1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yine trafik
Yine trafik

Yine trafik

Geçen gün meydana gelen Karpaz’daki trafik kazası bir kez daha trafik konusunda yazmayı gerektiriyor. Ülkemizin en önemli konularından biri trafik… Evet, en önemli Kıbrıs sorunu, evet, çok önemli ekonomik sıkıntı, evet işsizlik, evet başka ko

A+A-

 

 

Geçen gün meydana gelen Karpaz’daki trafik kazası bir kez daha trafik konusunda yazmayı gerektiriyor.

Ülkemizin en önemli konularından biri trafik… Evet, en önemli Kıbrıs sorunu, evet, çok önemli ekonomik sıkıntı, evet işsizlik, evet başka konular ama bir önemli konu da trafik…

***

Ölümlü kazalar bekleyip bunun üzerine yazmak gibi fırsatçı! bir yolu seçmiyoruz, ara sıra gördüğümüz, gözlemlediğimiz, yaşadığımız olaylardan yola çıkarak trafiği yazmaya çalışıyoruz ama bu kazadan sonra bir kez daha yazmak şart oldu.

***

Bir anneanne, dört yaşındaki torun ve anne karnındaki 8.5 aylık bebek hayatlarını kaybetti. Annenin durumu çok ağır. O ailenin durumunu, o babanın halini hayal edebilen var mı? Hayal etme cesareti gösterebilen var mı? O kadar zor ki!..

***

Peki bu trafik kazalarına sebep olabilecek neler var ülkemizde… Trafik kazalarının artmasını sağlayacak unsurlarımız yok mu? Elbette ki var. Tabii ki sürücülerin yol açtığı kazalardan sözetmek çok yanlış değil. Birincisi ehliyet alacak olanların eğitim kursları süreleri veya bu kurslarda öğrenilen bilgiler yetersiz olabilir.

***

İkincisi sol şerit trafiği kullanan yollarımızda artık sağ şeriti kullanan sürücülerin oldukça fazla sayıda olması… Türkiye’den gelen sağ şeridi kullananların oralarda alışageldikleri trafik kültürünü burada da devam ettirmeye çalışmaları trafikte zor anlar yaşatıyor.

***

Trafik işaretleri… Trafik levha ve işaretleri çok çeşitli… Hangi levhanın, hangi işaretin ne demek istediği belli değil. Uluslar arası standartlarda yazılmamış. Levhaların tümü Türkçe… Bu ülkede Türkçe bilmek zorunluluğu varmış gibi… Örneğin; Girne girişinde keskin viraj öncesi, ‘yavaş sürünüz’ uyarı levhası var ama sadece Türkçe… Yabancı biri o keskin viraja süratli girerse bişey olmazmış gibi…

***

Yollardaki çizgiler başka bir alem… O çizgilerin nasıl çizileceğine kimler karar veriyor bilmiyorum ama örneğin ortadaki kesik kesik çizgiye aldanarak önünüzdeki aracı geçmeye kalkmayın sakın… Çünkü araba geçilebilir uyarısı yapan kesik kesik çizgili yolda araba geçmeye kalkarsanız önünüze keskin bir viraj çıkabilir veya gaza bastığınızda önünüzü göremeyecek bir tepenin altında olduğunuzu fark edebilirsiniz. Onun için de yolu kesin olarak tanımadığınız yerlerde araba geçmeye kalkmamanız can emniyetiniz için çok önemli.

***

Yollardaki kameralar… İstatistiki bilgiler bu kameraların takılmasından sonra ölümlü veya ölümsüz kazaların azaldığını söylüyor ama bu kameraların oldukça sık yerleştirilmesi ve aniden bilginiz olmadan önünüze çıkan bir kamera yine de kazaya yol açabiliyor. Bilmediğiniz bir kamerayı aniden görüp frene bastığınızda zincirleme bir kazaya davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

***

Ve yolların delik deşik olması… Bir yolda giderken çukurlara düşmemek için arabayla cambazlık yapmaya çalışırken başka bir arabanın kaza yapmasına yol açabilirsiniz. Veya gece karanlığında görmediğiniz bir çukur hem sizin hem de başka bir arabanın içindekilerin canına neden olabilir.

***

Türkiye’den gelen yol projeleri… Sol şeride göre değil, sağ şeride göre planlanmış yollar bizim yollara aynen uygulanıyor. Ondan sonra gelsin trafik kazaları…

***

Trafik ülkemizin en önemli sorunlarından biri… Neredeyse bir savaşta kaybedilen canlar kadar biz trafikte can veriyoruz. Uyarıların dikkate alınması ve günübirlik tedbirlerden ve kararlardan vazgeçilmesi lazım. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler