1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YOLDAŞ'A YAPILAN SALDIRI KINANDI
YOLDAŞA YAPILAN SALDIRI KINANDI

YOLDAŞ'A YAPILAN SALDIRI KINANDI

DAÜ BİR-SEN Başkanı Tevfik Yoldaş’ın işyerinde amiri tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmasına tepkiler gelmeye devam ediyor

A+A-

 

DAÜ-SEN Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara, DAÜ BİR-SEN Başkanı Tevfik Yoldaş’ın işyerinde amiri tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmasını kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydetti.

Hoşkara yazılı bir açıklama yaparak, DAÜ- SEN olarak bu olayı üniversite adına son derece üzüntü verici bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirttti ve “Bizce, buradaki asıl sorun iki kişi arasında yaşanan bu üzücü olay değil, bu olayın yaşanmasına neden olan koşullardır” dedi.

Hoşkara, uzun süredir üniversitede iş huzurunun bozulduğunu ve hakim düşüncenin karşıt düşünceleri ezmeye çalıştığı bir cepheleşme ortamı oluştuğunu belirterek, bu olayın da bunun ürünü olduğunu kaydetti ve şunları dile getirdi:

“Bu son olay göstermiştir ki üniversitemizde iş barışını getirecek ve farklı görüşleri ortak paydamız olan üniversitemizin ve çalışanlarımızın lehine kullanabilmemizi sağlayacak bir uzlaşı kültürünü yeniden hakim kılma gereği vardır. Burada başta DAÜ yönetimi olmak üzere üniversitenin tüm paydaşlarına görev düşmektedir.

Ben bu çerçevede, DAÜ yönetiminin bu olayı doğru değerlendirmesini ve DAÜ de iş barışını ve huzuru getirecek bir süreci başlatmasını dilemekteyim. Bu vesileyle sendikamızın da bunun gerçekleşebilmesi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirtmek isterim.”

 

GÜÇ-SEN, YOLDAŞ’IN SALDIRIYA UĞRAMASINI KINADI

Bu arada, Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) da Tevfik Yoldaş’ın, üniversitenin Basımevi Müdürü Hasan Kavaz’ın saldırısına uğramasını kınadı.

GÜÇ-SEN Başkanı Memduh Çeto yazılı açıklamasında, DAÜ’de gerginlik ve cepheleşmenin Rektörlüğün alacağı önlemlerle giderilebileceğini belirtti.

Sendika, Çalışma Bakanlığı’nı da gerekli uyarılarla birlikte kamuoyunu tatmin edecek açıklama yapmaya çağırdı.

 

KTÖS’DEN KINAMA

Kıbrıslı Türkler’in varoluş mücadelesinin en ön saflarında yer alan kişi ve kurumlara karşı rejim sahipleri tarafından çeşitli baskı ve yıldırma metodları uygulanmaktadır.

         Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİR-SEN) Başkanı Tevfik Yoldaş’ın 23 Mart 2012 tarihinde DAÜ’de amiri konumundaki zat tarafından saldırıya uğraması uygulanan baskıların ve yıldırma operasyonlarının yeni bir örneğini teşkil etmektedir.

         Söz konusu saldırıyı “münferit bir olay olarak geçiştirmek mümkün değildir. DAÜ-BİR-SEN Başkanı Sayın Tevfik Yoldaş’ın ayrıca üniversite yönetimince tam üç kez görev yerinin değiştirilmesi bu konuda sistematik bir baskı ve yıldırma politikası uygulandığını göstermektedir. Üniversite yönetiminin uyguladığı bu politika ile olayda bir “azmettirme” rolü oynadığı anlaşılmaktadır.

         DAÜ-BİR-SEN Başkanı Tevfik Yoldaş’a yapılan saldırıyı şiddetle kınar,  üniversite rektörlüğünü saldırıyı yapan kişi hakkında gerekli soruşturmayı yaparak okuldaki barış ve huzur ortamını yeniden tesis etmek için göreve çağırırız.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler