1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YKP'DEN 'DİRENİŞ'E DESTEK
YKPDEN DİRENİŞE DESTEK

YKP'DEN 'DİRENİŞ'E DESTEK

Kanatlı yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirme sürecini değerlendirerek, ilerici ve demokrat kesimleri mücadeleye ve daha fazla dayanışmaya çağırdı

A+A-

 

 

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, EL-SEN ve TEL-SEN’in yanında olmaya devam edecek ve “direniş” diye niteledikleri eylemleri destekleyeceklerini açıkladı.

Kanatlı yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirme sürecini değerlendirerek, ilerici ve demokrat kesimleri mücadeleye ve daha fazla dayanışmaya çağırdı.

EL-SEN ve TEL-SEN’in son 2 yıldır defalarca anlattıkları, çeşitli eylemlerle konuyu gündeme taşıdıkları telefon ve elektrik sistemlerinin özelleştirilmesi yönünde hükümetin attığı adıma karşı grevli, “çalışmama hakkını” kullanan bir eylem süreci başlattığını savunan Kanatlı, “EL-SEN ve TEL-SEN özelleştirme ile ilgili defalarca uyarı grevi ve eylemi yapmışlardı. KIB-TEK’in zor durumda olduğunu çünkü kamunun borçlarını ödemediği anlattılar” dedi.

Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili de benzer bir durumun söz konusu olduğunu ileri süren Kanatlı, “Ama tüm yalancılık suçlamalarına rağmen birilerinin süreçle ilgili yalan söylendiği bugün net olarak anlaşılmaktadır” ifadesini kullandı.

ILO ve Avrupa Sosyal Şartı’nda bahsedilen tüm hak ve özgürlüklerin ayaklar altına alınıp KIB-TEK çalışanlarının işten atılıp yerlerine yeni teknik eleman alınmakta olduğunu da ileri süren Murat Kanatlı, hükümetin bunu AKP hükümeti ile birlikte yapmakta olduğunu, AKP hükümetinin 2000’lerin ortasından beri mükâfatlandırma ve cezalandırmaya dayanan bir sistem kurduğunu savundu. Kanatlı özetle şöyle dedi:

“Şimdi özelleştirme programları başladı, Kıbrıs Türk Petrolleri (K-Pet) özelleştirildi, ciddi de bir kaynak geldi, şimdi Ercan Havaalanı'nın özelleştirilmesi söz konusu. Bütün bunlar yürüyor. 2012'in sonunda programın birinci dönemi bitmiş olacak. Biz de ikinci dönem için çalışmaya başladık, yani ikinci üç yıl için” açıklaması TC Bakanı Beşir Atalay’a aittir yani Ankara Hükümetine... Her taşın altında TC’nin sivil askeri bürokratlarının çıkması bilinen bir gerçeğimizde ama eskiden bunları perdenin gerisinden yaparlardı, şimdi perdenin önüne geçmekte sorun görmüyorlar... Kurumların verimsiz olduğu, çalışmadığı ve bir kamu reformu istendiği çeşitli yönleri ile değerlendirilmeli ve kamusal alanları koruyacak çözümleri üretmeliyiz ama şimdiki süreç bunun tartışılacağı süreç değildir. Şimdiki süreç ‘böyle eylem mi olur’ tartışması yapılacak süreç değildir.

Bu süreç iki önemli kurumunun TC sermayesine devri için başlatılmıştır, yani kendi kapitalist yasalarına ve kurullarına bile uymadan AKP yakın sermayeye peşkeş çekilmesi ve TC’nin bu coğrafyaya daha da yerleşmesi sürecidir.”

Özelleştirme sürecinin nasıl algılanması gerektiğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kanatlı, özelleştirme adı altında Kıbrıs’ın kuzeyindeki uygulamalar istihdam ve büyüme anlamında bugüne kadar olumlu hiçbir sonuç vermediğini, tersine her özelleştirme veya tasfiye operasyonunun yeni işsizler ordusu yarattığını, KTHY’nin de bunlardan biri olduğunu öne sürdü.

Murat Kanatlı, “YKP, kamu yararı olan hizmetlerin, kamusal alanların serbest piyasaya devredilmesine, metalaştırılmasına karşı Kıbrıs’ta ve dünyada mücadele edenlerle birlikte olmaya devam edecektir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler