1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YKP 'ATEŞ-KES HATTINA' YÜRÜDÜ
YKP ATEŞ-KES HATTINA YÜRÜDÜ

YKP 'ATEŞ-KES HATTINA' YÜRÜDÜ

YKP kitlesel basın toplantısı düzenleyerek “askersiz Lefkoşa”talebini dile getirdi: “ASKERSİZ LEFKOŞA MÜMKÜN!” YKP yaptığı çağrı çerçevesinde Askersiz Lefkoşa, askersiz Kıbrıs taleplerimizi bir kez daha sokakta ortaya koym

A+A-

 

 

YKP kitlesel basın toplantısı düzenleyerek “askersiz Lefkoşa”talebini dile getirdi:

 

 

 

“ASKERSİZ LEFKOŞA MÜMKÜN!”

 

YKP yaptığı çağrı çerçevesinde Askersiz Lefkoşa, askersiz Kıbrıs taleplerimizi bir kez daha sokakta ortaya koymak için dün saat 14:30’da Ledra Palace trafik ışıklarında buluşup Yiğitler Burcu’ndaki ateş-kes hattına yürüdü. Eylemin paralelinde Lefkoşa’nın güneyinde Eleftheria Meydanında buluşulup Baf Kapısı yakınındaki ateş-kes hattının diğer yanına da yürüyüş yaptı.

Saat 15:30 civarında Baf Kapısı yakınında ve Yiğitler Burcu üstünde karşılıklı toplanan eylemciler bir süre karşılıklı olarak anti-militarist ve Kıbrıs’ta barış talep eden sloganlar attı.

Daha sonra basın açıklamaları yapıldı.

 

“UMUDUMUZ, BİZİ AYIRAN YIKILASI DUVARLARA, TEL ÖRGÜLERE KARŞI DAHA YIĞINSAL MÜCADELELERİN GELİŞMESİDİR”

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı tarafından Kıbrıs’ın kuzeyindeki basın toplantısında okunan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yeni Kıbrıs Partisi’nin “çözüme giden süreçte: askersiz Lefkoşa” başlığı ile Şubat 2006’da başlattığı kampanya, bugün kitlelerce tartışılan, siyasi partilerin gündemine girmiş, farklı kesimlerce kabul gören önemli bir noktaya geldi.

Biz, bu talebimiz sıcak tutmak ve mümkün kılmak için 2006’tan beri Şubat aylarında kitlesel basın açıklamalarımızla sokakta olduk, bu taleplerimizi kamuoyu ile sürekli paylaştık; bugün 7. kez sokaktayız!

Bugün bizimle, farklı kesimler birlikte. Ayrıca bizden bağımsız ama koordineli, Lefkoşa’nın güneyinde benzer bir etkinlik düzenleniyor ve paralel olarak, karşılıklı, bizi ayıran yıkılası duvara, ateşkes hattına karşı yürüyoruz. Dileğimiz, umudumuz, bizi ayıran yıkılası duvarlara, tel örgülere karşı daha yığınsal mücadelelerin gelişmesidir, bu yönde de çabalarımız devam edecek.

Çabalarımız önerdiğimiz kısa vadedeki bölgesel askersizleştirmeler yanında adanın tümden askersizleştirilmesi için de sürdü, sürmeye da devam ediyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler