1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YÖK’e Sesleniyoruz...
YÖK’e Sesleniyoruz...

YÖK’e Sesleniyoruz...

Yükseköğretim Kurulu 2010 yılında yabancı öğrencilere uyguladığı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nı (YÖS) kaldırdı. Yerine; “1)Ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapıla

A+A-

 

 

Yükseköğretim Kurulu 2010 yılında yabancı öğrencilere uyguladığı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nı (YÖS) kaldırdı. Yerine;

“1)Ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınav vb. gibi öğrenci kabulünde kullanılacak yöntemlerin minimum puanlarının da yer aldığı yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin esasların Üniversite senatolarınca kabul edilen bir yönerge veya yönetmelik şeklinde düzenlenerek  Yükseköğretim Kurulu’nun onayına sunulmasına,”(C Maddesi) kuralını getirdi.

Buna göre yabancı uyruklu öğrenciler TC üniversitelerine ulusal, uluslararası, lise not ortalamalarına göre veya üniversitelerin kendilerinin yapacakları sınavlarla kabul edilme uygulamasını başlattı.

Bu karar KKTC uyruklu öğrencileri kapsamamaktadır. KKTC uyruklular, TC üniversitelerine YGS ve LYS yoluyla yerleşebilmektedirler. 

Ancak kararın B maddesinde getirilen koşullarla KKTC uyruklu öğrencilerin de  “yabancı uyruklu öğrenci” kapsamında yer almasına kapı açıldı. Daha doğrusu kındırıldı.

Neydi getirilen koşullar?

Ortaöğretiminin tamanını KKTC liselerinde tamamlamak ve GCE A Level (AL) sonuçlarına sahip olmak.

Bu koşulları yerine getiren öğrencilere B maddesinden yararlanarak “yabancı öğrenci statüsünden” yararlanarak TC üniversitelerine başvuru hakkı verildi.

Buna göre 2010’da YÖS sınavlarının kalkmasından sonra, KKTC uyruklu öğrencilere TC üniversitelerine girişte birincisi YGS ve LYS, ikincisi ise GCE AL sınavları olmak üzere iki yol açılmış oldu.

Ya YGS-LYS ya da GCE AL... İkisinden biri...

GCE AL sınav sonuçları olmayan öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına girmek zorundadırlar. C maddesinden yararlanarak ulusal sınavlar, lise notları veya üniversitelerin kendilerinin yapacakları sınavlarla yerleşemezler.  

Yani KKTC uyruklu bir öğrenci YGS ve LYS sınavlarına girmeyerek veya girdikten sonra Türkiye’de bir üniversiteye giderek “Beni yabancı uyruklu öğrenci statüsünden üniversitenizin yapacağı sınavla ya da diploma dereceme bakarak kabul edin.” diyemez. Yasal düzenleme buna elvermemektedir. Açık ve kesin olarak; GCE AL sonuçlarına sahip olma ve tüm lise öğrenimini KKTC liselerinde yapma koşullarını yerine getirmeleri gerekir.

Ne var ki geçen hafta Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) başkanı Tahir Gökçebel’in yazılı açıklaması uygulamanın böyle olmadığını ortaya koydu. YGS ve LYS sınavlarına giren ve Türkiye’de bir üniversiteye yerleşen 37. sıradaki bir öğrenci, GCE AL sonuçları olmamasına rağmen Çapa Tıp Fakültesine kabul edildi.

GCE AL sonucu var mı? Yok.

Nereye göre alındı? Üniversite sınav yapmış...

Yasanın hangi maddesine göre sınav yaptı? Belli değil...

Öğrenci YGS ve LYS sınavlarına girecek kazanamayacak, üniversitenin yaptığı sınava göre kazanacak!? Olur mu böyle bir uygulama!? 

Ayrıca açıklamada 44. ve 57. sıradaki öğrencilerin de tıp fakültelerine yerleştikleri belirtiliyor. Yanı sıra TC uyruklu öğrencilerin, sınav öncesi KKTC vatandaşı yapılarak, KKTC’ye verilen kontenjanlardan yararlandıkları da ileri sürüldü.

Bu adil mi? Doğru mu?

Niye daha yüksek puanlı öğrenciler alınmadı ve düşük puanlı öğrenciler yasalara uygun olmayarak alındı? Niye?

YÖK’e sesleniyorum! Buradaki gençlik adalet istiyor, hakkaniyet istiyor.  

YGS ve LYS sınavlarına girip de tıp kazanamayan bir öğrenci GCE AL sonuçları olmamasına rağmen başka bir üniversitenin tıp fakültesine nasıl yerleşebilir?

Hangi vicdan bunu kabul eder? Hangi ahlaka sığar?   

Hayata yeni atılan gençlerimiz daha ilk andan itibaren adaletsizlikle, haksızlıklarla karşılaşmaktadırlar. Torpille tıp fakültesine arkadaşlarının yerleştiğini gören gençlerde adalet duygusu derinden sarsılmakta; başarıya giden yolun çalışmaktan, dürüstlükten, adaletten geçtiğini değil, torpilden geçtiğini görmektedirler. Bir toplum gençlerini böyle mi yetiştirir!? Geleceğe böyle mi hazırlanır? Nerde adalet, dürüstlük, eşitlik, kardeşlik... Nerde?   

KKTC’li öğrencilere getirilen GCE AL uygulaması, lise öğreniminin tamamının KKTC liselerinde yapmış olmak, koşulu hariç iyi bir uygulamadır. Geliştirlmesi gerekir, istismar edilmesi değil.

Buradaki yönetimden adaletlin bekcisi olmasını istemek, kedinin ciğeri beklemesini istemek gibidir. Siyasi rant elde etmek amacıyla adaleti yiyip bitirmekte, geliştirmek bir yana sistemi istismar etmektedir. YÖK’e, TC Milli Eğitim Bakanlığı’na kendi öğrencilerini şikayet yönetim anlayışı, YÖK’ün ortaya koyduğu GCE AL sonuçlarına göre öğrenci kabulü uygulmasını siyasi çıkarlar için istismar etmektedirler. Bu da gençler arasında infial yaratmaktadır.

İstismarları, haksızlıkları ortadan kaldırmak ve sistemi geliştirmek amacıyla aşağıdaki uygulamaların hayata geçirilmesini gerekmektedir. Elbette bu öneriler akademik ve diğer çevrelerden gelecek yeni ve yapıcı önerilerle daha da olgunlaşacaktır.

1.KKTC uyruklu öğrenciler sadece uluslararası gecerliliği olan GCE AL, IELTS... gibi sınav sonuçları ile kabul edilmelidir. KKTC uyruklu öğrencilere üniversitelerin kendi bünyelerinde sınav yapa uygulamaları durdurulmalıdır. Öğrencinin elinde uluslararası geçerliliği olan GCE AL sonucu olacak, hatta bu sonuçla Amerika’daki üniversitelerden bile kabul alacak, ama Türkiye’deki üniversiteler bunun yerine veya buna ek olarak kendileri sınav yapacak. Bu durum istismara açık ve uygulanabilir değildir. Üstelik birkaç üniversiteye başvuracak olan öğrenci il il gezerek üniversitelerin yaptığı sınavlara girmek durumunda kalıyor.

2.Başvurular ve kayıt-kabuller Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerde olduğu gibi internet aracılığıyla yapılabilmelidir. Üniversite öğrenciye önce kabul edildiğini bildirmeli, daha sonrada kesin kayıt için son tarih vermelidir.

3.GCE AL sınav sonuçlarına göre başvuracak öğrencilerin, başvuru süreleri Ağustos ayı sonuna kadar uzatılmalıdır. Boş kalan kontenjanlara ara dönemde de başvuru kabul edilmelidir.

4.Öğrenci sosyal, kültürel, sportif aktivitelerini belgelendirdiği taktirde kabullerde dikkate alınmalıdır.

5.Lise öğreniminin tamamını KKTC’deki liselerde yapma koşulu kaldırılarak, GCE AL sonuçlarına sahip tüm öğrencilere aynı hak verilmelidir.

YÖK’e sesleniyoruz!

Buradaki gençlik istismarın önlemesini ve sistemin geliştirilmesini istemektedir.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 981 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler