1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yok ediliyoruz, aracı ise Hükümet
Yok ediliyoruz, aracı ise Hükümet

Yok ediliyoruz, aracı ise Hükümet

Bir buçuk yıl kadar önce yine birilerinin talimatıyla başlatılan hükümetin ayak oyunlarından biri, bugünlerde yine gündeme geldi. O günlerde dikkatimi çeken Arasta’da bayram gezisi yapan Maliye Bakanı’nın yanında yasal Esnaf ve Zanaatkarlar Od

A+A-

 

 

Bir buçuk yıl kadar önce yine birilerinin talimatıyla başlatılan hükümetin ayak oyunlarından biri, bugünlerde yine gündeme geldi. O günlerde dikkatimi çeken Arasta’da bayram gezisi yapan Maliye Bakanı’nın yanında yasal Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yetkilileri yerine, ne idüğü belirsiz bir ‘dernek’ yetkilisinin olmasıydı. O zaman aşağıdaki yazıyı yazmıştım;

***

“…..İkinci dikkat çeken şey de (Arasta’da gezen) Maliye Bakanı’nın yanında yeni kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu’nun olması… Şimdiye kadarki haberlerde Altuncuoğlu’nun ağzından geçtiğimiz yıl Kasım ayında kurulduğu açıklanan Birlik’in kuruluş yılı, dün konuştuğumuz Altuncuoğlu tarafından 1986 olarak düzeltiliyor. 1986 yılında dernekler yasasına göre kurulan Birlik, yine geçtiğimiz yıl Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın yaptığı Genel Kurul’dan sonra canlanmış oluyor. O genel kurula baktığımızda Altuncuoğlu’nun Hürrem Tulga karşısında başkanlığa aday olduğunu ancak seçimi kaybettiğini görürüz. Yine o seçimde Altuncuoğlu’nun UBP desteğinde seçime girdiği de söyleniyordu. Şimdi de gelişen duruma baktığımızda Maliye Bakanı yanına Oda yönetimi dururken yeni ‘ortaya çıkan’ Birlik başkanını alıp esnafları geziyor.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga’dan durumu yorumlamasını istediğimizde esnaf ve zanaatkarlar konusundaki yasal sorumluluğun Oda’da olduğunu söylüyor. Söz konusu Birlik’te üye bulunması halinde o üyelerin, öncesinde Oda’ya kayıtlı olmasının gerektiğini hatırlatıyor ve “Oda’ya kayıtlı olmayan bir üyenin yasal olmadığının” altını çiziyor. 1994’te yasalaşan Oda yasasına göre sorumluluk Oda’ya veriliyor ve iş yapan bütün esnafın ve zanaatkarın yasallık kazanması için yine Oda’ya kayıtlı olması gerekiyor…..

Sonuçta görünen şu; ülkemizdeki alışkanlık burada da devam ediyor. Yani bir kurumdaki, sivil toplum örgütündeki yönetim eğer iktidarla uyuşmuyorsa onun yerine başka bir örgüt kurduruluyor. Oda’daki yönetim seçimle değişmeyince hükümetin yanında başka bir esnaf örgütü yaratıldı. Esnaf adı altında (yasal anlamda) olmasa da bankalardan krediler aldırılıyor, binalar açtırılıyor, Vakıflar’dan kira indirimi sağlanıyor vs.

Ve Maliye Bakanı Ersin Tatar, Oda’yı atlayarak Birlik Başkanı’nı yanında bayram ziyaretine çıkarıyor ve “benim muhatabım yanımda” mesajı vermeye çalışıyor. “Benden olmayana yaşam yok dercesine…”

***

Yukarıdaki yazıyı 23 Kasım 2010 tarihinde yazmışım. Ardından da 5 Mayıs 2011’de aşağıda alıntı yaptığım aynı konuda başka bir yazı yazmışım.

“... Şimdi yaşanan gelişmeler o günlerden belliydi. Meclis komitesinde bir tasarı var şimdi. Esnaf ve Zanaatkarları, Federasyon çatısı altına almak ve bu çatıyı az önce sözünü ettiğimiz UBP destekli Altuncuoğlu başkanlığındaki Birlik’e vermek ve böylece de yasal olan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı devre dışı bırakmak…….. İşte burada yine ‘bir yerlerden’ gelen talimatlar doğrultusunda böyle bir oluşum için adımlar atılıyor, başta bir ‘Birlik’ yaratılıyor, Maliye Bakanı aracılığıyla önce esnafa pazarlanıyor!, “benim muhatabım bu örgüttür, bu kişilerdir” mesajı veriliyor, zemin hazırlanıyor ve sonunda da Meclisin ilgili komitesinde bu oluşuma yasallık kazandırmak, Oda’yı ortadan kaldırmak için düğmeye basılıyor.”

***

Ve şimdi Hürrem Tulga başkanlığındaki yasal Oda, sivil toplum örgütlerini gezerek destek arıyor. Çünkü o ne olduğu bilinmeyen Birlik’in Oda üzerinde bir oluşum, bir Federasyon olması için hazırlanan yasal düzenleme için mecliste ivedilik alındı. Kıbrıslıtürk kimliğini yok etme, eritme politikaları yine Kıbrıs Türk kurumlarını ortadan kaldırarak sürdürülmeye çalışılıyor. Üzücü olan da bu politika, kendilerinin de Kıbrıslıtürk veya Kıbrıs Türkü veya Kıbrıslı olduğunu bilmeyen! Hükümet üyeleri aracılığıyla yapılıyor.

 

 

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler