1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YÖK'TEN 'GÜNEY'E SINIRLI ONAY
YÖKTEN GÜNEYE SINIRLI ONAY

YÖK'TEN 'GÜNEY'E SINIRLI ONAY

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)’ün Güney Kıbrıs’taki kolejlerde eğitim gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı gençlerin GCE A Level’e göre Türkiye’deki 89 üniversiteye kabu

A+A-

 

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)’ün Güney Kıbrıs’taki kolejlerde eğitim gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı gençlerin GCE A Level’e göre Türkiye’deki 89 üniversiteye kabul edilmesine onay verdiğini açıkladı.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi aracılığıyla açıklama yapan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, “Asla yasakçı bir zihniyete sahip değiliz” dedi.

İki ülke Eğitim Bakanlıklarının üst düzey yetkilileriyle YÖK arasında gerçekleşen yoğun temasların sonuç verdiğine işaret edilen açıklamada, buna göre, Güney Kıbrıs’taki kolejlerde eğitim gören KKTC vatandaşı öğrencilerin de GCE A Level sınav sistemine göre, Türkiye’deki üniversitelere kabul edilmesinin YÖK tarafından onaylandığı belirtildi.

Açıklamada, bir süre önce, KKTC’deki kolejlerde öğrenim gören KKTC vatandaşı öğrencilerin, GCE A Level sınav sistemine göre Türkiye’deki 89 üniversiteye kabulü konusunda başarı elde edildiğine işaret edilerek, “Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bakan Dürüst’ün öncülüğünde, Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören KKTC vatandaşı öğrencilerin de bu kapsam dahiline alınması konusundaki yoğun girişimleri de sonuç vererek, Güney Kıbrıs’taki kolejlerde öğrenim gören KKTC vatandaşı öğrenciler de TC’deki toplam 89 üniversiteyi tercih edebilme hakkına sahip olacaklar” denildi.

Dürüst, KKTC’deki kolejlerin kapatıldığı 2005-2010 dönemlerini kapsayan sürede, öğrencilerin Güney Kıbrıs’taki kolejleri tercih etmek zorunda bırakıldığını belirterek, “Hükümet olarak hiçbir zaman çocuklarımızın Güney Kıbrıs’taki kolejlerde eğitim görmelerini yasaklamadık. Ancak kimse bizden Güney Kıbrıs’taki okulları teşvik etmemizi de beklemesin” ifadesini kullandı.

ONAY 2005- 2010 YILLARI İÇİN

Bu arada YENİDÜZEN’e konuşan Yüksek Öğrenim Dairesi Müdürü Hüseyin Kavaz, uygulamanın sadece 2005-2010 yılları arasında güneydeki okullara kayıt yaptıran öğrencileri kapsadığını açıkladı.

 

AYRINTILAR YARIN GAZETENİZ YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler