1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE OLMADI!
YİNE OLMADI!

YİNE OLMADI!

Kamuda yetkili sendikalardan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), protokol görüşmeleri nedeniyle bugün Maliye Bakanlığı’na gitti. Bugünkü

A+A-

 

 

 

Kamuda yetkili sendikalardan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), protokol görüşmeleri nedeniyle bugün Maliye Bakanlığı’na gitti.

Bugünkü protokol görüşmeleri ziyaretine katılacağı açıklanan yetkili sendikalardan Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş)’in Başkanı Erol Şeherlioğlu’nun ise acil bir ameliyat nedeniyle toplantıya katılamadığı ancak eyleme destek verdiği bildirildi.

Sendikacılar, yaklaşık 35 dakika Bakanlık toplantı salonunda protokol görüşmeleri için Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’yi bekledi. Her iki bakanın toplantıya gelmemesi üzerine açıklama yapıp ayrılmak isteyen sendikacılara, bir bakanlık görevlisinin Tatar’ın “randevusuz gelinmesi nedeniyle görüşmeye katılmadığını” söylemesi üzerine KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan bakanın odasına girdi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, üç sendikacının makam odasına girmesi üzerine, görüşme usulünün randevu olduğunu, randevu alınması halinde görüşmenin yapılacağını ancak bunun dışında bir görüşmenin söz konusu olamayacağını söyledi.

Sendikacılar ise, protokol görüşmelerinin yasanın amir hükmü olduğunu, herkes gibi devleti yönetenlerin de yasalara uyması gerektiğini ifade ederek, randevu talebi beklemek yerine yasanın gereklerinin yerine getirilerek kamuda yetkili sendikaların protokol görüşmelerine davet edilmesi gerektiğini belirttiler.

Ersin Tatar ile sendikacılar arasında kısa süre yaşanan sözlü tartışma, sendikacıların “bundan sonraki gelişimiz bu şekilde olmayacak” diyerek odadan çıkmasıyla daha fazla büyümeden sona erdi.

SALONDAKİ AÇIKLAMALAR

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın toplantıya gelmemesi üzerine yaptığı açıklamada, hükümetin üç yıldır protokol görüşmelerini tek taraflı çağırmayarak çalışma barışını bozduğunu ifade etti.

Gökçebel, hayat pahalılığının ortalama yüzde 20’nin üzerine çıktığı, zamların peş peşe geldiği, asgari ücretin yerinde saydığı bir süreçte çalışma barışının sağlanacağı yer olan protokol görüşmelerinin tek taraflı yapılmamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Gökçebel, bu tutumuyla hükümet adına Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın halkla dalga geçtiğini savunarak, işsizliğin yüzde 35’e ulaştığı bir ortamda çalışanların ekonomik kaybının olmadığını söylemenin doğru olmadığını kaydetti.

Gökçebel, “barışçı bir anlayışla protokol görüşmeleri amacıyla Maliye Bakanlığı’na belki de son kez gelindiğini” de söyledi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Maliye Bakanlığı’nın “kadın ticaretinden vergi aldığını”, bunun kabul edilmez olduğunu kaydetti.

Elcil, UBP hükümetinin topluma sırtını döndüğünü söyleyerek, “Hükümet halkın değil, Türkiye hükümetleri ve onun yetkilerinin takdirini kazanma uğraşı içindedir” dedi.

Ekonomik zor durumdayken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 375 bin TL harcayarak Cumhurbaşkanlığı mobilyasını değiştirdiğini, makam arabalarının yenilenmesi için ise 575 bin Euro harcanacağını işaret eden Elcil, bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Elcil, protokol görüşmeleri amacıyla bir süre önce aynı yere geldiklerini, o gün aynı saatte bir televizyonda “görüşmeye geleceğini” söyleyen Maliye Bakanı Tatar’ın bundan vazgeçtiğini savundu, “Muhtemelen Türkiye Büyükelçiliği’nden yolda telefon aldı” iddiasında bulundu.

Elcil, “protokol masasını bu şekilde son kez geldiklerini, bundan sonraki gelişlerinin böyle olmayacağını, demokratik kurallar içinde gereğinin yapılacağını” ekledi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, yasal zorunluluk olmasına karşın ilk kez bir hükümetin protokol görüşmelerini yapmadığını ifade ederek, UBP’nin hükümete geldiği tarihten bugüne kadar pek çok malda yüzde 30-76 arasında fiyat artışı olduğunu kaydetti.

Kaptan, sadece 2011 yılında enflasyonun yüzde 14.72 olarak gerçekleştiğini, dövizde yüzde 10 gibi bir artış olduğunu belirterek, bu olumsuz tablo ortadayken Maliye Bakanı Tatar’ın “ekonominin uçtuğunu” söylemesinin anlaşılır olmadığını vurguladı.

Kaptan, “yasalara uymadıkları” gerekçesiyle “istifa etmeleri” talebiyle Maliye Bakanı Tatar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’ye birer boş kağıt da bıraktı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler