1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yine tatsız gündem…
Yine tatsız gündem…

Yine tatsız gündem…

Bir bayram tatili sonrası gündem yine eski tatsızlığına bürünecek. Gerçi bayramda da bayram sohbetleri yaşanan ekonomik, sosyal, kültürel bozukluklardı ama gündemin resmileşerek yine aynı şekilde devam etmesine fırsat veren günler başladı. *** Örneğin

A+A-

 

 

Bir bayram tatili sonrası gündem yine eski tatsızlığına bürünecek.

Gerçi bayramda da bayram sohbetleri yaşanan ekonomik, sosyal, kültürel bozukluklardı ama gündemin resmileşerek yine aynı şekilde devam etmesine fırsat veren günler başladı.

***

Örneğin Maliye Bakanı Ersin Tatar, sendikaların talepleri olan “%14.72 maaş artışının yansıtılmasına imkân yok” dedi.

Eğer böyle bir çaresizlik ortaya atarsanız o zaman makam arabalarınızı yenilemek için de imkân olmaması lazım, her gece bir yerlerde iftar yemekleri vermek için de imkân olmaması lazım… Bir şey söylerseniz, bir imkânsızlık ortaya atarsanız o imkânsızlığın inandırıcı olması için önce kendinizden olumlu örnekler vermeniz gerekiyor.

***

Bayram sohbetlerinin arasında UBP Kurultayı’na dönük hazırlanan devlete 1500 istihdam konusu baş köşedeydi.

Olanaksızlıklar, imkânsızlıklar öne sürülürken 1500 istihdam konusunun nasıl bir aymazlık olduğu sorgulanıyor. Devletin kurumları “devlet bu yükü çekemez” gerekçesiyle satışa çıkarılıp özelleştirilirken 1500 kişiyi devlete almanın ne menem bişey olduğu tartışılıyor.

***

Bayram içinde arayan bazı hekimler, Kamu Hizmeti Komisyonu ve Hükümetin ayrımcılık yaptığından da yakındılar. Dr. Erol Uçaner’in Kamu Hizmeti Komisyonu’ndaki mülakatta, önce kadro dışı bırakılması sonra Başbakan’ın araya girmesiyle bir hekimin bir evrakının geçersiz sayılması ve yerine Başbakan’ın damadı (demek zorundayım çünkü gelen tepkiler buna yönelik) Dr. Uçaner’in kadrolanmasının ayrımcılık olduğu söyleniyor. Evet, Dr. Uçaner’in de önce bir haksızlığa uğradığını ancak birçok hekimin haksızlığa uğramasına rağmen ne Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, ne de hükümetin bu konuda kılını bile kıpırdatmadığı yönünde şikâyetleri var hekimlerin…

Bu konuda daha ayrıntılı bilginin gelmesini de bekliyorum.

***

Üniversitelerimizde bu yıl yine 9 bin 487 kontenjan boş kaldı. Milliyet’in eğitim yazarı ve eğitim konusunda program yapımcısı Abbas Güçlü; “sonuçtan KKTC Hükümeti sorumludur” dedi. Abbas Güçlü, tanıtımın eksik olduğunu söylerken “bunu üniversitelerin kendilerinin yapması bekleniyor, oysa bunu yapması gereken KKTC Hükümetidir” dedi. Ancak Abbas Güçlü “KKTC Hükümeti” derken mühim bişeyden bahsettiğini sanıyor. Oysa KKTC Hükümeti işte… Bildiğiniz!..

***

26 Ağustos’ta ince av başlıyor. Yani üveyik, yaban güvercini, karga, fassa vurulabilir. Ancak bu vurulabilir kuşların ne olduğunu kaç avcı bilir veya kaç avcı bilse de uyar! Tüm avcılar için değil sözümüz ama bunun böyle olduğunu yani önüne gelen av hayvanının vurulduğunu herkes bilir. Bana kalsa uzun yıllar en azından hiçbir kuş için vurulma izni vermem ama diyelim ki izin verilecek, bu izin komisyonu veya bu av sezonunu açanlar kuşların yumurtlama dönemleri, neslinin tükenip tükenmediğiyle ilgili bilgileri ve diğer incelenmesi gereken konuları inceleyip mi sezonu açıyorlar yoksa “açalım da gidelim birkaç guşçuk vuralım” diyerek mi açıyorlar!..

Bence ikincisi… 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 871 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler