1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE YARGI YOLU
YİNE YARGI YOLU

YİNE YARGI YOLU

Meclis Genel Kurulu’nun uzun tartışmalar ve kavgaların ardından önceki gün UBP’li vekillerin aylarıyla oyçokluğuyla kabul ettiği, Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, işçi sendikaları tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınıyor.

A+A-

 

 

 

 

 

Meclis Genel Kurulu’nun uzun tartışmalar ve kavgaların ardından önceki gün UBP’li vekillerin aylarıyla oyçokluğuyla kabul ettiği,  Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, işçi sendikaları tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınıyor.

Uzun süredir UBP hükümetinin ısrarla yasalaştırmak istediği, muhalefet partilerinin de büyük bir direnç göstererek ertelemeye çalıştığı Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, önceki gün Meclis Genel Kurulu’nun gece geç saatlere kadar sürdürdüğü oturumda kabul edilmişti.

Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın çalışanların haklarının bitirme noktasına getireceğini düşünen Dev-İŞ ve Türk-Sen yetkilileri, konuyu en kısa sürede yargıya taşıyacaklarını dile getirdi.

 

HAKLAR KATLEDİLECEK

 

Dev-İŞ Başkanı Mehmet Seyis, hükümet tarafından geçirilen Sosyal Sigorta Yasası’nın  kazanılmış hakların gasp edilmesi olduğunu söyleyerek, işçi- işveren priminin % 20 olup, emekli yaşının 60’a çıkarılmasının nimet- külfet ilişkisinde dengesizlik yarattığını belirtti.

Sosyal sigorta gibi güvenlik fonlarında, “Kazanılmış hak primi önceden ödenmiş haktır” diyen Türk-Sen Başkanı Aslan Bıçaklı ise hükümetin temel hedefinin; kendi yasal borçlarını ödeyerek fonu sıkıntıya koyması olduğunu, sendika olarak tasarıyı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını ifade etti.

Eski sendikacılardan Lütfi Özter ise tasarının sosyal güvenlik haklarını katleden bir cinayet yasası olduğuna vurgu yaparak, bu yasanın Anayasa Mahkemesi’nden geri dönmemesi durumunda sosyal güvenlik diye bir olgunun biteceğine işaret etti.

Tasarının yeni şeklini partinin hukukçularıyla değerlendireceklerini belirten CTP- BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu da, anayasaya aykırı olan unsurları bulunduğu takdirde konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını dile getirdi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1392 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler