hatta zaman zaman şiddete varan eylemler şeklinde yansıyor, ancak kimi daha fakir AB üyelerinde henüz öfke derinden ve sessiz şekilde hissedilebiliyor.

Gerek AB’nin gerekse IMF’nin önerdiği reçeteler, insanlara mutluluk değil negatif bir belirsizlik duygusu yüklüyor.

Bu nedenle IMF’nin klasik ‘acı reçete’leri yerine daha ‘sosyal adalet’ kokan önlemlere yöneleceği konuşuluyor.

**

Bu ahval ve şerait içindeki AB ülkelerinde Temmuz ayında yapılan kamuoyu yoklamasında ‘kalkınma yardımlarına destek’ eğilimi çıkarken, bu yardımların başarıya ulaşmasını engellediği düşünülen nedenler arasında ilk sırayı ‘yolsuzluk’ alıyor.

AB yurttaşlarının yüzde 53’ü, yapılan yardımların söz konusu ülkelerde ‘iç edildiği’ görüşünde…

Yüzde 41’lik bir kesim ise yardım alan ülkelerdeki ‘kötü yönetim’i suçluyor.

Diğer yandan kalkınmakta olan ülkelere katkısı bakımından özel sektör ve vakıfların rolünün giderek daha da önem kazandığına inanılıyor.

AB yurttaşları bir yandan kalkınmakta olan ülkelere dönük yardımların çok daha iyi kullanılması için kafa yorarken, diğer yandan da giderek yayılan ekonomik krizin bir ‘Avrupa baharı’na dönüşmesinden kaygı duyuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 546 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler