1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YKP'DEN LİDERLERE ÇAĞRI
YKPDEN LİDERLERE ÇAĞRI

YKP'DEN LİDERLERE ÇAĞRI

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran, Kıbrıs’la ilgili tarafları “birleşmiş bir Kıbrıs’ın sağlayacağı yararları” konuşmaya çağırdı.

A+A-

 

 

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran, Kıbrıs’la ilgili tarafları “birleşmiş bir Kıbrıs’ın sağlayacağı yararları” konuşmaya çağırdı.

Durduran, BM Genel Sekreterinin son raporunu değerlendirdiği yazılı açıklamasında, bu çerçevede, görüşmelerde mahremiyet de istenirken halkın bilgilenmesi ve aydınlatılmasının esas olduğunun görüldüğünü belirterek “Bunlar çelişmez; çünkü yalana başvurmadan ve provokasyondan medet ummadan halk aydınlatılabilir ve çözümün yararları gösterilebilir. Bir kez olsun halkın çözümden elde edeceği kazançlar anlatılmamıştır, hep öyle olursa mahvoluruz diye konuşulmuştur” dedi.

Durduran, “BM Türk tarafının tüm iddialarını çürüttü” başlıklı açıklamasında, raporun iki tarafın da tutumundan memnun olmadıklarını belirttiği; Türk tarafının harita görüşmeyi ve yeniden yerleştirilecekleri konuşmayı reddetmesini kınadığı ve tarafların yurttaşlık bahsinde iki taraftan belirlenecek sayıda kişinin Kıbrıs yurttaşlığına alınacağını tarafların kabul etmesinden ilerleme olarak bahsettiğini ileri sürerek, “Yurttaşlık konusu hep önemli konu olarak görülmüş olduğu için tarafların prensipte uzlaşması ileri bir adım olarak BM raporunda vurgulandı ama Eroğlu bunu kabul etmediğini söyleyerek BM’yi yalanladı” ifadelerini kullandı.

Downer’e yönelik eleştirilere de atıfta bulunan Durduran, raporda Downer’dan görevini yerine getirdiği için olumlu olarak bahsedildiği; Eroğlu iktidarına sivil toplumu da görüşme sürecine dâhil ettirme çağrısı yapıldığını ifade ederek, “kaynayan kazana dönen bölgemizde BM kaynaklarının Kıbrıs’ta harcanmasının sona erdirilmesinin acilliği de vurgulandı” dedi.
 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 599 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler