1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE 'SÖMÜRÜ'
YİNE SÖMÜRÜ

YİNE 'SÖMÜRÜ'

“PASAPORTUMUZA İŞVERENİMİZ EL KOYDU’ Ülkemize 2 yıl önce gelen ve kaçak duruma düşen 2 Türkmen, aftan yararlanmak için işyeri sahiplerine teminat mektubu için bin Euro verdiklerini iddia ederek, işverenin hiçbir işlem yapmadığını, pasapor

A+A-

 “PASAPORTUMUZA İŞVERENİMİZ EL KOYDU’

 

Ülkemize 2 yıl önce gelen ve kaçak duruma düşen 2 Türkmen, aftan yararlanmak için işyeri sahiplerine teminat mektubu için bin Euro verdiklerini iddia ederek,  işverenin hiçbir işlem yapmadığını, pasaportlarına da el koyduğunu savundu. Şimdi kaçağa düşen Türkmenler, sınır dışı edilmekle karşı karşıya kaldı.

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, konu hakkında, “İşveren Çalışma Dairesi’ne çalışma izinleri konusunda dilekçe verdi. Değerlendirilecek” bilgisini verdi.

Royau Şukurova ve Ulmuhar İshankulyyeva, 2 yıl önce Türkmenistan’daki hayatlarını arkada bırakıp, ekmek parasını kazanmak için ülkemize geldi.

Bir temizlik firmasına giren Türkmenler, kaçağa düştü.

Hükümetin çıkardığı affı duyunca hemen aftan yararlanmak için başvurdu, yaklaşık 3 bin-4 bin TL ceza ödedi.

İşverenlerinin, “Teminat mektubu için bin Euro vermeniz” gerekir sözüyle, bin Euro’yu işverenlerine teslim ettiklerini iddia etti. Ancak ne kayıtları yapıldı ne de buna bağlı olarak ihtiyat sandığı, sosyal sigorta yatırımları…

Üstüne bir de pasaportlarına işverenlerinin el koyduğunu iddia eden Türkmen çalışanlar çıkmaza sürükledi.

Çeşitli makamlara başvurduklarını söyleyen Türkmenler, “Kimse bize yardımcı olmadı. İşverenin arkası sağlam… Ona dokunamadıkları için bizim de yüzümüze kapılar kapanıyor” iddialarında bulundu.

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler